Asekol_cervene_k_965x100px__04

KŘEČE PO CVIČENÍ, SPORTOVNÍM VÝKONU

Autor: odpověď - Dagmar Košutová

DOTAZ Z PORADNY - Zajímalo by mě, proč při závěrečném strečinku po fyzické aktivitě dostávám křeče do lýtka popř. do prstů na noze a jak lze křečím předcházet?


Co je křeč?

Křeč je nefyziologický stav, kdy dochází k dlouhodobému nebo nadměrnému stahu kosterní nebo hladké svaloviny. Jedná se o vůlí neovlivnitelný, reflexní stah. Mechanismus vzniku křečí tkví v inervaci svalů, konkrétně ve vyšší dráždivosti nervů. Křeč kosterních svalů je sice velmi nepříjemná a má většinou za následek přerušení sportovního výkonu, ale není život ohrožující.

Příčiny křečí v souvislosti se sportovním výkonem:

1. nedostatečný pitný režim
2. přetížení svalů (nadměrný výskyt kyseliny mléčné ve svalu - většinou způsobený
jednostranným zatížením nebo dlouhým setrváním v nepřirozené poloze)
3. nedostatek některých minerálů a vitamínů - především hořčíku popř. v kombinaci s
vápníkem (nedostatek vitamínu B6(pyrodixinu), vit.E)

V širších souvislostech může velká frekvence křečí souviset s onemocněním cév, nervů, látkové výměny nebo může znamenat nerovnováhu vnitřních tekutin, minerálů a vitamínů.

První pomoc při vzniku křečí:

- protažení postiženého svalu
- akupresurní stlačení palcem bodu M57, který se nachází na středu zadní strany lýtka, kde přechází svaly ve šlachu, začíná se jemným tlakem a zvolna se tlak stupňuje (vhodný je i tlak na bod M54, který se nachází ve středu podkolenní jamky) - tyto body není vhodné stlačovat v těhotenství
- elevace končetiny
- postižené místo by mělo být v teple
- horká lázeň (solná, popř.s arnikou, eukalyptem, smrkovým jehličím, rozmarýnou)
- antirevmatický čaj
- podání soli
- napomáhá pobyt v sauně
- potírání postiženého místa mastí (např. Sněhurka, Veral, masti s kostivalem atp.)
- masáže postiženého svalu jsou sporné (někteří lékaři je doporučují, jiní varují, že může dojít k zvětšování trhlinek ve svalové hmotě a následně k poškození svalu)

Prevence
- naslouchat vlastnímu tělu a uvědomit si v jakých situacích a při jakých pohybech křeče nastávají (vypozorovat spouštěcí mechanismy a včas na ně reagovat)
- dodržovat zásady správného pitného režimu a doplňovat potřebné množství energie (při delších sportovních výkonech užívat hypotonické nápoje, které dodají minerály a sacharidy - voda nestačí)

- dodávat tělu dostatečné množství hořčíku a vápníku, nejlépe ve stravě přirozenou formou

zdroje hořčíku: kakao, celozrnné výrobky, banány, brambory, pomeranče, špenát aj.,

zdroje vápníku: mléko a mléčné výrobky, luštěniny, zelenina - brokolice, celer, zel.hrášek, pórek, zelí, ořechy, olejovky) - příjem hořčíku a vápníku by měl být ve vzájemné rovnováze
- užívat komplex minerálů a vitamínů ( Mg, Ca, B6, E)
- před důležitými sportovními výkony lze užívat přípravky typu anticramp (cca 3 dny před aktivitou, přípravek doplní do těla sodík, vápník, draslík a hořčík a carnosin, látku která pomáhá snižovat hladinu laktátu)

Dagmar Košutová, VŠTVS Palestra, s.r.o.

Odborná garance Mgr. Eva Nechlebová, www.palestra.cz

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

5.5.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359