Asekol_cervene_k_965x100px__04

RIZIKOVÉ TĚHOTENSTVÍ VE TŘETÍM ROCE RD (BEZ POBÍRÁNÍ RP) A NÁSLEDNÁ PPM, PPM PO 3.ROCE VĚKU PRVNÍHO DÍTĚTE

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Manželce 2.3.2010 skončila mateřská dovolená a nyní řešíme, jakou délku RD zvolit (vzhledem k plánování druhého dítěte)... Prosím o zodpovězení těchto otázek:

1) Je možné požádat o dvouletý příspěvek, ale o tříletou RD?

2) Bude za ni placeno v období od druhého do třetího roku dítěte zdravotní pojištění státem (nebo zaměstnavatelem)?

3) Je povinen zaměstnavatel podržet místo do 3 let dítěte?

4) Třetí rok RD bude manželka doma "zadarmo". Pokud otěhotní v průběhu třetího roku a nastoupí na mateřskou dovolenou před třetími narozeninami dítěte, bude mít nárok na mateřskou počítanou stejným způsobem jako u prvního dítěte?

5) Pokud by ve třetím roce nastoupila na rizikové těhotenství, je možné předčasně ukončit RD, být na nemocenské a do doby přidělení mateřské pobírat alespoň nějaké peníze?

6) Pokud by se nepodařilo otěhotnět a nastoupit na mateřskou do 3 let věku dítěte a zároveň by návrat do práce byl kratší než 270 dní, ztratila by nárok na mateřskou a automaticky by spadla do čtyřleté varianty RD?

 


Ad 1) a 2)

Odpovědi najdete zde:

http://www.azrodina.cz/2446-rodicovsky-prispevek-a-rodicovska-dovolena-neni-totez

Ad 3)

Odpověď najdete zde:

http://www.azrodina.cz/2930-jak-dlouho-musi-zamestnavatel-drzet-pracovni-pozici

Ad 4) - 6):

Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost. V případě PPM je sociální událostí nástup na PPM tj. 8-6 týdnů před očekávaným dnem porodu. Denní vyměřovací základ u zaměstnanců se zjistí tak, že započitatelný příjem (tj. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti) zúčtovaný v rozhodném období, se dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období a poté se upraví dle redukčních hranic. Do tohoto počtu dnů se však některé dny nezahrnují, aby nedocházelo k rozmělnění výše denního vyměřovacího základu. Mezi tyto vyloučené dny patří také dny pobírání nemocenského, takže nemocenské se do započitatelných příjmů nezahrnuje, nejde o příjem z pracovní činnosti. Stejně tak je tomu i v případě pobírání peněžité pomoci v mateřství. Pokud nemá zaměstnanec v rozhodném období vyměřovací základ nebo jsou-li v tomto období jen vyloučené dny, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se dělí vyměřovací základ. Výše denního vyměřovacího základu se zjišťuje z rozhodného období stanoveného ke dni nástupu na mateřskou dovolenou. PPM se poskytuje za kalendářní dny a její výše je 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Dávka se tedy tazatelce bude vypočítávat z období, kdy měla u zaměstnavatele příjem. Tj. z doby před nástupem na mateřskou dovolenou, protože v době, kdy byla na mateřské a poté na rodičovské dovolené, jí žádný příjem od zaměstnavatele nenáležel. Výše dávky se řídí předpisy, které jsou platné v době nástupu na PPM. V současné době ještě není účinná změna ve výši PPM. Nyní se vyplácí ve výši 60 % denního vyměřovacího základu.

Rodičovská dovolená je v kompetenci zaměstnavatele podle zákoníku práce. Jestliže vznikne dočasná pracovní neschopnost za trvání této rodičovské dovolené, pak není nárok na výplatu nemocenského. Nárok na výplatu náleží až ode dne následujícího po skončení této dovolené, pokud dočasná pracovní neschopnost stále trvá.

Pro nárok na PPM musí pojištěnec splňovat dvě podmínky. První podmínkou je účast na pojištění (tj. být zaměstnán) v době nástupu na PPM. Nástup na PPM si pojištěnka určí sama v období 8-6 týdne před očekávaným dnem porodu. Druhou podmínkou je potom účast pojištěnce na pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Doba účasti na pojištění po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM znamená veškerou dobu, kdy trvá nebo v daném období trval Vaší manželce pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti a nebo další pojištěné činnosti vyjmenované v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění. Neznamená to tedy, že danou dobu je třeba splnit u jednoho zaměstnavatele.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

15.4.2010


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_predobjednavka_250x250
Azrodina_portal_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359