Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAKÁ MŮŽE BÝT DÉLKA RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ A JAK JE TO S POJIŠTĚNÍM

Autor: odpověď - JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Vybrala jsem si dvouletou variantu rodičovské dovolené, syn bude mít 2 roky 4.7.2011. Jak jsem se informovala, stát za mě ještě po celý červenec bude platit sociální a zdravotní, takže by neměl být problém nastoupit zpět do práce 1.8.2011 (ne 5.7.2011), nejraději bych kvůli školce a jeslím nastoupila až 1.9., zaměstnavatel by s tím s největší pravděpodobností souhlasil.
1. Musela bych si tedy jeden měsíc zaplatit sociální a zdravotní sama?
2. V práci mi dala personální pracovnice vyplnit žádost o poskytnutí rodičovské dovolené, kde jsem ji vyplnila do 31.7., pracovnice mě však donutila datum přepsat na 4.7., údajně se toto datum musí shodovat s druhými narozeninami syna. Z jakého titulu bych tedy mohla být doma do konce července ev. září? Musela bych požádat zaměstnavatele o neplacené volno? Pokud by to bylo z titulu rodičovské dovolené (byť od státu už příspěvek dostávat nebudu), mohu to u zaměstnavatele po dohodě ještě změnit?


Související předpisy:
§ 195 - 198 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
§ 30 - 32 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění p. p.
§ 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p. p.

Odpověď:
Zde došlo asi trochu k zmatení pojmů. Rodičovská dovolená totiž není vůbec závislá na poskytování rodičovského příspěvku. To jsou dva naprosto rozdílné zákony, které mají svoje samostatné podmínky. Pro rodičovskou dovolenou je rozhodující zákoník práce a ten stanoví, že si zaměstnankyně (nebo i zaměstnanec, protože máme rovnost) může požádat o rodičovskou dovolenou do tří let věku dítě. Zákon neříká, jak se má požádat, proto stačí i třeba ústní žádost (i když písemná je vždy lepší) a také neříká v jakých částech se má rodičovská dovolená vybírat, zda po rocích, či měsících. Platí obecná zásada, že kdykoliv během doby do tří let věku dítěte požádá zaměstnankyně o rodičovskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jí vyhovět.
Proto, když jste si chtěla požádat o rodičovskou dovolenou do 31. 7., neměla personální právo Vás nutit abyste si požádala o měsíc méně, Vy si můžete požádat o dobu jakou potřebujete z důvodu péče a zaměstnavatel nemá co do toho zasahovat. Poskytování rodičovské dovolené totiž vůbec není závislé na poskytování rodičovského příspěvku, ten se řídí zákonem o státní sociální podpoře a ten má zase jinou podmínku - trvalou péči o nejmladší dítě v rodině. Takže i když Vám skončí pobírání rodičovského příspěvku, můžete dál čerpat rodičovskou dovolenou, tyto dvě věci se nepodmiňují. Jen ještě upozorňuji na jednu věc - po dobu čerpání mateřské a rodičovské dovolené jste chráněna před výpovědí, zaměstnavatel Vám výpověď dát nemůže, ale okamžikem, kdy nastoupíte do práce tato ochrana padne a obnovila by se opět, až byste znovu nastoupila rodičovskou dovolenou.
Doporučuji abyste si ještě před 31. 7. požádala zaměstnavatele o další měsíc (nebo dva) rodičovské dovolené. Nemusíte vyplňovat žádné formuláře, stačí, když doručíte zaměstnavateli jednoduchou písemnou žádost. Nakonec i když pak nastoupíte do práce a dítěti by třeba školka nevyhovovala apod., tak můžete kdykoliv do 3 let věku dítěte požádat o další měsíce rodičovské dovolené a zaměstnavatel je povinen Vám vyhovět.
Sociální pojištění se po dobu čerpání rodičovské dovolené neodvádí, neboť to se odvádí z příjmu a Vy po tuto dobu žádný příjem nemáte. Pro účely důchodového a i nemocenského pojištění jste však pojištěná, protože trvá pracovní poměr a jste tedy účastníkem pojištění. Zdravotní pojištění to je jiný systém, tam se pojištění odvádět musí, ale i tam platí, že za dobu péče o dítě ho za Vás odvádí stát. V zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění jsou dva okruhy osob, za které platí pojištění stát a které se na Vás vztahují - příjemce rodičovského příspěvku a ženy na mateřské a rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění. Proto pokud budete na rodičovské dovolené (byť nebudete pobírat rodičovský příspěvek), bude za Vás plátcem zdravotního pojištění stát.

JUDr. Eva Dandová, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

17.4.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359