Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK ZVLÁDNOUT DĚTI NAROZENÉ BRZY PO SOBĚ

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Mám dva syny - 22 a 6 měsíců. Starší syn byl vždycky hodné dítě, ale poslední dobou začal být hodně živý a mám co dělat abych ho uhlídala. Mladší je zase ukřičené dítě už od narození. Křičí pořád, celé dny, uklidní se jedině v náruči. Napřed jsem si myslela že jsou to prdíky, když to ale pokračovalo i po třetím měsíci, doufala jsem že po půl roce to bude lepší, až se začne víc pohybovat a zabaví se sám. Ale není to lepší. Křičí i při hraní, už jsem zvolila i praktiku "nechat vyřvat", ale je to marné, vydržel by řvát i několik hodin v kuse, kdybych ho tak nechala. Ale nemám na to srdce. Snažím se mu věnovat co nejvíc, ale mám i staršího syna, musím uvařit a postarat se o domácnost. V šátku ani nosítku nevydrží, už nevím co mám dělat abych nemusela při každé práci poslouchat ten srdcervoucí pláč svého dítěte. Teď ho navíc přikrmuju, takže vařím na dvakrát. Myslela jsem že starší syn bude už touto dobou samostatnější, ale není to tak. Nočník mu nic neříká, nenakrmí se a navíc vůbec nechce jíst, takže každé jídlo do něho dostávám s velkým úsilím. Na můj oběd často nakonec ani nezbyde čas. Jíst tedy nestíhám, v noci nespím, najím se a odpočinu si jen když je manžel doma. Ten mi sice pomáhá, ale je to přepracovaný živnostník, takže jsem na všechno většinu dne úplně sama. Nikoho z rodiny nemám po ruce. Takže jsem strašně unavená, a tedy i nervozní a nedokážu už snad nic řešit v klidu.
Teď navíc řešíme, kam vůbec mladšího syna položit když vařím atp., aby byl před tím starším v bezpečí. Ten totiž vším hází a bouchá, běhá, skáče a pro malého se stává nebezpečným. Když mu vysvětluju, aby byl opatrný, je to jako bych mluvila do zdi. Jenomže malý v ohrádce ani v postýlce být nechce - křičí snad ještě víc než normálně, a navíc i tam už se starší syn za ním dostane. Při každé práci mi tedy nezbývá než se modlit abychom to všichni ve zdraví přežili.
Můžete mi prosím poradit, jak staršímu synovi vysvětlit, aby byl k malému ohleduplnější a jak řešit ten jeho neustálý pláč? Jak řešit celou tuhle situaci, jak zvládnout péči o dvě takhle malé děti najednou a nezbláznit se?


Staršímu synovi zřejmě v určitou chvíli nejdou věci vysvětlit, protože je možná ani slyšet nechce. Zkuste třeba ve chvíli, kdy bude mladší spát, se mu víc věnovat. Malovat s ním, stavět a tak i slovně při tom vyzvedávat jeho sebevědomí a utvářet mysl k tomu, aby věděl, že potřebujete jeho pomoc (aby někdy on vám podal plenu, nachystal něco z ledničky, zazpíval Matyášovi písničku ...). Zkuste zapřemýšlet, zda je někdo jiný v okolí - sousedka, kamarádka, paní na hlídání, školička v rámci mateřského centra, kde by mohli na nějaké dopoledne vzít staršího syna na určitou aktivitu.
Pokud malý stále pláče a vy jste vyzkoušela snad už všechno - dle napsaného - asi je to tak, že nejde najít nic, co by se mu líbilo a co by ho zabavilo. Vezměte si ho do sedačky nebo na polohovací podložku k sobě, když budete dělat něco na kuchyňské lince, mluvte s ním, pokud bude plakat, zkuste začít zpívat, aby se i napětí z vás - pokud ho cítíte - dostalo. Zkuste zapojit ještě více tatínka do péče - snad by mohl ještě jedno odpoledne přijít z práce dřív a postarat se o kluky. Buďte co nejvíc venku, pokud tam jsou kluci víc v klidu a hledejte i ve svém okolí opravdu někoho, kdo by vám mohl pomoct (třeba studentku střední nebo vysoké školy).

Držím palce

Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359