Asekol_cervene_k_965x100px__04

ALIMENTY A NEPRŮHLEDNÉ PŘÍJMY PODNIKATELE - JAK SE BRÁNIT?

Autor: odpověď - Ivana Mikulášková a JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Otěhotněla jsem po krátké známosti, otec dítěte mi v těhotenství řekl, že platit alimenty bude, ale v životě nechce vidět mě ani dítě. V prosinci roku 2009 jsme měli soud, který určil výši výživného na mě po dobu 1 roku 2.000,-.  Po porodu chtěl najednou otec genetické testy, které mu potvrdily otcovství. Dodnes není zapsán v rodném listě a tak jsem vše podala na soud. Chce malého vidět  2x týdně, ale neposlal mi na něj ani korunu  a vyhrožuje mi, že pokud mu to neumožním, vezme si nejlepší právníky a připraví mě o dítě.

Chci po něm alimenty 2.000,- měsíčně a jemu se to nelíbí. Je podnikatel, má firmu, pozemky a  peníze. Na soudě v těhotenství  tvrdil, že vydělává pouhých 10.000,-.  Jeho přítelkyně mu dělá účetní, nevím, zda mu nezmanipulovala "papíry".  Malému nikdy nic nepřinesl, po porodu mě tak nervoval, že jsem přišla o mléko. Po městě chodí opilý a směje se mi, že bude platit jen 1000,- Kč, že dítě nechtěl. Dala jsem požadavek na soud, ať si prověří jeho výdělky na příslušném finančním úřadě, ale obávám se že vše přepsal na rodiče a papíry má šikovně vypracované, jako že nemá příjmy... Jeho rodiče nosí malému onošené, roztrhané oblečení, také tvrdí, že mu založí stavební spoření a proto bude mít menší alimenty. Prosím o radu, co mám dělat.


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Pokud není muž - biologický otec dítěte - zapsán v RL syna, pak není oficiálně nositelem rodičovské zodpovědnosti a nelze se o ní dohadovat - ani o styku a bohužel ani o výživném.

Až dojde k určení otcovství - po projednání žaloby, kterou matka podala u soudu - pak bude v RL zapsán a soud v rámci jednoho jednání rozhodne i o svěření dítěte do výchovy zřejmě matce a otci určí výživné.

U otce bude posuzovat jeho možnosti a schopnosti platit výživné a jeho majetkové poměry i jeho životní úroveň. Pokud matka uvádí, že chce výživné 2 tisíce, pak by je mohla podle mého názoru klidně získat jako výživné i z platu otce, který uvádí (tedy 10 000,- Kč). Pokud má jednu vyživovací povinnost.

Dítě bude u soudu zastoupeno kolizním opatrovníkem a ten by měl pohlídat, aby bylo vedeno řádné dokazování o možnostech a schopnostech otce platit výživné. Matka může u soudu namítnout, že např. příjem otce je vyšší, než doložený doklad o příjmu. Dokazovat se může znaleckými posudky na hospodaření firmy otce. Bude muset doložit přiznání k dani z příjmu za rok nejméně 2009. Životní úroveň otce je dána tím, jak tráví dovolenou, v jakém jezdí autě,.... Na to musí soud navést matka a navrhnout, jak prokáže, že např. byl na dovolené a kde.

Není-li otec v RL, pak bych byla opatrná i ve styku a kontaktech s potencionálními prarodiči. Pokud ale chci, aby se rozvíjely tyto kontakty, bude asi dobré, aby mi prarodiče dávali věci potřebné - užitečné a pak je podle mě možné se slušně ohradit, že to a nebo ono nechci a nevezmu si to.

Matce mohou pomoci na OSPOD, který bude zastupovat dítě jako kolizní opatrovník a může si i ona sjednat právní zastoupení - někteří advokáti jsou solidní a lze s nimi sjednat dohodu o ceně za službu v přijatelné úrovni.

( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko

Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

V případě výživného pro děti soud nevychází pouze z příjmů povinného rodiče, ale z jeho celkových majetkových poměrů. V dotazu uvádíte, že již proběhlo soudní řízení o stanovení příspěvku na výživu pro vás. Soud v tomto řízení zajisté zjišťoval majetkovou situaci otce vašeho syna a můžete si proto udělat představu, jaké příjmy bude otec syna uvádět v tomto řízení o výživném pro syna. Kromě pravidelných příjmů pak v soudním řízení navrhněte zjištění celkového majetku otce syna, jako jsou nemovitosti, o kterých píšete, majetkový stav společnosti, kterou otec vlastní atd. Kdo je skutečně vlastníkem nemovitostí, o kterých se domníváte, že je otec vlastní, můžete zjistit také sama na katastrálním úřadě podle čísla popisného nebo parcelního čísla nemovitostí, nebo spíše podle rodného čísla otce si můžete nechat vyhledat, které nemovitosti jsou zapsány jako jeho vlastnictví.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359