Asekol_cervene_k_965x100px__04

SAMOŽIVITELKA A FINANČNÍ PROBLÉMY

Autor: odpověď - Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Jsem matka samoživitelka, syn má 7 let a chodí do 1. třídy, můj druh zemřel ještě než se malý narodil, takže na něj nepobírám žádné alimenty ani jiné dávky, jsem na úřadu práce a můj měsíční příjem je 2 000 Kč přídavky + sociální příspěvek a od sociálky beru 3 100 Kč, takže můj příjem je 5 100 Kč. Bydlím u babičky na podnájmu, na nájem jí dávám 3000 Kč, po zaplacení nájmu pro mě a syna zbývá 2100 Kč na měsíc. Sociální pracovnice mi řekla, že částku na bydlení mám v dávkách, které dostávám. Chtěla jsem si zažádat o jednorázový příspěvek pro syna a sociální pracovnice mi řekla,  že na něj nemám nárok. Přitom jsem nežádala víc jak rok. Navíc jsme dostali fakturu za elektřinu v částce skoro 20 000 Kč. Je to asi v nepořádku, ale nic neuděláme, pokud to nezaplatíme. Také jsem si chtěla zažádat o nějakou částku na proplacení faktury a též my bylo řečeno, že nemám nárok, ať si to zaplatí babička. Babičce je 80 let, pobírá důchod a já po ní nemůžu chtít, aby za mě vše platila. Chtěla bych vědět, na co mám vlastně nárok.


Mám za to, že částečně jste ve finančních problémech proto, že nemá Váš syn v RL otce. Pokud správně chápu text dotazu, pak otcem syna je Váš bývalý a zemřelý druh. Syn se narodil jako pohrobek. To ale nebrání tomu, aby se - i po letech - podala žaloba na určení otcovství a vznikl nárok na sirotčí důchod synovi. Dokazování v řízení by bylo složitější, ale dnes lze otcovství zemřelého prokázat analýzou DNA jeho příbuzných. V řízení je zemřelý otec zastoupený opatrovníkem, kterého ustanoví soud. Doporučuji, kdybyste šla touto cestou, požádat o pomoc OSPOD ( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD.  - pozn.red.)

nebo spíše advokáta, který by za "příznivou cenu" pomohl s podáním žaloby.
Nejde o klasický případ a není povinností OSPOD pomoci návrh podat.

Pokud jde o vylepšení finanční situace, pak je jistě nejlepší najít si místo a mít příjem. To ale není v době, kdy je vysoká nezaměstnanost, vždy možné. Pokud jste bez práce a řádně evidována na ÚP, pak máte možnost uplatnit nárok na dávky státní sociální podpory, které vyplácí úřady práce. To jste asi učinila a berete 2 tisíce Kč - v tom je zřejmě přídavek na dítě a sociální příplatek. Myslím si, že by Vám mohl být poskytován i příspěvek na bydlení - ale musela byste na ÚP doložit nájemní smlouvu. Doporučuji tento problém konzultovat s metodičkami úřadu práce - ne na klasické přepážce.
Příspěvek na bydlení se dá doplatit za 3 měsíce zpětně a tak se na tuto možnost zeptejte hned - neodkladně a předložte smlouvu o podnájmu.

Další dávky, které berete (od sociálky) jsou asi dávky hmotné nouze podle zákona o hmotné nouzi č. 111/2006 Sb. a zde berete částku 3.100,-Kč.

To jistě není mnoho, ale dávky jsou opravdu nízké a měly by být využívány k obživě jen na krátkou dobu. Podle tohoto zákona lze poskytnout tzv. mimořádnou okamžitou pomoc, ale jde o dávku skutečně mimořádnou a jen v případech, které zákon umožňuje - zohledňuje. Jestli máte dojem, že Vám pracovnice neobjasnila možnosti čerpání této pomoci dobře a nebo Vás poškodila, doporučuji se domluvit na jednání s vedoucí oddělení dávek hmotné nouze - ta by měla o žádosti rozhodnout. Je dále ještě možné se odvolat proti rozhodnutí o zamítnutí žádosti o dávku, ale to je postup ojedinělý, neboť předpokládám, že když je to možné, tak pověřený městský úřad žádosti vyhoví.

Faktura za elektřinu mi připadá vysoká. Měla byste si ale vyjasnit, zda jsou dostačující zálohy na energii a zda je potřeba reálná, když jistě máte přehled o spotřebičích v domácnosti. Konzultujte to na zákaznickém centru dodavatele. Nespoléhejte na babičku, ta asi s ohledem na věk nemá elán k jednání.

Přeji mnoho zdaru při hledání zaměstnání - vlastní příjem je jedinou jistotou při hledání cesty z nepříznivé finanční situace.

Nevím, jak je na tom se zdravím babička, ale pokud jí zdraví neslouží a musíte se o ni starat, mohla byste požádat o výplatu příspěvku na péči na městském úřadě, kde si vyřizujete dávky hmotné nouze.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko

12.4.2010


Související odkazy:

Zdroj:

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359