Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU, OSVČ (POZASTAVENÁ ČINNOST) A PPM

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Od roku 2004 do 8/2009 jsem byla OSVČ, bohužel jsem si neplatila dobrovolné nemocenské pojištění. K 8/2009 jsem pozastavila svou výdělečnou činnost, celé září do 25. října 2009 jsem byla na ÚP a od 26. 10. 2009 jsem zaměstnaná na HPP. Měsíční příjem mám 13 500 Kč hrubého. Plánujeme druhé dítě, pokud se to podaří, tak bych ráda v květnu 2010 otěhotněla. Pak bych v únoru 2011 porodila. Smlouvu u zaměstnavatele mám na dobu určitou - 1 rok tj. do 26.10.2010, ale v té době bych byla těhotná, takže bych zřejmě byla v ochranné lhůtě a zaměstnavatel by mi nesměl dát výpověď?
Ráda bych ale získala maximální možnou PPM, protože PPM z mého zaměstnání by byla dost nízká, výhodnější je pro OSVČ. Zaměstnanecký poměr ponechám (pokud to bude možné). Je možné si ještě k němu znovu otevřít živnost, i když bych neměla žádné příjmy ani výdaje, přihlásit se od dubna k nemocenskému pojištění a platit si toto pojištění? Chtěla bych dávat kolem 1000 Kč. Musela bych platit ještě i důchodové pojištění, když si ho platím v rámci zaměstnání? Předpokládám, že dobře chápu, že pro zaměstnání bych měla splněnu podmínku 270 kal. dní a pro OSVČ podmínku 180 dní před nástupem na PPM (ten by byl konec prosince až leden 2011). Můžete mi prosím napsat, jaká by byla přibližná výše mé PPM? Posuzuje se zvlášť výpočet PPM ze zaměstnání a zvlášť ze samostatné činnosti?


Vzhledem k tomu, že byla výslovně sjednána doba trvání pracovního poměru, tak tento pracovní poměr končí uplynutím sjednané doby. Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem v době, kdy je zaměstnankyně těhotná, se pracovního poměru na dobu určitou netýká.
Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění/skončení zaměstnání. Obecně platí, že při zaměstnání může být vykonávána i samostatná výdělečná činnost (SVČ) a pokud se OSVČ přihlásí i k nemocenskému pojištění, tak jí při splnění zákonných podmínek vzniká nárok na dávky nemocenského pojištění. V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

Pokud by tazatelka nezahájila SVČ, tak jí plyne ze zaměstnání ochranná lhůta po dobu 180 dnů, což je zhruba do 23. 4. 2011.
Pokud bude zahájena SVČ od dubna 2010, tak do ukončení zaměstnání bude považována za výkon činnosti vedlejší a od skončení zaměstnání za hlavní s povinností platit měsíční zálohy na důchodové pojištění. Tzn. v uvedeném případě vznikne povinnost platit zálohy na důchodové pojištění od měsíce října 2010, a to vzhledem k tomu, že nebude zaměstnání trvat po celý kalendářní měsíc, a tudíž nelze po tento měsíc považovat SVČ za vedlejší.

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z nemocenského pojištění OSVČ je třeba splnit dvě podmínky. První podmínka je trvání nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM minimálně po dobu 270 dnů a současně musí být splněna i druhá podmínka, a tou je účast na nemocenském pojištění jako OSVČ minimálně po dobu 180 dnů v posledním roce před nástupem na PPM. Pokud tazatelka zahájí SVČ od 1. 4. 2010 a nástup na PPM bude mít po 26. 12. 2010, tak podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech bude mít splněnu ze SVČ a zároveň bude splněna i druhá podmínka, a to účast na nemocenském pojištění jako OSVČ v posledním roce aspoň po dobu 180 dnů. V případě, že v rozhodném období (4/2010-11/2010) na nemocenské pojištění OSVČ zaplatí měsíčně cca 1 000 Kč, tak bude v uvedeném případě výše PPM činit zhruba 778 Kč denně.

Pro úplnost dodáváme, že pokud by daná osoba nastoupila na PPM před 27. 12. 2010, nebyla by podmínka 270 dnů účasti na pojištění splněna ze SVČ a dávka by náležela z ochranné lhůty ze zaměstnání.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

17.4.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz -  informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359