Asekol_cervene_k_965x100px__04

PO STOPÁCH EDUARDA ŠTORCHA

Autor: Ondřej Šauer, 13 let

Milovníky knih Eduarda Štorcha bychom rádi pozvali do míst, kde některé příběhy vznikly. Právě děj Minehavy, knížky jež vznikla na sklonku spisovatelova života, se odehrává v kraji Kokořínského dolu a v Lobči.

Štorch1_normal

V Lobči Eduard Štorch žil, věnoval se archeologickým výzkumům. Na zdejším hřbitově je se svou manželkou pochován, právě na svém oblíbeném Pustém vrchu, což je místní název pro Lobečský kopec. Na tomto vrchu měli Štorchovi i svůj malý dřevěný domek s prosklenou verandou. Při kraji silnice na konci vesnice můžeme najít i pamětní kámen.
Zajímá-li nás víc život Eduarda Štorcha, nebo i jiných významných českých osobností (profesor Knobloch, profesor Fialka), můžeme navštívit zdejší, nedávno otevřené muzeum. Líbit se zde bude určitě i malým dětem, jsou zde makety pravěkých lidí a plyšový mamut, ukázky pazourků. Součástí prohlídky je i krátký filmový dokument o spisovateli. Více informací o muzeu lze najít na adrese www.muzeumstorch.cz.
Věříme, že se vám tu bude líbit stejně jako nám, a budete mít i štěstí a najdete i nějaký malý pazourek v okolních polích.

Za Minehavou do Kokořínského dolu

Na kokořínské Pokličky jsme vás již zvali, ale dnes bychom vás rádi vylákali na delší procházku, která vede kolem Kokořínského dolu. My vám nabídneme kombinaci stezek, kterou jsme se snažili obejít důl jako takový, vy máte však na výběr řadu možností, jak si daný okruh upravit. Výlet do podzimní přírody plné barev vás jistě potěší, jen je nutné mít s sebou velkou svačinu, protože většina místních restaurací je právě v rekonstrukci. Pro výběr trasy kolem Kokořínského dolu jsme byli inspirováni knížkou Minehava, a tak jsme chtěli vidět, kde rod Sokolů prožíval své osudy, a k nimž jednoho dne zavítala milá a usměvavá dívka, jíž Sokolové dali jméno Minehava - usměvavá (V knížce U veliké řeky a v Osadě Havranů má jméno Štastná chvíle).
Výchozí trasou nám mohou být Pokličky, odkud je krásný výhled do okolních lesů. Odtud po modré můžeme pokračovat až k Obří hlavě a Žábě, děti budou určitě nadšené, protože žába vypadá skutečně jako živá. Odtud je možné pokračovat více cestami, ale my jsme se vydali cestou k Faraonovi, dále Náckovou roklí do Sedlece a z Kokořínského dolu Máchovou stezkou zpět k Pokličkám. Pokud vás zajímají zvláštní skalní útvary a máte dostatek sil, je možné ještě zajít na Jestřebské pokličky, které jsou nedaleko našeho výchozího bodu. Cestou na vás dýchá atmosféra podzimního lesa a vlhkých skal, v nichž sem tam můžete spatřit různé postavy či zvířata, občas najdete jeskyni, mechem porostlé kameny u cesty či v tomto podzimním čase i zajímavé houby.

K pramenům Pšovky

Pokud vás naše putování s Minehavou zaujalo, zveme vás ještě na další výlet, který je s příběhy sokolího rodu spojen. Pro rod sokolů byla důležitá řeka Pšovka, a tak jsme se vypravili k jejím pramenům, abychom viděli, kde život téhle zajímavé říčky začíná. Najdeme je kousek za Konrádovem, odkud je ještě možné vyjít kousek po zelené trase ke Zkamenělému zámku. Stejnou cestou se vrátíme do Konrádova a pokračujeme k pramenům. U pramenů je příjemná procházka kolem rybníka, lesem, záleží na každém, jaký obtížný terén si zvolí, nakonec pro zdatné turisty je možné vydat se na hrad Housku (mimochodem, hrad patří rodu Šimonků, kteří vlastní i místní zámeckou tvrz v Lobči a kteří byli vzdáleně spřízněni i se spisovatelem Eduardem Štorchem).
Výlet je možný podniknout na kolech, pro zdatné pěšky, pro nejméně zdatné i vzhledem k nepřízni počasí autem.
Věříme, že i tento výlet vám i vašim ratolestem udělal radost a oživil obsah oblíbených knížek. Třeba i vy - rodiče - rádi zavzpomínáte na dobu dětských let a na osudy Minehavy, Sokolího oka, Havranpírka a dalších.

Ondřej Šauer,13 let


 Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

6.10.2010

Štorch2_thumb štorch3_thumb Štorch4_thumb štorch5_thumb
Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05