JAK A KDY ŽÁDAT O DVOULETOU RODIČOVSKOU DOVOLENOU
Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc a JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Dne 1.4.2010 mi končí mateřská dovolená a chci nastoupit na rodičovskou dovolenou na 2 roky (nárok mám). Dítě se narodilo 28.10.2009.
Chci se zeptat:
1) Od kdy se tato doba počítá? Od doby nástupu na rodičovskou dovolenou či od data narození dítěte? Je to včetně tohoto dne? Když tedy nastoupím na rodičovskou dovolenou dne 2.4.2010, do kdy přesně budu mít rodičovskou dovolenou?
2) Komu musím zaslat formulář s žádostí o čerpání dvouleté rodičovské dovolené?
3) Do kdy musím formulář odevzdat? Je to v mém případě do konce května 2010? (do dvou měsíců po uplynutí 22 týdnů života dítěte?)
4) Od 2.4.2010 čerpám v zaměstnání nevyčerpanou dovolenou z r.2009 a plnou dovolenou z r.2010 - můžu nastoupit na rodičovskou dovolenou již od 2.4.2010 (i během čerpání dovolené v zaměstnání) nebo musím nastoupit až po vyčerpání dovolené v zaměstnání? Jakým způsobem mám zaměstnavatele požádat o dvouletou rodičovskou dovolenou a do kterého dne přesně bude trvat?
Ad 1) - 3):
Předně je potřeba uvést, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě naprosto rozdílné věci. Co se týká rodičovské dovolené (překážka v práci na straně zaměstnance podle zákoníku práce), o tuto byste měla požádat svého zaměstnavatele písemně, např. těsně před skončením mateřské dovolené. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět, nejdelší doba čerpání rodičovské dovolené je do tří let věku dítěte. Můžete si samozřejmě požádat i o kratší dobu čerpání rodičovské dovolené nebo si ji i posléze prodloužit, ale vždy jen do tří let věku dítěte. Co se týká rodičovského příspěvku, což je dávka státní sociální podpory (podle zákona č. 117/1995 Sb.), o tu můžete požádat na úřadu práce (kontaktním místě státní sociální podpory) podle místa svého trvalého pobytu https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=RodP100101101&SSID=30130. K žádosti je potřeba doložit potvrzení okresní správy sociálního zabezpečení, která Vám vyplácí peněžitou pomoc v mateřství, o délce trvání peněžité pomoci v mateřství a o její denní výši https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=XRodPZ100101215&SSID=30140. Pokud chcete čerpat rodičovský příspěvek do dvou let věku dítěte, je potřeba úřadu práce také předložit žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=VnRodP090101119&SSID=30144. Tuto volbu je v případě „dvouleté varianty" nutné provést nejpozději do konce druhého kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém dítě dovršilo 22 týdnů života. Příklad: dítěti je 22 týdnů v březnu, volbu je potřeba provést do konce května.
Zde je ale potřeba mít na paměti, že volbu nelze provést zpětně, tak jako je možné podat zpětně samotnou žádost o rodičovský příspěvek, tzn., že zvolení si varianty rodičovského příspěvku je možné uznat nejdříve dnem podání „žádosti o volbu" a do budoucna (ne do minulosti). Ve Vašem případě by bylo optimální, pokud jste pevně rozhodnutá pro „dvouletou variantu", abyste nejpozději v měsíci dubnu podala jak žádost o rodičovský příspěvek, tak zároveň provedla volbu čerpání rodičovského příspěvku do dvou let věku dítěte. Pokud byste tak učinila v květnu, bude Vám doplacen rodičovský příspěvek za měsíc duben v základní výměře tj. do výše 7.600 Kč a až byste provedla v květnu volbu, za květen by Vám pak mohla být přiznána zvýšená výměra rodičovského příspěvku tj. 11.400 Kč. Rodičovský příspěvek v případě „dvouleté varianty" Vám může být vyplácen do 28.10.2011.
Shrnutí: k nastoupení na rodičovskou dovolenou a pobírání rodičovského příspěvku je potřeba udělat několik věcí: 1) požádat písemně zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené, 2) na místně příslušném úřadu práce požádat o rodičovský příspěvek, přičemž je potřeba mít s sebou potvrzení o pobírání peněžité pomoci v mateřství z OSSZ, a provést volbu „dvouleté varianty".
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Ad 4):
Související předpisy:
§ 195, 196 a 197 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 30, 31 a 32 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
Odpověď:
K Vašim dotazům asi tolik. Na rozdíl od mateřské dovolené, na kterou se nastupuje obdobně jako na pracovní neschopnost na základě potvrzení od lékaře, o rodičovskou dovolenou se musí žádat. Zaměstnankyně i zaměstnanec mají právo požádat o čerpání rodičovské dovolené až do tří let věku dítěte. Zákoník práce nepředepisuje formu žádosti, nakonec by mohla být i ústní žádost, ale nedoporučuji to, písemná žádost je určitě prokazatelnější. Dále platí, že o rodičovskou dovolenou se může žádat i po částech, např. po půlroce, po čtvrtletích, zase zákon neomezuje minimální dobu, po kterou má být rodičovská dovolená čerpána. Protože o rodičovskou dovolenou může požádat jak matka dítěte, tak otec dítěte, platí, že se rodiče v čerpání rodičovské dovolené mohou střídat. Na základě poznatků z praxe doporučuji požádat o čerpání rodičovské dovolené v termínech, kdy víte dopředu, že určitě budete moci být doma s dítětem. V případě, když by se Vaše (zejména finanční) situace změnila a pak jste žádala zaměstnavatele, že se chcete vrátit do zaměstnání, není povinen Vám vyhovět a bude tvrdit, že se řídí Vaší žádostí.
Dále pak na rodičovskou dovolenou se může nastoupit zásadně až po vyčerpání dovolené. Rodičovská dovolená je překážka v práci a překážku v práci nelze čerpat zároveň s dovolenou, to se pojmově vylučuje. Jen upozorňuji na praktickou záležitost, že po dobu čerpání dovolené nejste chráněna proti výpovědi za strany zaměstnavatele. Proti výpovědi ze strany zaměstnavatele je chráněna těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně na mateřské dovolené a zaměstnanec a zaměstnankyně na rodičovské dovolené, ale ne zaměstnanec čerpající dovolenou. Nakonec nedočerpanou dovolenou z r. 2009 a z r. 2010 byste mohla vyčerpat až po skončení rodičovské dovolené, jen s tím že dovolená za r. 2010 by byla krácená za dobu rodičovské dovolené.
Termín čerpání rodičovské dovolené si můžete stanovit sama, to nezávisí na čerpání rodičovského příspěvku. Platí jen jedno, že do tří let věku dítěte Vám ji musí zaměstnavatel poskytnout vždy a na jakoukoliv dobu. Na úřadu práce Vás jistě poučí, že rodičovský příspěvek jako dávka státní sociální podpory není vázán na Váš příjem, proto si můžete i po dobu pobírání rodičovského příspěvku vydělat co chcete a co Vám umožní péče o dítě. Vznik nároku na rodičovský příspěvek má pouze jednu jedinou podmínku, a to zajištění soustavné péče o nejmladší dítě v rodině. Jestli ale tuto péči zajistíte např. babičkou a sama nastoupíte do jiné práce, pak se nic neděje stejně jako když si sjednáte nějakou práci domu. Zásadně jen nesmíte vykonávat práci, která je pojmově shodná s druhem práce, z kterého jste na rodičovské dovolené. Nakonec třeba můžete nyní čerpat do dvou let věku dítěte rodičovskou dovolenou a zároveň pobírat rodičovský příspěvek a pak si požádat ještě o prodloužení rodičovské dovolené do tří let věku dítěte a po tu dobu si zajistit nějaký příjem, to si ale rozhodnete sama.
JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
13.4.2010