Asekol_cervene_k_965x100px__04

PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ A SPOLEČNĚ POSUZOVANÉ OSOBY

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Po velice špatných zkušenostech z předešlých jednání v minulosti na Kontaktním místě státní sociální podpory v místě mého bydliště se nejdříve obracím na vás s prosbou o informaci. V měsíci dubnu obdržím poslední výplatu podpory na Úřadu práce s tím, že zůstanu nadále v evidenci. Je mi 60 let. Jelikož zůstaneme s manželkou zcela bez příjmů (je jí 61 let a z důvodu neodpracovaných roků dostane důchod až v 65 letech), dostal jsem informaci, že si mohu požádat o pomoc v nouzi a také o příspěvek na bydlení. A o ten mi jde. Bydlíme s manželkou v rodinném domku již pár let sami dva. Dcery, které jsou spolumajitelky, s námi již léta nebydlí, ale jsou v domku s námi trvale hlášené. Jak mám postupovat při žádosti o příspěvek? Je v určitých případech směrodatný "skutečný pobyt" a ne trvalý? Pokud bych byl nucen uvést v žádosti i dcery - jedna pobírá mateřskou. Je toto bráno jako příjem? Vztah mezi námi není ideální, co když nebude v žádosti uvedeno jejich rodné číslo?


U příspěvku na bydlení se skutečně jako okruh společně posuzovaných osob uvažují všechny osoby, které jsou v bytě přihlášeny k trvalému pobytu. Protože by však v některých případech bylo striktní vyžadování této podmínky velmi nespravedlivé a nebo ze strany žadatele o dávku nesplnitelné, obsahuje zákon o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.) ustanovení (§7 odst.7), které de facto funguje jako odstranění tvrdosti zákona. O co jde? Jedná se o to, že pokud některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, může úřad práce rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu. Důvodem „neužívání bytu" ovšem nesmí být to, že tyto osoby se přechodně zdržují mimo místo trvalého pobytu proto, že se soustavně připravují na budoucí povolání nebo se jedná o důvody zdravotní popř. pracovní. Pokud tedy Vaše dcery s Vámi nebydlí z jiných důvodů (např. protože už mají svoje rodiny, ale důvodů může být samozřejmě víc), nic nebrání tomu, abyste podal žádost o příspěvek na bydlení se všemi náležitostmi (informace byste měl získat na příslušném kontaktním místě nebo jsou k dispozici i na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR www.mpsv.cz v sekci státní sociální podpora) a zároveň podal žádost o nepřihlížení v okruhu společně posuzovaných osob k Vašim dcerám. Tato žádost, na rozdíl od žádostí o dávky státní sociální podpory, nemá předepsanou formu, tzn. že ji můžete formulovat sám na „kus papíru", nicméně většina pracovišť státní sociální podpory má z důvodu efektivnosti vytvořen vlastní formulář k těmto účelům, takže by Vám jej mohli (pokud mají) poskytnout na vašem kontaktním místě. K této žádosti musíte navrhnout popř. poskytnout důkazy, které podpoří Vaše tvrzení, že dcery s Vámi nebydlí. Protože zákon o státní sociální podpoře žádné takové důkazy nevyjmenovává, je víceméně na Vás, jaké důkazy navrhnete popř. poskytnete. O této žádosti musí úřad práce (kontaktní místo) rozhodnout, tj. výsledkem bude správní rozhodnutí o tom, zda Vám vyhověli nebo ne. Zde je potřeba mít na paměti, že úřad práce může, ale nemusí Vaší „žádosti o nepřihlížení" vyhovět. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání k nadřízenému orgánu. Až poté, co bude vyřešen okruh společně posuzovaných osob, může úřad práce rozhodnout o samotné žádosti o příspěvek na bydlení.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

17.4.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359