PO STOPÁCH EDUARDA ŠTORCHA
Autor: Ondřej Šauer, 13 let
Milovníky knih Eduarda Štorcha bychom rádi pozvali do míst, kde některé příběhy vznikly. Právě děj Minehavy, knížky jež vznikla na sklonku spisovatelova života, se odehrává v kraji Kokořínského dolu a v Lobči.

V Lobči Eduard Štorch žil, věnoval se archeologickým výzkumům. Na zdejším hřbitově je se svou manželkou pochován, právě na svém oblíbeném Pustém vrchu, což je místní název pro Lobečský kopec. Na tomto vrchu měli Štorchovi i svůj malý dřevěný domek s prosklenou verandou. Při kraji silnice na konci vesnice můžeme najít i pamětní kámen.
Zajímá-li nás víc život Eduarda Štorcha, nebo i jiných významných českých osobností (profesor Knobloch, profesor Fialka), můžeme navštívit zdejší, nedávno otevřené muzeum. Líbit se zde bude určitě i malým dětem, jsou zde makety pravěkých lidí a plyšový mamut, ukázky pazourků. Součástí prohlídky je i krátký filmový dokument o spisovateli. Více informací o muzeu lze najít na adrese www.muzeumstorch.cz.
Věříme, že se vám tu bude líbit stejně jako nám, a budete mít i štěstí a najdete i nějaký malý pazourek v okolních polích.
Za Minehavou do Kokořínského dolu
Na kokořínské Pokličky jsme vás již zvali, ale dnes bychom vás rádi vylákali na delší procházku, která vede kolem Kokořínského dolu. My vám nabídneme kombinaci stezek, kterou jsme se snažili obejít důl jako takový, vy máte však na výběr řadu možností, jak si daný okruh upravit. Výlet do podzimní přírody plné barev vás jistě potěší, jen je nutné mít s sebou velkou svačinu, protože většina místních restaurací je právě v rekonstrukci. Pro výběr trasy kolem Kokořínského dolu jsme byli inspirováni knížkou Minehava, a tak jsme chtěli vidět, kde rod Sokolů prožíval své osudy, a k nimž jednoho dne zavítala milá a usměvavá dívka, jíž Sokolové dali jméno Minehava - usměvavá (V knížce U veliké řeky a v Osadě Havranů má jméno Štastná chvíle).
Výchozí trasou nám mohou být Pokličky, odkud je krásný výhled do okolních lesů. Odtud po modré můžeme pokračovat až k Obří hlavě a Žábě, děti budou určitě nadšené, protože žába vypadá skutečně jako živá. Odtud je možné pokračovat více cestami, ale my jsme se vydali cestou k Faraonovi, dále Náckovou roklí do Sedlece a z Kokořínského dolu Máchovou stezkou zpět k Pokličkám. Pokud vás zajímají zvláštní skalní útvary a máte dostatek sil, je možné ještě zajít na Jestřebské pokličky, které jsou nedaleko našeho výchozího bodu. Cestou na vás dýchá atmosféra podzimního lesa a vlhkých skal, v nichž sem tam můžete spatřit různé postavy či zvířata, občas najdete jeskyni, mechem porostlé kameny u cesty či v tomto podzimním čase i zajímavé houby.
K pramenům Pšovky
Pokud vás naše putování s Minehavou zaujalo, zveme vás ještě na další výlet, který je s příběhy sokolího rodu spojen. Pro rod sokolů byla důležitá řeka Pšovka, a tak jsme se vypravili k jejím pramenům, abychom viděli, kde život téhle zajímavé říčky začíná. Najdeme je kousek za Konrádovem, odkud je ještě možné vyjít kousek po zelené trase ke Zkamenělému zámku. Stejnou cestou se vrátíme do Konrádova a pokračujeme k pramenům. U pramenů je příjemná procházka kolem rybníka, lesem, záleží na každém, jaký obtížný terén si zvolí, nakonec pro zdatné turisty je možné vydat se na hrad Housku (mimochodem, hrad patří rodu Šimonků, kteří vlastní i místní zámeckou tvrz v Lobči a kteří byli vzdáleně spřízněni i se spisovatelem Eduardem Štorchem).
Výlet je možný podniknout na kolech, pro zdatné pěšky, pro nejméně zdatné i vzhledem k nepřízni počasí autem.
Věříme, že i tento výlet vám i vašim ratolestem udělal radost a oživil obsah oblíbených knížek. Třeba i vy - rodiče - rádi zavzpomínáte na dobu dětských let a na osudy Minehavy, Sokolího oka, Havranpírka a dalších.
Ondřej Šauer,13 let
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
6.10.2010



