Asekol_cervene_k_965x100px__04

NECHCI ALIMENTY, ALE CHCI, ABY DÍTĚ MĚLO OTCE V RODNÉM LISTĚ A JEHO PŘÍJMENÍ

Autor: odpověď - Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Jsem rozvedená maminka s dcerou (14let), mám přítele, který je formálně ženatý. Jsem s ním v jiném stavu, přesto, že on dítě nechtěl - stalo se. Rozhodně si miminko chci nechat protože jsem druhé dítě vždycky chtěla (je mi 33let).
Rozhodla jsem se, že pokud s námi nebude chtít zůstat, necháme ho jít, ale trvám na tom, aby dítě mělo jeho příjmení! Nemůže přece jeho dítě nosit příjmení po mém exmanželovi!!
Nevím jak to udělat.
Nebudu po něm žádat alimenty, ani aby se o nás postaral, pokud to sám nebude chtít.
Pokud to opravdu odmítne, budu mít nárok na nějaký sociální příspěvek, nebo ho budou úřady nutit soudně k placení alimentů, které já od něj nebudu požadovat a dohodnu se tak i s ním?
Jako otce dítěte jej rozhodně do RL uvést CHCI.
Moc děkuji za informace jak postupovat.


Pokud by se dítě narodilo ženě, která je rozvedená krátce - od rozvodu neuplynulo 300 dnů - pak by byl v RL automaticky zapsán její bývalý manžel. Pak by musela ona nebo tento bývalý manžel řešit přes soud popření otcovství. Návrh musí podat do půl roku.

Pokud je žena rozvedená delší dobu, pak jí zákonná úprava skýtá možnost zvolit si cestu - buď v RL chce mít otce dítěte nebo nechce.

Když nechce mít otce v RL, tak bude dítě mít její příjmení a žádný otec nebude úředně existovat a nikdo nebude mít k dítěti povinnosti jako otec - ani práva. Nikdo nebude vykonávat rodičovskou zodpovědnost.

Pokud by chtěla v RL mít jako otce uvedeného přítele, pak musí oba zajít na matriku a před porodem zde tento muž uzná otcovství a dohodnou se zde na příjmení dítěte. Doklad z matriky vezme s sebou do porodnice a pak bude mít v RL tohoto otce a příjmení podle jejich dohody z matriky.

Kdo je v RL uveden, stává se nositelem rodičovské zodpovědnosti. Zákon předpokládá, že plní svoje povinnosti rodiče v dohodě - včetně domluvy, jak otec zajistí finančně dítě i jeho matku. Neprovdaná žena má nárok na výživné po 2 roky. Dítě do doby samostatnosti, když se řádně připravuje na svoje povolání.

Pokud by přítel nesouhlasil s uznáním otcovství na matrice před porodem a nebo po porodu /což je možné/, pak by matka - když ho bude chtít mít v RL - musela podat na soud žalobu na určení otcovství. S řízením o určení otcovství je ze zákona /povinně soud rozhoduje/ spojeno řízení o svěření do výchovy a určení výživného.
Pokud se rodiče nedohodnou o jménu a příjmení, tak opět rozhoduje soud.

Matka by si měla ujasnit, co vlastně chce a proč a pak jednat. Poradí jí jistě na OSPOD v místě bydliště. ( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD.  - pozn.red.)


Měla by věci více posuzovat podle zájmu a potřeb dítěte - ne jen vlastních emocí.

Je dobré, aby dítě mělo nárok na výživné od otce i výživné pro matku je dobré.

Na dávky od státu nemůže spoléhat. Pokud by se dostala do situace tzv. hmotné nouze, tak - zřejmě po skončení placené mateřské nebo rodičovského příspěvku, pak jde o finanční prostředky skutečně tak nízké, že za ně nelze zajistit přiměřeně potřeby - jde jen o možnost přežití.
Je lépe jít cestou legalizace otcovství a uplatnění nároků na výživné pro sebe i dítě. Jinou cestu bych volila jen v případě, když by potencionální otec byl taková osobnost, že by neskýtal záruky plnění výživného a nebo dokonce na rodině parazitoval.

Možná by bylo dobré, aby se i potencionální otec před konečným rozhodnutím - jak věc řešit - seznámil s právní úpravou a možnostmi řešení na OSPOD nebo v advokátní kanceláři, kde se zabývají rodinným právem.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko

12.3.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359