JE NUTNÉ ŽÁDAT ZAMĚSTNAVATELE O 3LETOU DOVOLENOU NEBO NE?
Autor: odpověď - JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Můj dotaz se týká poskytnutí rodičovské dovolené od mého zaměstnavatele.
14.3.2010 mi skončila mateřská dovolená, před jejím skončením jsem si v práci vypsala žádanky na čerpání zbylé dovolené za roky 2009 a 2010, po vyčerpání dovolené budu nastupovat na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Jsem ze zaměstnavatelem domluvena. Smlouvu mám na dobu neurčitou problém je v tom, že ode mne účetní nechce žádost o čerpání rodičovské dovolené, že prý jenom kdybych po 3 letech chtěla zůstat doma déle. Prý mám na tříletou rodičovskou dovolenou nárok ze zákona. Nemůže vzniknout nějaký problém, třeba výpověď, když zaměstnavatel nebude mít moji žádost o rodičovskou dovolenou? Žádost jsem účetní poslala i mailem a ona mi ji poslala zpátky.
Související předpisy:
§ 195 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o mateřské dovolené
§ 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o rodičovské dovolené
§ 217 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. - o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, popřípadě rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou
Odpověď:
Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni po dobu 28 týdnů, popřípadě, porodila-li 2 nebo více dětí, po dobu 37 týdnů. Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Před skončením mateřské dovolené žena zpravila žádá zaměstnavatele o poskytnutí dovolené (§ 211 až § 223 zákoníku práce). Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět. Zákoník práce samotnou formu žádosti o čerpání dovolené nestanoví - záleží tudíž na zaměstnavateli, jaká si stanoví vnitřní administrativní pravidla pro vyjádření žádosti zaměstnankyně či zaměstnance o tuto dovolenou. Rodičovskou dovolenou je pak zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci dítěte od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Ani v tomto případě zákoník práce přímo nestanoví, zda má být žádost dána písemně nebo ústně.
Pokud tudíž zaměstnankyně předala zaměstnavateli písemnou žádost o rodičovskou dovolenou, kde uvedla i rozsah čerpání této dovolené, splnila tím povinnost stanovenou v § 196 zákoníku práce. Zaměstnavatel stejně nemá jinou možnost, než zaměstnankyni vyhovět a poskytnout jí rodičovskou dovolenou v rozsahu, o jaký požádala, a pokud v žádosti není uvedena doba čerpání rodičovské dovolené, má se za to, že bude rodičovská dovolená čerpána do tří let věku dítěte. Po dobu čerpání mateřské a rodičovské dovolené jsou zaměstnankyně, popřípadě zaměstnanec, chráněni před výpovědí danou zaměstnavatelem, protože jsou podle § 53 odst. 1 písm. d) koníku práce v tzv. ochranné době.
JUDr. Jaroslav Jakubka, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
28.4.2010