12838562__1_

JAK VYBRAT JMÉNO PRO DÍTĚ

Autor: Jana Trnková, Mgr. Michaela Mrowetz

Inspirace od zkušených rodičů i zajímavý pohled psycholožky.

Jmeno_ditete_normal

HRÁTKY SE JMÉNY

Hledáte inspiraci? Oslovili jsme rodiče, kteří nám vyprávěli příběhy jmen svých chlapečků a holčiček.

Oslovili jsme rodiče, kteří se vyhnuli statistice, podle které v roce 2009 odcházelo z porodnic nejvíc Aniček, Emiček a Honzíčků. Při psaní tohoto článku bylo nejhezčí zjišťování minipříběhů, které se za jmény skrývaly. Rázem nám některá jména přestala připadat legrační.


TIPY PRO RODIČE!


VYBERTE SI KVALITNÍ OBLEČENÍ A DALŠÍ POTŘEBY PRO MIMINKA I MAMINKY!

KVALITNÍ, VELMI POHODLNÁ NOSÍTKA NAJDETE NA: BABYNOSITKA.CZ, NEPROMOKAVÉ OBLEČENÍ PRO DĚTI NA: NEPROMOKNEME.CZ!  


Samuel Zubák - to má prostě zvuk!

Samuel Zubák (1,5 roku)

Samuel je původně hebrejského původu, znamená jméno Boží, ale to jsme předem netušili, ani nezjišťovali. Mimochodem, Samuel mohl být taky klidně Sára, protože jsme předem nevěděli, jestli to bude holčička, nebo kluk. Ale jména pro děti jsme měli vybraná už v době „chození", dlouho před svatbou. Jména Sára i Samuel se nám prostě líbila, na dalších jsme se nějak nedokázali dohodnout. Samuelovi říkáme nejčastěji Samuel nebo Samko - převzaté ze Slovenska, případně Samík, Sam. Na Slovensku, odkud je manžel, je jméno Samuel vcelku běžné a Samuel Zubák - to má prostě zvuk.


AŽ BUDETE MÍT JMÉNO PRO DÍTĚ, VYBERTE MU I PRVNÍ HRAČKU NA WWW.DRACEK.CZ


Za jméno vděčí mému dědečkovi

Nikodém Lorek (2 měsíce)

Jméno Nikodém jsme měli s manželem vybrané již v době, kdy jsme spolu chodili, a to už je nějakých deset let. Jmenoval se tak můj dědeček ze Slovenska. Jméno se nám natolik zalíbilo, že jsme se rozhodli je dát našemu synovi. A když se nám narodilo první děťátko a byl to chlapeček, jsme svůj plán zrealizovali. Mnozí nás sice odrazovali, ale teď, když jsou Nikodémkovi 3 měsíce, už si každý našel svou variantu oslovení. Někdo Niko, Niky, anebo kolegové z práce vymysleli Koudy. Samozřejmě nás zajímal i význam a původ. Ten je řecký a znamená vítěz nad lidem. Svátek na Slovensku Nikodémové slavili 1. 6., ale jakmile se na toto datum ustanovil Den dětí, vymizeli i ze slovenského kalendáře. My jsme se ale rozhodli, že ho budeme slavit tak, jako kdysi můj dědeček - čili 1. června.


DOPŘEJTE SVÉMU DÍTĚTI KOSMICKÝ KOMFORT - FUNKČNÍ TEXTIL A OBLEČENÍ ČESKÉ VÝROBY - WWW.LITTLEANGEL.CZ


Ve hře byla Ema, ale už je jich moc

Meda Slabihoudková (6 měsíců)

Proč jméno Meda? Hledali jsme něco krátkého k příjmení Slabihoudková. Ve hře byla třeba taky Ema, ale to je teď docela populární jméno. Na jméno Meda jsme narazili náhodou. Posvatební hostinu jsme měli v secesní Vile Primavesi. Restauraci zdobily obrazy od Gustava Klimta, který kdysi u rodiny Primavesi pobýval a portrétoval jednu z jejich dcer, Mädu Primavesi. Když jsme tohle jméno uviděli, tak bylo hned rozhodnuto, jen jsme ho počeštili na Meda. Zjistili jsme, že to je indiánské jméno a znamená věštkyně, prorokyně. Další verze tvrdí, že je to odvozeno od řeckého Medea. Ale pro nás je to Meduňka.

Náhlý blesk inspirace

Romeo Havránek (9 měsíců)

S manželem Jiřím jsme dlouho vedli spoustu nekonečných debat o jménu pro našeho syna. Na užším seznamu byl Bibian, Denis, Dominik a několik dalších. Večer před mým porodem Jiří otevřel knihu, kterou měl po ruce, našel první jméno, které v ní stálo a rozhodl: „Syn bude Romeo!"

Vyprovokovalo nás zcela české příjmení

Victoria (7 roků), Virginia a Beatrice (2,5 roku) Novákovy

Na naši nejstarší dceru jsem čekala 11 let a už to vypadalo, že mít žádné děti nebudu. Když mi paní doktorka řekla, že jsem těhotná, tak jsem do pátého měsíce čekala Benjamina. Tatínek se jmenuje Novák, tak jsem nechtěla žádné české jméno, ani jména, co už v rodině jsou. A to, že jsem vůbec otěhotněla, beru jako vítězství, a proto jsme dceru pojmenovali po britské královně Victorii.

U dvojčat jsem si řekla, že taky nedostanou česká jména. Chtěla jsem všechny na V: proto Virginia a druhou z dvojčat jsem chtěla Valerii, ale těch bylo kolem plno, tak jsem dala Beatrice. Když jsem v porodnici nahlašovala jména, tak se sestra spletla a napsala Veatrice - všichni se ptali, co je to za jméno, samozřejmě jsem to uvedla na pravou míru... Myslím, že jsou ve světě tato jména běžná a nikdo je tam komolit nebude tak jako u nás.

Jedeme na samá D

David (13,5), Denis (10,5), Dustin (6) a Dylan (1,5) Hrůzovi

Přišlo mi praktické kvůli školce a škole mít děti začínající na stejná písmena, vše co po sobě podědí mají rovnou podepsané. Děti jsem chtěla čtyři jako naše babička, ale myslela jsem, že budu mít kluky i holky. Nejprve přišli David a Denis, a pak už jsem čekala nějakou holčičku. Byl to opět kluk, nechtěli jsme porušit styl a žádné jméno jako Dan, Dalibor nebo Diviš se nám už nelíbilo a jednou jsme seděli u koncertu U2 a v závěru proběhlo jméno Dustin a okamžitě jsme si ho zamilovali. U čtvrtého těhotenství jsem si myslela, že to bude určitě holčička, několika známým to vyšlo, a ta naše by měla tři ochránce, ale byl to opět kluk jako buk. Aby měl někoho Dustinek k sobě, našli jsme na internetu stránky všech existujících jmen a prošli jsme písmeno D pro kluky a jediné použitelné bylo Dylan. Taky jsme při výběru jmen chtěli splnit podmínku, že se nebudeme opakovat, takže jeden začíná na Da, druhý De, třetí na Du a čtvrtý na Dy. Kdyby ještě chtělo nějaké miminko k nám, zbývá pořád Do a Di. Babička měla v pátém těhotenství dvojčata, takže kdyby se holčička povedla hned dvakrát, tak máme Di a Do k dispozici...

Akorát jsme museli na matrice s Dustinkem žádat o ověření původu jména, byl totiž první v republice. Naopak Dylan už v republice někde byl, takže ten byl bez problémů.

Naši kluci „z klobouku"

Pavel (6 měsíců) a Kryštof (4 roky) Bobkovi

Výběr jména k příjmení Bobek nebyl zrovna velký oříšek, protože ať vyberete křestní jméno pro typicky českého Bobka, nebo se pustíte do výběru jména zajímavějšího, stejně se najdou lidé dvojí, jedni, co se jim naše jméno líbí, a druzí, co se jim zkrátka nelíbí - a s těmi jsme se setkali s Kryštůfkem hned v porodnici. Když jsme jen procházeli na vážení a u tabule se jmény novorozených dětí stáli lidé a mohli se potrhat smíchy z našeho Kryštofa Bobka! A náš druhý malý králíček z klobouku Pavel se nejmenuje Pavel Bobek proto, že bychom denně poslouchali mistra Pavla Bobka, ale z jednoduchého důvodu - jméno Pavel se nám prostě líbilo, pěkně se skloňuje, a hlavně je to jméno už „zažité", takže se mu nebude v porodnici nikdo smát a všichni se tam na našeho malého jmenovce spíš chodili dívat. Jinak jsou kluci zatím úplně jako králíci Bob a Bobek, starší Kryštof to je energizer a nejraději by Pavlíka od narození tahal z vyhřátého klobouku ven...

Chtěli jsme kytičkové a staročeské jméno

Jasmína (5) a Doubravka (4) Suchánkovy

Maminka s tatínkem byli rozhodnuti ještě před narozením první dcerky, že bude nositelkou jména, které bude nějak spojeno s květinami, bude netypické a netradiční , ale rozhodně české. Bylo poměrně rychle rozhodnuto a na světě je malá Jasmínka, která je nositelkou jména, které sice zatím nemá své jmeniny v kalendáři, ale to ani trochu nevadí. Pro sestřičku vybrali rodiče jméno Doubravka, neboť krásně zní a je nádherně české a navíc se skvěle hodí k Jasmínce. Tohle jméno pomalu mizí a to je velká škoda, jelikož je nádherné. Navíc holky mají doma malinkého dvouletého brášku, který má jméno Vítek, a to proto, aby se mu mohlo říkat Kvítek. A opravdu, jméno Vítek má zatím jen v rodném listě. Je jeden rozdíl mezi jmény a to ten, že jméno Jasmína zdrobňujeme a Doubravka je zkrátka zdrobněle Doubravka. Je vidět, že obě vnímají nepoměr mezi Doubravkou, která má zdrobnělé jméno oficiálně, a Jasmínou. Doubravka sestřičku nazývá Jasmínou, jen když se na ni zlobí nebo ji chce poškádlit. S věkem se to pak asi obrátí.

Jména vybíral manžel

Zorka a Čestmír Veselí (3 měsíce)

Jména dětí jsem nevybírala já, ale můj manžel. Chlapeček byl jasný. Manžel chtěl zarytě Čestmíra po svém zesnulém dědovi. Jelikož jeho rodina Čestmíry, Čestmírami a navrch Kamily a Kamilami přímo hýří, hledali jsme pro holčičku takové, aby se lišilo. Zároveň aby bylo blízko svátku Čestmír. Nakonec v kalendáři objevil Zoru. Ihned se mu zalíbila a už nechtěl žádnou jinou. Čestmírovi říkáme Čestmírek, Čestík, Čestíček, Čestmík a nejvíc Česťulka. Zoru oslovujeme nejvíce Zorinka, Zorunka - korunka, Zorka, Zorinečka, Zori...

Tatínek je Němec, Maruška by neuspěla

Nicole Jacqueline Součková

Lékař mi řekl, že se mi narodí chlapeček. Já a moje rodina jsme tudíž vymýšleli a hledali to nejhezčí chlapecké jméno. Za několik týdnů, kdy jsem byla na další sonografické kontrole, se mi můj lékař omlouval, že neví, jak se to mohlo stát, ale že místo chlapečka budu mít holčičku. Holčičku? Tu jsem si vždycky přála, začalo tedy další vybírání jména, tentokrát dívčího. Bydlím a žiju v Německu, a tak jak jsem dostávala od mé rodiny spousty smsek se jmény jako Maruška, Martinka, Renatka, Zuzanka a Janička, některá jsem se svým přítelem postupně vyřazovali. Přítel a otec ještě nenarozené holčičky pocházel z Německa, a tak navrhoval typická německá jména, která se pro změnu nelíbila mně. Nakonec jsme se rozhodli, že nebude mít ani české, ani německé jméno. U mě nakonec vyhrálo Nicole, mému příteli a jeho rodině se líbilo jméno Jacqueline. A tak se mi 22. 1. 2009 narodila krásná a zdravá holčička Nicole Jaqueline.

Příběh ze života

Nedávno nás v redakci rozesmála historka prvňáčka Tadeáška, který přišel ze školy s tím, že k nim nastoupil nový kluk s hrozně legračním jménem. Když se maminka zeptala jakým, Tadeáš odpověděl: „Zdeněk."

Nový kalendář

Tobiáš i Andělín najdou svůj svátek v kalendáři v roce 2011

Hradec Králové - Rodiče dětí, jejichž jména nemají místo v kalendáři, byli vyslyšeni. Vydavatelé kalendářů zařadí Tobiáše, Andělína, Leu a Dominiku do kalendářů pro rok 2011. Na problém neexistence některých jmen v dnešních kalendářích upozornili letos v létě dva otcové z Královéhradecka. Počet nespokojených rodičů poté začal velmi rychle narůstat a tlak na vydavatele sílil. „K zařazení jmen přispělo nejen zapojení známých osobností do naší iniciativy, ale i fakt, že roste obliba těchto dříve velmi frekventovaných jmen," shrnul příčiny úspěchu Tomáš Zdechovský. V době renesance patřil Tobiáš k nejpoužívanějším jménům v českých zemích. Dnes mu patří 28. příčka oblíbenosti u nově narozených chlapců, což značí silný nárůst popularity...

Jana Trnková

HONZÍK NEBO RUFUS?

Proč tolik řešíme jména nejen u vlastních, ale i cizích dětí? Očima psycholožky Michaely Mrowetz.

Co vlastně vede rodiče k tomu, že vyberou pro své dítě na místní poměry neobvyklá, pro někoho přímo „divná" jména?

Z psychologického hlediska je ve hře spousta faktorů. Roli hraje především tvořivost rodičů a jejich snaha o to, aby jméno splnilo hlavně rozlišovací funkci. Pak jsou ti, kteří se chtějí vymezit konformitě a stádnosti. Vynalézavým rodičům, kteří se například chtějí výběrem jména pro dítě vymezit vůči svému okolí, se často podaří vytvořit velmi zajímavé spojení křestního jména s příjmením. Volí třeba Arona nebo Aniku, Kerstin nebo Rufuse.

Co momentální popularita jmen?

Samozřejmě, pro některé rodiče může být důležité, že je vybrané jméno právě populární - ať ze seriálu, z knihy, případně je inspiroval známý člověk u nás i v zahraničí... Móda určitých jmen má vlastně stejná pravidla jako u oblečení. Stoupá a klesá ve vlnách a vrací se. Jednou je nahoře Tereza a Kristýna a Lukáš, pak to opadne a matky se zblázní do Natálie a Matyáše, momentálně je to třeba Ema. Ještě před patnácti lety se Toník jmenovali kluci jen v rodinách, kde to byla tradice, dnes je Antonín vrcholem modernosti.

Další aspekt: součást rodinného dědictví...

Oproti módním trendům je v některých rodinách neobvyklé jméno součást rodinného dědictví. Jakési rodinné stříbro. A tak v každé generaci - ať frčí, co frčí - vedle jmen běžných potkáte i Záboje, Theodoru, Albínu, Metoděje. Další kategorii pak tvoří rodiče se vztahem k historii a vlastenectví. Volí pak Kazi, Zdislavu, Prokopa nebo Ctirada.

Kdo dostává neobvyklejší jména? Kluci, nebo holky?

Ze statistik vyplývá, že dcery. Je tomu tak proto, že na chlapce společnost pohlíží více jako na osobnosti, kdežto děvčata jsou vnímána jednotvárněji. A tak je má jméno zvýraznit. Zároveň výběr ženských jmen více podléhá módě - i zcela průměrní rodiče dají holčičce jména Esmeralda nebo Paris. Přestože výběr jména vypovídá o rodičích mnoho, nemůžeme důvody neobvyklé volby zobecnit. Nakonec i dívka jménem Perla může být stejně úspěšná jako její kamarádka Terezka. Výhodou Perly ovšem bude, že si ji více lidí zapamatuje již podle jména.

Měli by rodiče přijmout nějaké limity dané „echt" českým jadrným příjmením? Charlotte Gottová zní přece jen trochu jinak než než třeba Charlotte Mrkvičková.

Do určité míry asi ano. Některá příjmení jsou neutrálnější a skýtají větší kreativitu. U jiných je prostě nutné přijmout, že kombinace budou asi omezenější, protože kouzlo nechtěného může působit komicky. Jméno je náš úplně první dárek, který předáváme, měli bychom tedy k tomuto daru přistupovat odpovědně a zároveň i s lehkostí. Moje zkušenost je taková, že někteří rodiče s obvyklým příjmením chtějí zvoleným křestním jménem celé znění ozdobit. Když má ale zdobit, a ne zesměšnit, je nutné neobvyklé jméno velmi citlivě vybrat tak, aby se k příjmení hodilo. Za velmi originální považuji třeba jméno Mikuláš Ježíšek. Rodiče takového hocha musí být odvážní a odvahu mu do života jistě předají.

Jenže mimina se rodičům, kteří v sobě cit pro situaci nemají, bránit nemohou.

Je pravda, že výběr jména vypovídá hlavně o rodičích, ale na druhou stranu pro děti, které své jméno opravdu vnitřně nepřijmou, existuje stále možnost si jej v dospělosti změnit. Někteří to mohou řešit tak, že přijmou druhé křestní jméno, které si vyberou sami, což pokládám za velmi vhodné. Nenaruší rodičovskou volbu, a zároveň dává dítěti svobodu a možnost volby své.

Co když do poslední chvíle rodič neví?

Nic se neděje. Líbí se mi, že v posledních letech mají rodiče připravených před porodem jmen několik, a o jménu pro miminko rozhodnou, až když se s ním po porodu seznámí. Výběr jména v této chvíli poporodní citlivosti je velmi vhodný... Rodiče by se neměli nechat natlačit do nevhodné volby tím, že údajně musí dopředu vyplnit papíry, jak je k tomu mnohdy vybízí zdravotnický personál.

Proč mají lidé takovou potřebu komentovat a hodnotit jména dětí jiných rodičů?

Potřeba komentovat netradiční jméno může pramenit v lepším případě z pouhého údivu nebo neznalosti a v horším z vnitřních komplexů, vždy však jde o projev nevychovanosti. Jde o komplex závisti, že ten, který jméno komentuje, nebyl natolik odvážný a originální jako rodiče dítěte s neobvyklým jménem.

Neměl by rodič přihlížet i k faktu, že bude mít třeba plachého introverta?

Hlavní funkcí jména je především jeho identifikační - rozlišovací - role. Fatimu Novákovou si zapamatujeme snadno, a nebude tedy nutné pomáhat si jakýmkoli hodnotícím popisem, oproti tomu u Marušky Novákové si mohou lidé přidat někdy i škodlivě určující vlastnosti či popis. Mám zkušenost, že introvertním lidem spíše vadí obvyklé jméno, protože nemají schopnost odlišit se svým projevem od okolí vzhledem k přílišné uzavřenosti...

Děti by většinou vůbec nenapadlo považovat „zvláštní" jména za směšná... Kdyby jim to do hlav nenaimplantovali dospělí...

To je pozůstatek totalitního myšlení. V zahraničí je velmi neobvyklé, že by cizí osoba reagovala jakýmkoli údivem, či poznámkami na adresu cizích dětí, a to včetně hodnocení jména. Tato osoba by pak byla považována přinejmenším za neslušnou. Následkem několika desetiletí nedemokratického prostředí se lidé často snaží splynout s šedí průměrnosti a příliš nevyčnívat. S tím samozřejmě souvisí i volba netradičního křestního jména... Proto je důležité obrnit se a nosit své jméno jako šperk, ať je tradiční, obvyklé, či netradiční a neobvyklé.

Jak vybírala jména svým dětem Michaela

Prvorozený syn se jmenuje Bruno. Po dědečkovi - manželovu otci. Můj muž má totiž německé občanství, v jejich rodě je silný pruský vliv. Část rodiny žije v Německu a část v Polsku. Už to příjmení Mrowetz je vlastně nějaký poněmčelý mravenec. Druhý syn je Edgar. Původně jsem chtěla Arona s ohledem na židovské kořeny v mé rodině, ale oba jsme měli při výběru jména právo veta. Manželovi se Aron nelíbil, Edgar prošel u nás obou. Říkáme mu Gary, nikoliv Ede.

Mgr. Michaela Mrowetz

Zdroj:

Texty vyšly v časopise BETYNKA 2/2010 pod názvy HRÁTKY SE JMÉNY (Jana Trnková) a HONZÍK NEBO RUFUS? (Mgr. Michaela Mrowetz)

na AZ RODINA.cz zveřejněno 1.3.2010


Související odkazy:

 

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359