Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT VELIKOST JÍZDNÍHO KOLA PRO DÍTĚ

Autor: odpověď - Josef Jakl, VŠTVS Palestra, s.r.o.

DOTAZ Z PORADNY - Chtěl bych se zeptat, jaká velikost jízdního kola by byla vhodná pro mého tříletého syna? Je nutné se při koupi kola obrátit na autorizovanou prodejnu, nebo se nemusím bát využít i levnější alternativu v podobě nákupu kola na tržnici nebo v bazaru?

Jak_vybrat_kolo_normal

Foto: archiv AZ RODINA.cz


Správná velikost dětského jízdního kola se nejlépe určuje podle délky nohou dítěte a jeho věku. Délkou nohou se rozumí délka od rozkroku na zem - měřeno bez bot.

Pro příklad uvádím přehled, kde lze dle věku dítěte a délky nohou vybrat vhodný průměr kol:
Věk dítěte 2 - 3 roky, délka nohou 33-44cm, průměr kol 12"
Věk dítěte 5 - 7 let, délka nohou 45-58cm, průměr kol 16"
Věk dítěte 7 - 9 let, délka nohou 42-66cm, průměr kol 20"
Věk dítěte 10 - 12 let, délka nohou 58-74cm, průměr kol 24"

Pokud se chystáte koupit dítěti první kolo, mělo by být rozhodně co nejmenší a co nejlehčí. Taková kola jsou označována jako 12" (palcová) podle průměru ráfků kol, o něco větší jsou 16" kola. Oba typy nejmenších kol mají odnímatelná balanční kolečka, která jsou velmi důležitá pro počáteční nácvik jízdy. Po zdokonalení jízdy můžete kolečka zvedat, aby se o ně dítě při jízdě neopíralo a až poté je můžete odstranit úplně. Nejmenší kola jsou opatřena protisměrnou brzdou (torpédem) na zadním kole, čelisťovou brzdu mají pouze na předním kole. Kola velikosti 12" a 16" musí být osazena krytem na řetěz, aby se při jízdě nezapletlo do řetězu oblečení či tkanička, popřípadě nedošlo k poranění prstů při manipulaci s řetězem.

Jízdní kola pro děti od sedmi let a výše jsou vybavena měničem převodů. Vybírejte takové kolo, u kterého lze snadno měnit výšku a naklopení řídítek a sedla, jízda na kole musí být pohodlná. Kvalitu kola poznáte podle zpracování jednotlivých dílů, lehkosti šlapání a účinnosti brzd. Ceny dětských kol jsou závislé na jejich velikosti a použitých materiálech. Nejmenší 12" kola začínají cenově na hranici dvou tisíc korun, větší 16" kola se pohybují od tří tisíc korun nahoru, 20" kola startují na hranici čtyř tisíc korun a 24" kolo koupíte od pěti tisíc korun. Pokud se rozhodnete pro kolo vyrobené z hliníkových slitin a vybavené lehčími komponenty stojí až dvojnásobek toho, co jejich levnější alternativy.

Na nákup se vypravte nejraději přímo s dítětem, aby si mohlo kolo vyzkoušet. V každém případě doporučuji navštívit specializovanou prodejnu, kde vám vyškolený personál odborně poradí a pomůže vybrat správnou velikost a typ kola. Specializované prodejny též zajišťují záruční a pozáruční servis. Nedoporučuji nákup kola na tržnicích a v bazarech. Počáteční investice do nákupu kola bude asi nižší než ve specializované prodejně, ale kola nemusí být bezpečná, především po stránce kvality a vybavení.

Josef Jakl, VŠTVS Palestra, s.r.o.

Odborná garance Mgr. Eva Nechlebová, www.palestra.cz

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

5.5.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359