VLIV SŇATKU NA VÝŠI ALIMENTŮ A DANĚ
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná a Ing. Vlasta Ptáčková
DOTAZ Z PORADNY - S přítelem jsme spolu už 10 let a začínáme uvažovat o sňatku. Každý máme své vlastní děti. Já ve své péči, přítel platí alimenty na 3 děti. Je možné, že by mu po naší svatbě mohly být alimenty zvýšeny na základě společného příjmu? Já sama dostávám alimenty na 2 děti, máme hypotéku a zvýšení alimentů by celkem narušilo příjmy naší domácnosti. Taky bych se chtěla zeptat, jestli mám jako samoživitelka nějaké úlevy na daních, o které bych sňatkem přišla.(Sociální přídavky a příspěvky nepobírám).
Ad VÝŽIVNÉ:
Při stanovení výše výživného je, v těch souvislostech, které uvádíte, zohledňována celková životní úroveň povinného rodiče a zohledňovány jsou veškeré příjmy v rámci společné domácnosti. Společná domácnost může existovat i mezi druhem a družkou, nejen mezi manžely. Je tedy třeba posoudit z obsahu odůvodnění posledního rozsudku o úpravě výživného pro děti vašeho partnera, zda již nebyly zkoumány vaše příjmy, když jste společnou domácnost zřejmě již vedli. Samotný sňatek výši vyživovací povinnosti neovlivňuje. Výživné, které pobíráte na vaše děti, není do těchto příjmů započítáváno. Je třeba upozornit, že mezi odůvodněné výdaje zpravidla nepatří platba hypotéky, neboť jde o zvyšování životní úrovně povinného rodiče, která nemůže jít k tíži dětí.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Ad DANĚ:
Související předpisy:
§ 6 až 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p. p.
§ 35a až 35c) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p. p.
Odpověď:
Ne, jako samoživitelka nemáte žádné zvláštní úlevy na daních, o které byste sňatkem přišla.
Nadále můžete podle § 35c) ZDP uplatňovat nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s Vámi v domácnosti ve výši 11.604 Kč ročně, pokud neuplatňuje slevu na dani podle § 35a ZDP nebo § 35b ZDP. Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit formou slevy na dani, daňového bonusu nebo slevy na dani a daňového bonusu. Slevu na dani může poplatník uplatnit až do výše daňové povinnosti. Je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost vypočtená je vzniklý rozdíl daňovým bonusem. Poplatník může daňový bonus uplatnit, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně však do výše 52.200 Kč ročně.
Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo § 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy stanovené pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou k počátku příslušného zdaňovacího období a neupravené s ohledem na odpracovanou dobu a další okolnosti, podle zákoníku práce. Pro rok 2010 zůstává minimální mzda ve výši 8.000 Kč.
V současné době je podmínkou pro přiznání bonusu, že poplatník měl roční hrubý příjem alespoň 48.000 Kč (6 x 8000 Kč), u poživatele částečného invalidního důchodu, je to 75 % základní sazby minimální mzdy tj. 36.000 Kč (6 x 6000 Kč) u poživatele plného invalidního důchodu je 50 % základní sazby minimální mzdy tj. 24.000 Kč (6 x 4000 Kč).
Do těchto příjmů se nezahrnují příjmy od daně osvobozené a příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Podle § 35 c) odst. 9) ZDP vyživuje-li dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo v tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich.
Ing. Vlasta Ptáčková, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
20.4.2010