Asekol_cervene_k_965x100px__04

DATUM NÁVRATU DO ZAMĚSTNÁNÍ PO RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ, ZDRAVOTNÍ A SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ PO UKONČENÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU

Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Zvolila jsem čerpání rodičovského příspěvku do 2 let věku dítěte tj. do 25.6.2011, zaměstnavatele jsem požádala o čerpání rodičovské dovolené do zmíněného data. Odpověď zaměstnavatele je, že souhlasí s ukončením čerpání RD až 10.7.2011 a s mým nástupem do práce od 11.7. z organizačních důvodů. Zajímá mě, kdo za mě za zhruba 14 dnů zaplatí sociální a zdravotní pojištění, když už nebudu pobírat RP? A je tento postup zaměstnavatele v pořádku?


Související předpisy:

§ 191, 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.
§ 3 odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění p. p.
§ 5 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezp. a příspěvku na státní politiku zam., ve znění p. p.
§ 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p. p.

Odpověď:

Rodičovskou dovolenou (dále jen "RD") je podle § 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen "ZP") povinen poskytnout zaměstnavatel zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. RD je překážkou v práci a platí pro ni stejná pravidla jako pro ostatní důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance. Po odpadnutí překážky v práci je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. To platí ve vašem případě. Pokud jste požádala zaměstnavatele o čerpání RD do dvou let věku dítěte, tj. do 25. 6. 2010, je povinen vám od 26. 6. přidělovat práci odpovídající druhu práce sjednanému v pracovní smlouvě. Jestliže má zaměstnavatel vážné důvody pro to, abyste nastoupila zpět do zaměstnání až 11. 7., mohla byste mu vyhovět s tím, že požádáte o další čerpání RD až do 10. 7. 2010. Záleží to však pouze na vašem rozhodnutí, protože při čerpáni této RD už nebudete mít nárok na rodičovský příspěvek. Pokud budete trvat na tom, aby vám byl umožněn nástup do práce od 26. 6. 2010 tak, jak na to máte právo, pak v období do 26. 6. do 10.7. 2010, kdy by vám zaměstnavatel opět začal přidělovat práci podle pracovní smlouvy, by se jednalo o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Podle § 208 ZP by vám náležela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Zaměstnavatel by byl povinen z této náhrady mzdy odvést pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Podle § 3 odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění je vyměřovacím základem zaměstnance úhrn příjmů ze závislé činnosti, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů. Protože náhrada mzdy je příjmem ze závislé činnosti podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, z něhož se odvádí daň, je také vyměřovacím základem pro pojistné na zdravotní pojištění. V podstatě stejným způsobem je v § 5 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti vymezen vyměřovací základ zaměstnance pro pojistné na sociální pojištění.
V případě, že byste přistoupila na návrh zaměstnavatele a čerpala do 10.7. včetně RD, bude plátcem pojistného na zdravotní pojištění i nadále stát, přestože nebudete pobírat RP. Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění vymezuje v § 7 odst. 1 pod písmeny a) až p) případy, kdy je plátcem pojistného stát. Pod písmenem c) jsou uvedeni příjemci rodičovského příspěvku a pod písmenem d) mimo jiné i ženy na mateřské a rodičovské dovolené.
Pokud jde o placení pojistného na sociální pojištění, je úprava odlišná od úpravy pojistného na zdravotní pojištění. Neexistuje zde podobné ustanovení, podle něhož by byl plátcem pojistného stát. V době, kdy zaměstnanec nemá žádný příjem, který by byl předmětem daně z příjmů ze závislé činnosti, nemá ani vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění a proto se žádné pojistné nemůže odvádět.

JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
20. 3. 2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359