UKONČIT PLACENÍ VÝŽIVNÉHO PLNOLETÉ DCEŘI?
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Mám dceru z prvního manželství, která bude v červnu 2010 plnoletá. Dceru jsem od jejích 4-5ti let neviděl, její matka byla proti a nechtěla, abych se s ní jakkoli stýkal.
Výživné platím pravidelně a pořád ve stejné výši. Nějaké další peníze či věci již dávno neposílám, protože jsem se dozvěděl, že dceři ani neřekne od koho jsou…
Obě bydlí u rodičů ve společné domácnosti, kterým byl v restituci vrácen majetek a kteří tento majetek pronajímají a na nouzi si rozhodně stěžovat nemohou.
Asi v roce 2006 chtěla bývalá manželka výživné soudně navýšit i zpětně po dobu dvou let, ale ani jednou se nedostavila k soudu a tak zůstalo vše tak, jak bylo.
Nevím, jak pokračovat dále s výživným, jestli ho mám přestat v červnu platit a jestli mám soudu oznámit ukončení placení.
S dcerou či její matkou se těžko domluvím, dceru vychovávají její prarodiče a o její matce nevím vůbec nic, vlastně stejně tak i o dceři – co dělá a další plány do života. (Jen tuším, že bude studovat VŠ.) Pokud se nic nebude dít a ani nezareagují na můj případný dopis o ukončení placení výživného, mohou žádat o výživné zpětně nebo je nějaká promlčecí doba?
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do doby, než jsou tyto schopny se samy živit. To znamená, že pokud Vaše dcera i po dosažení plnoletosti bude pokračovat ve studiu (standardně se maturuje až v 19 letech), vaše vyživovací povinnost trvá a výživné nadále musíte platit. Jediný rozdíl je, že po dosažení dceřiny plnoletosti nebudete výživné již platit k rukám její matky, ale přímo dceři.
Pokud byste měl pochybnosti o tom, zda Vaše povinnost trvá a opravdu byste se nedočkal žádné reakce ze strany bývalé manželky nebo dcery, pak by bylo nutné se obrátit na soud.
Co se týče zpětného žádání výživného, pokud by návrh na zvýšení výživného byl podán ještě do doby zletilosti dcery, pak je možné žádat úpravu výživného až tři roky zpětně, po nabytí zletilosti dcery je možné žádat o úpravu výživného nejdříve ode dne podání žaloby. Pokud jde o vymáhání již soudem přiznaného výživného, tak nárok na jednotlivé částky výživného se promlčuje za deset let.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
21.4.2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz