PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU, OSVČ (POZASTAVENÁ ČINNOST) A PPM
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Od roku 2004 do 8/2009 jsem byla OSVČ, bohužel jsem si neplatila dobrovolné nemocenské pojištění. K 8/2009 jsem pozastavila svou výdělečnou činnost, celé září do 25. října 2009 jsem byla na ÚP a od 26. 10. 2009 jsem zaměstnaná na HPP. Měsíční příjem mám 13 500 Kč hrubého. Plánujeme druhé dítě, pokud se to podaří, tak bych ráda v květnu 2010 otěhotněla. Pak bych v únoru 2011 porodila. Smlouvu u zaměstnavatele mám na dobu určitou - 1 rok tj. do 26.10.2010, ale v té době bych byla těhotná, takže bych zřejmě byla v ochranné lhůtě a zaměstnavatel by mi nesměl dát výpověď?
Ráda bych ale získala maximální možnou PPM, protože PPM z mého zaměstnání by byla dost nízká, výhodnější je pro OSVČ. Zaměstnanecký poměr ponechám (pokud to bude možné). Je možné si ještě k němu znovu otevřít živnost, i když bych neměla žádné příjmy ani výdaje, přihlásit se od dubna k nemocenskému pojištění a platit si toto pojištění? Chtěla bych dávat kolem 1000 Kč. Musela bych platit ještě i důchodové pojištění, když si ho platím v rámci zaměstnání? Předpokládám, že dobře chápu, že pro zaměstnání bych měla splněnu podmínku 270 kal. dní a pro OSVČ podmínku 180 dní před nástupem na PPM (ten by byl konec prosince až leden 2011). Můžete mi prosím napsat, jaká by byla přibližná výše mé PPM? Posuzuje se zvlášť výpočet PPM ze zaměstnání a zvlášť ze samostatné činnosti?
Vzhledem k tomu, že byla výslovně sjednána doba trvání pracovního poměru, tak tento pracovní poměr končí uplynutím sjednané doby. Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem v době, kdy je zaměstnankyně těhotná, se pracovního poměru na dobu určitou netýká.
Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění/skončení zaměstnání. Obecně platí, že při zaměstnání může být vykonávána i samostatná výdělečná činnost (SVČ) a pokud se OSVČ přihlásí i k nemocenskému pojištění, tak jí při splnění zákonných podmínek vzniká nárok na dávky nemocenského pojištění. V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.
Pokud by tazatelka nezahájila SVČ, tak jí plyne ze zaměstnání ochranná lhůta po dobu 180 dnů, což je zhruba do 23. 4. 2011.
Pokud bude zahájena SVČ od dubna 2010, tak do ukončení zaměstnání bude považována za výkon činnosti vedlejší a od skončení zaměstnání za hlavní s povinností platit měsíční zálohy na důchodové pojištění. Tzn. v uvedeném případě vznikne povinnost platit zálohy na důchodové pojištění od měsíce října 2010, a to vzhledem k tomu, že nebude zaměstnání trvat po celý kalendářní měsíc, a tudíž nelze po tento měsíc považovat SVČ za vedlejší.
Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z nemocenského pojištění OSVČ je třeba splnit dvě podmínky. První podmínka je trvání nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM minimálně po dobu 270 dnů a současně musí být splněna i druhá podmínka, a tou je účast na nemocenském pojištění jako OSVČ minimálně po dobu 180 dnů v posledním roce před nástupem na PPM. Pokud tazatelka zahájí SVČ od 1. 4. 2010 a nástup na PPM bude mít po 26. 12. 2010, tak podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech bude mít splněnu ze SVČ a zároveň bude splněna i druhá podmínka, a to účast na nemocenském pojištění jako OSVČ v posledním roce aspoň po dobu 180 dnů. V případě, že v rozhodném období (4/2010-11/2010) na nemocenské pojištění OSVČ zaplatí měsíčně cca 1 000 Kč, tak bude v uvedeném případě výše PPM činit zhruba 778 Kč denně.
Pro úplnost dodáváme, že pokud by daná osoba nastoupila na PPM před 27. 12. 2010, nebyla by podmínka 270 dnů účasti na pojištění splněna ze SVČ a dávka by náležela z ochranné lhůty ze zaměstnání.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
17.4.2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz