KŘEČE PO CVIČENÍ, SPORTOVNÍM VÝKONU
Autor: odpověď - Dagmar Košutová
DOTAZ Z PORADNY - Zajímalo by mě, proč při závěrečném strečinku po fyzické aktivitě dostávám křeče do lýtka popř. do prstů na noze a jak lze křečím předcházet?
Co je křeč?
Křeč je nefyziologický stav, kdy dochází k dlouhodobému nebo nadměrnému stahu kosterní nebo hladké svaloviny. Jedná se o vůlí neovlivnitelný, reflexní stah. Mechanismus vzniku křečí tkví v inervaci svalů, konkrétně ve vyšší dráždivosti nervů. Křeč kosterních svalů je sice velmi nepříjemná a má většinou za následek přerušení sportovního výkonu, ale není život ohrožující.
Příčiny křečí v souvislosti se sportovním výkonem:
1. nedostatečný pitný režim
2. přetížení svalů (nadměrný výskyt kyseliny mléčné ve svalu - většinou způsobený
jednostranným zatížením nebo dlouhým setrváním v nepřirozené poloze)
3. nedostatek některých minerálů a vitamínů - především hořčíku popř. v kombinaci s
vápníkem (nedostatek vitamínu B6(pyrodixinu), vit.E)
V širších souvislostech může velká frekvence křečí souviset s onemocněním cév, nervů, látkové výměny nebo může znamenat nerovnováhu vnitřních tekutin, minerálů a vitamínů.
První pomoc při vzniku křečí:
- protažení postiženého svalu
- akupresurní stlačení palcem bodu M57, který se nachází na středu zadní strany lýtka, kde přechází svaly ve šlachu, začíná se jemným tlakem a zvolna se tlak stupňuje (vhodný je i tlak na bod M54, který se nachází ve středu podkolenní jamky) - tyto body není vhodné stlačovat v těhotenství
- elevace končetiny
- postižené místo by mělo být v teple
- horká lázeň (solná, popř.s arnikou, eukalyptem, smrkovým jehličím, rozmarýnou)
- antirevmatický čaj
- podání soli
- napomáhá pobyt v sauně
- potírání postiženého místa mastí (např. Sněhurka, Veral, masti s kostivalem atp.)
- masáže postiženého svalu jsou sporné (někteří lékaři je doporučují, jiní varují, že může dojít k zvětšování trhlinek ve svalové hmotě a následně k poškození svalu)
Prevence
- naslouchat vlastnímu tělu a uvědomit si v jakých situacích a při jakých pohybech křeče nastávají (vypozorovat spouštěcí mechanismy a včas na ně reagovat)
- dodržovat zásady správného pitného režimu a doplňovat potřebné množství energie (při delších sportovních výkonech užívat hypotonické nápoje, které dodají minerály a sacharidy - voda nestačí)
- dodávat tělu dostatečné množství hořčíku a vápníku, nejlépe ve stravě přirozenou formou
zdroje hořčíku: kakao, celozrnné výrobky, banány, brambory, pomeranče, špenát aj.,
zdroje vápníku: mléko a mléčné výrobky, luštěniny, zelenina - brokolice, celer, zel.hrášek, pórek, zelí, ořechy, olejovky) - příjem hořčíku a vápníku by měl být ve vzájemné rovnováze
- užívat komplex minerálů a vitamínů ( Mg, Ca, B6, E)
- před důležitými sportovními výkony lze užívat přípravky typu anticramp (cca 3 dny před aktivitou, přípravek doplní do těla sodík, vápník, draslík a hořčík a carnosin, látku která pomáhá snižovat hladinu laktátu)
Dagmar Košutová, VŠTVS Palestra, s.r.o.
Odborná garance Mgr. Eva Nechlebová, www.palestra.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
5.5.2010