NÁROK NA DOVOLENOU PŘI PŘECHODU K JINÉMU ZAMĚSTNAVATELI
Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Dne 1.10.2009 jsem nastoupila do zaměstnání na hlavní pracovní poměr (32,5 hod týdně). Můj dotaz se týká výpočtu dovolené při ukončení pracovního poměru. Tento pracovní poměr jsem ukončila ke dni 28.2.2010 a zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok na 1/12, jelikož jsem odpracovala pouze 41 směn v roce 2010, tím pádem přicházím o 1,5 dne dovolené (při nároku 20 dní za 1 odpracovaný rok). Ale já přeci nemohu za to, že jsem neodpracovala 42 směn, když měsíc únor má pouze 28 dní, tj. 20 pracovních dní. Od 1.3.2010 pracuji u jiného zaměstnavatele.
Související předpisy:
§ 212, 214, 223 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
Odpověď:
Podmínku vzniku práva na dovolenou za kalendářní rok stanoví § 212 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen "ZP"). Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli u něho konal práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku.
Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů (jako je váš případ), naleží podle § 214 ZP dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Stanovená podmínka 21 odpracovaných dnů pro právo na dovolenou v délce 1/12 dovolené za kalendářní rok vychází z matematických propočtů a používá se nejen při stanovení dovolené za odpracované dny, ale také při krácení dovolené za kalendářní rok či její poměrné části v případě zameškaných pracovních dnů (§ 223 ZP).
Postup při stanovení délky dovolené musí být jednotný a nelze provádět různé výpočty v závislosti na počtu kalendářních dnů v měsíci a maximálního počtu možných odpracovaných směn. Nelze také stanovit jiný postup pro případ, kdy zaměstnanec odpracoval všech směny v kalendářním měsíci a pro případ, kdy došlo v důsledku překážek v práci na straně zaměstnance k zameškání některé z nich. Všem zaměstnancům kteří skončí pracovní poměr koncem měsíce února (výjimku může tvořit přestupný rok, přísluší i při odpracování všech stanovených směn dovolená v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok, protože počet odpracovaných směn nemůže dosáhnout 42 směn.
JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz