ČEŠKA ŽIJÍCÍ VE FRANCII S FRANCOUZEM PRACUJÍCÍM VE ŠVÝCARSKU A PPM, RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ a Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc
DOTAZ Z PORADNY - jsem žena žijící v ČR s trvalým pobytem v ČR, v současné době na úřadu práce, budoucí manžel je Francouz, pracuje ve Švýcarsku.
Koncem listopadu 2009 jsem odešla ze zaměstnání a podle lékařů 3.12. jsem otěhotněla. Nevím, zda mám nárok na PPM z titulu ochranné lhůty. Na RP bych nárok mít měla. Pokud budu chtít žít s manželem po porodu ve Francii a nechám si trvalý pobyt v ČR, kdo mi bude vyplácet rodičovský příspěvek? Je v tomto případě rozhodující, jakou trvalou adresu bude mít dítě v rodném listě? Pokud bychom s dítětem žili ve Francii, bude nutné, aby pravidelné lékařské prohlídky dítě navštěvovalo ve Francii, kde budeme žít, je to v rozporu se zákonem souvisejícím s rodičovským příspěvkem?
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká, jestliže byly podmínky pro vznik nároku na dávku splněny v době pojištění. Základní podmínkou pro nárok na peněžitou pomoci v mateřství (dále jen PPM) je účast na pojištění v době nástupu na PPM tj. 8-6 týdnů před očekávaným dnem porodu. PPM náleží též, pokud k nástupu na PPM došlo až po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Další podmínkou nároku na PPM je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Z Vašeho dotazu však vyplývá, že jste pracovní poměr ukončila v době, kdy jste nebyla ještě těhotná a proto Vám plynula ochranná lhůta jen 7 kalendářních dnů od skončení účasti na pojištění (zaměstnání). Nárok na PPM Vám tedy nevznikne. Ohledně dávek státní sociální podpory (porodné, rodičovský příspěvek atd.) se obraťte na příslušný úřad práce v místě bydliště odbor státní sociální podpory.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Pokud bude Váš manžel (druh) výdělečně činný ve Švýcarsku a Vy osobně nebudete výdělečně činná (v žádné zemi EU) a nevznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak není problém, abyste si ode dne narození dítěte požádala o rodičovský příspěvek v České republice na místně příslušném úřadu práce. Podmínkou je samozřejmě Váš trvalý pobyt v ČR. Pokud by se cokoliv změnilo, např. manžel by začal pracovat v jiné zemi než ve Švýcarsku, Vy byste začala být výdělečně činná atd., je potřeba danou skutečnost ohlásit úřadu práce, který by Vám vyplácel rodičovský příspěvek, neboť by bylo nutné znovu zkoumat podmínky nároku na tuto dávku. Trvalý pobyt dítěte se u rodičovského příspěvku nezkoumá ani není tato dávka nijak navázána na lékařkou (pediatrickou) péči.
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
12.3.2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz