Asekol_cervene_k_965x100px__04

VYMÁHÁNÍ VÝŽIVNÉHO A OSVOJENÍ DÍTĚTE

Autor: odpověď - Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Mám s bývalým manželem 3,5letého syna. Když mu bylo 5 měsíců, tak jsme se rozešli a v jeho 10ti měsících jsme byli rozvedeni. Nyní žiji od synových 13ti měsíců s přítelem se kterým mám 5ti měsíční dceru a máme v plánu se vzít. Bývalý manžel na syna moc neplatí, jen když byl ve vězení (1,5roku), tak měsíčně přišlo cca 400 Kč na účet (o které jsem si musela zažádat, aby mu je strhávali z platu). Před nastoupením výkonu trestu cca 5 měsíců neplatil. Takže syna v podstatě vychovává a živí nynější přítel.
Bývalý manžel je od ledna propuštěný a od té doby neplatí vůbec, nevím jestli je zaměstnaný nebo ne. Vždycky napíše sms, že zaplatí ke dni... ale peníze stejně nepřijdou. Když jsem ho telefonicky žádala, aby se syna vzdal, že si ho můj přítel osvojí, řekl mi, že bychom mu museli smazat dluh a ještě něco doplatit, aby se ho vzdal. Syna viděl naposledy před dvěma roky a to ještě po půlroční prodlevě. Trestní oznámení pro neplacení výživného jsem na něj podávala dvakrát, ale bylo mi řečeno, že když jednou za půl roku zaplatí nepatrnou částku nebo když byl ve vězení, že ho za to nemohou stíhat. Synovi k narozeninám poslal přání a k svátku sms. Jinak o něj nemá zájem. Exekuci na něj podat nemůžu, protože žije u rodičů a nic mu tam nepatří. Dalo by se nějak soudně vymoci, aby si ho přítel mohl osvojit?


Dotaz je složitý, což asi vyplývá i ze skutečnosti, že matka sama nemá zatím jasno, jak přistoupí do budoucna k zajištění výchovy syna.
Zda půjde cestou, která by končila osvojením syna a nebo bude pokračovat na cestě, kdy má dítě otce neplatiče výživného a s ním se dohadovat.
Tím nechci sdělit, že by se neměla starat o to, aby bylo plněno právo syna na výživné od otce. Z dalšího snad bude zřejmé, jak ony dvě cesty - dvě řešení - spolu souvisí.

Osvojení dítěte je možné v zásadě tehdy, když jde o krok ku prospěchu dítěte. Myslím si tedy, že soudy budou i nadále přistupovat k návrhům na osvojení tak, že v tomto případě připadá do úvahy "osvojení manželem matky", a proto by neměla matka otálet se sňatkem. Život s přítelem - ve volném soužití - soud nepřesvědčí o tom, že jsou její poměry stabilní a to dlouhodobě. Nestačí přátelství matky a to, že má další dítě s přítelem. Musí jít o vztah, který dává jistotu i osvojovanému dítěti.
Účastníkem řízení o osvojení je otec a matka dítěte a navrhovatel - manžel matky. Není jím však otec - rodič tehdy, když je zbaven rodičovské zodpovědnosti. Zbavit rodičovské zodpovědnosti by soud mohl matrikového otce na návrh. Myslím si, že důvody zde jsou - nezajímá se o syna, neplatí výživné, vydírá matku nabídkou, aby mu vlastně ona zaplatila za souhlas s osvojením.

Důležité je, že rodič zbavený rodičovské zodpovědnosti má stále vyživovací povinnost k synovi.

Pokud by matka nadále vymáhala výživné po otci, pak doporučuji, aby podala na soud žádost o poskytnutí součinnosti před podáním návrhu na výkon rozhodnutí. Soud by měl na základě této žádosti matky otce vyzvat k plnění povinnosti, poučit o následcích neplnění a zjistit, zda a kde pracuje.

Jinak samozřejmě musí podat matka trestní oznámení na PČR, pokud bude otec nadále neplatit - počkala bych už jen 4 měsíce - jde o opakování stále stejného scénáře, že otec neplatí a pak něco málo zaplatí, aby se vyhnul stíhání. Je to podle mě průhledné chování a jednání - účelové.

Konzultovat postup lze na orgánu sociálně-právní ochrany dětí podle trvalémo bydliště. Na těchto orgánech jsou pracovníci zabývající se i agendou osvojení.

( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD.  - pozn.red.)

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko

29.4.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359