Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO NEBO STŘÍDAVÁ PÉČE?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - V září dcera (17 let ) nastoupila na soukromou a tedy placenou střední školu. V rámci této školy musíme platit mnoho různých aktivit. Dcera na jinou školu nechtěla, byla jí doporučena psychologem. Na přijímačky jsem ji denně připravovala, stejně tak i teď se s ní musím denně učit. Bere se na to zřetel při stanovení výživného? Máme to i potvrzené z poradny, kam stále chodíme kvůli koktavosti.
V září jsem žádala o zvýšení přídavků kvůli přestupu na tuto střední školu. Zvýšení přídavků bylo na 3000 Kč. V současné době se odvolávám. Musela jsem si vzít advokáta. Žiji s manželem, ale máme hypotéku na dům, který spravujeme. Bydlíme v bytě, který chceme nechat dceři. Já mám příjem 14.500 Kč, biologický otec 18.000Kč. O dceru nemá zájem, nebere si ji a nedává jí nic ani na Vánoce nebo na narozeniny.
Lze vymáhat náklady advokáta na odpůrci? Zohledňuje se, že otec nemá o dceru zájem, že dcera musí absolvovat kurzy? Je povinen přispět polovinou nákladů na tyto kurzy a na výbavu těchto kurzů? Mohu zažádat o střídavou péči? Co když otec odmítne, ale se zvýšením alimentů nebude souhlasit? Ve střídavé péči by to bylo spravedlivé.¨1 rok jsem platila já, od září by dcera byla v péči otce a veškeré náklady by hradil on. Včetně koupení kola na kurz. Samozřejmě výživné 3000 Kč bych mu platila.


Domnívám se, že to, co nazýváte přídavky, je ve skutečnosti výživné, která na dceru platí váš bývalý manžel, neboť přídavky na dítě jsou sociální dávkou a vyplácí je stát.
Náhrada nákladů řízení se ve věcech péče o nezletilé děti nepřiznává, odměnu za zastupování advokátem, kterého jste si domluvila, budete hradit plně vy.
Při stanovování výživného se zohledňují veškeré odůvodněné potřeby, které dítě má. Současně však zákon o rodině upravuje, že dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů, což platí v pozitivním i negativním smyslu. To znamená, že pokud jsou příjmy rodičů dostatečně vysoké, jsou odůvodněnými potřebami dítěte i nákladnější koníčky a pod. Pokud však jsou příjmy rodičů nízké, nejsou takové potřeby dítěte odůvodněné. Soud tedy v rámci řízení o zvýšení výživného nejdříve zhodnotí, zda je důvodné, aby dcera navštěvovala soukromou školu, která je takto nákladná. Pouze z informace o výši příjmu otce to však posoudit nelze, je nutné zjistit, zda otec nemá další vyživovací povinnosti nebo jiné zvýšené výdaje. Pokud soud shledá, že je to v případě dcery důvodné, bude pochopitelně zjišťovat výši výdajů, které jsou s docházkou do této školy spojené, což zahrnuje i výdaje na jednotlivé kurzy. Je tedy nutné všechny tyto okolnosti přesně uvést a vyčíslit. Ohledně vašich splátek hypotéky je nutno uvést, že tyto nejsou soudy zpravidla zohledňovány při rozhodování o výživném jako odůvodněné výdaje.
Pokud jde o střídavou péči, ta je samozřejmě možná, ale předpokladem je souhlas obou rodičů, neboť tato forma péče o dítě vyžaduje bezproblémovou komunikaci mezi oběma rodiči. Návrh však pochopitelně podat můžete, řešit ale touto formou nedostatečnou výši výživného od otce nevidím jako příliš vhodné.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

21.4.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359