RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK A PRÁCE NA ZKRÁCENÝ ÚVAZEK U TÉHOŽ ZAMĚSTNAVATELE
Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda mohu během rodičovské dovolené pracovat na zkrácený úvazek aniž bych ztratila nárok na rodičovský příspěvek?
V říjnu bych měla nastoupit na rodičovskou dovolenou, ale zároveň bych měla možnost pracovat pro svého současného zaměstnavatele na zkrácený úvazek a přivydělat si. Je to vůbec možné? A pokud ano, musím uzavírat se zaměstnavatelem jinou smlouvu či může zůstat ta původní, kterou mám zatím na dobu určitou? Musím pak tento pracovní poměr někde hlásit?
Související předpisy:
§ 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 10 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.
§ 94 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění p. p.
Odpověď:
Rodičovská dovolená (dále jen "RD") a rodičovský příspěvek (dál jen "RP") jsou dva různé právní instituty upravené samostatnými právními předpisy. RD je překážkou v práci na straně zaměstnance podle § 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Podle tohoto ustanovení je k prohloubení péče o dítě zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni nebo zaměstnanci na jejich žádost RD. RD se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Poskytování RP upravuje § 30 a násl. zákona č. 117/12995 Sb., o státní sociální podpoře. Nárok na RP má podle § 30 odst. 1 rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Podmínka osobní celodenní péče se podle § 31 odst. 3 považuje za splněnou i tehdy, kdy rodič, který je výdělečně činný, zajistil péči o dítě jinou zletilou osobou. Zákon také umožňuje poskytování RP i v případě, kdy dítě v rozsahu uvedeném v § 30b odst. 2 navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení. Výdělečná činnost rodiče pobírajícího RP není jiným způsobem omezena. Pokud čerpáte RD, která je překážkou v práci, nemůžete u zaměstnavatele konat stejnou práci, kterou jste konala před nástupem RD. U současného zaměstnavatele můžete konat jen jinou práci, než byla sjednána v dosavadní pracovní smlouvě. Se svým dosavadním zaměstnavatelem byste musela uzavřít na výkon jiné práce pracovní poměr nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti). Pokud uzavřete pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti, bude zaměstnavatel povinen splnit ohlašovací povinnost podle § 10 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, § 94 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění a také plnit úkoly v oblasti nemocenského a důchodového pojištění. Jeho povinnosti v oblasti zdravotního a sociálního pojištění jsou v podstatě stejné jako v případě, kdy s vámi uzavřel předchozí pracovní poměr.
JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
8.4.2010