Asekol_cervene_k_965x100px__04

CHEB PLNÝ HISTORICKÝCH MÍST A NEČEKANÝCH ZÁŽITKŮ

Autor: Milan Rybenský

Navštívíte-li při svých cestách za poznáním, romantikou a krásnými zážitky město Cheb v západních Čechách, rozhodně vás zaujme malebností nádherných historických míst a scenérií.

Cheb_spalicek_normal

Samotné historické centrum náměstí Krále Jiřího z Poděbrad je obklopeno krásně zdobenými historickými měšťanskými domy a v dolní části náměstí se nachází velmi malebná, zvláštní stavba zvaná Špalíček. Za prohlídku určitě stojí expozice chebského muzea, nacházejícího se za Špalíčkem v dolní části náměstí. Zde je vystavováno mnoho historických předmětů a zbraní, pocházejících zejména z období třicetileté války, ale i velmi zajímavá autentická expozice místností, v nichž přebýval a byl zavražděn vojevůdce Albrecht z Valdštejna.
Vydáte-li se z náměstí úzkými křivolakými uličkami, tvořenými historickými stavbami měšťanských domů a pokud nezabloudíte, dostanete se do ulice Trčky z Lípy odkud uvidíte hlavní, úžasnou dominantu města - Chebský hrad.

Chebský hrad je objekt evropského formátu - stavba, jejíž návštěva v každém člověku zanechá nezapomenutelný zážitek. V době své největší slávy byl užívaný také jako sídlo německých císařů a místo konání významných politických událostí. Hrad typu císařské falci je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky. K nejlépe dochovaným a veřejnosti přístupným částem, patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a strašidelnými pověstmi opředená - Černá věž, součást románského opevnění. Z barokní přestavby na citadelu se dochovaly cihlové hradby s kasematy. K hradu a dalším pamětihodnostem chebským se vztahuje velmi zajímavá, trochu strašidelná kniha - Chebské pověsti.
Velmi krásná je procházka nebo i jízda na kolech malebným podhradím až k vodnímu dílu - přehradě Skalka.
Pokud Cheb navštívíte v době tradičních Valdštejnských oslav, konaných každoročně na samém konci prázdnin, čekají dospělé i děti úžasné zážitky.

Například:
• dobové tržiště s bohatým programem na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad,
• příjezd Albrechta z Valdštejna, pozdravy hostů, prohlídka tržiště s vévodou, vernisáže, výstavy a ochutnávky česko/německý Knedlík-Kloß-Knödl,
• koncert Valdštejnského dvorního tria v Kostele Zvěstování Panny Marie na Františkánském náměstí, zazní hudba raně barokních mistrů,
• večerní zábava s armádou v Hradní krčmě na šancích
• valdštejnská pobožnost v kostele sv.Mikuláše
• po celý den kočovná společnost Al Rašíd a jejich středověké atrakce pro všechny děti v Krajince /děti v historických kostýmech jezdí zdarma/
• přehlídka historické armády na náměstí, průvod do vojenského ležení v Krajince
• pochodňový průvod městem z chebského hradu na náměstí a velká večerní slavnost s vévodou na náměstí, ohňostroj.

Oblast Chebska a okolí nabízí k poznání mnoho dalších zajímavých přírodních i na památky a prožitky bohatých míst, proto každému doporučuji její návštěvu.

Milan Rybenský, VŠTVS Palestra s.r.o., www.palestra.cz

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

5.5.2010

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05