Banner-965-x-100-v2

CO JE TŘEBA K VYŘÍZENÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU ODE DNE PORODU A KDY UKONČIT NESCHOPENKU

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Jsem od října 2009 vedena na ÚP a jsem na neschopence kvůli těhotenství (samozřejmě mi nenáleží ani nemocenská ani PPM).TP mám za měsíc, vím že mám nárok ode dne porodu pouze na rodičovský příspěvek. Na odboru sociálních dávek mi řekli že mimo dokladu o ukončení evidence na ÚP a RL dítěte ještě chtějí doklad z ČSSZ, že nemám nárok na PPM. Je toto opravdu nutné, když tato situace vyplývá již z ÚP?
Jelikož jsem na neschopence, tak mi na těchto úřadech nesdělili, k jakému datu má být neschopnost ukončena, když na mateřskou nenastupuji a náleží mi pouze rodičovský příspěvek ode dne porodu.


Potvrzení příslušné okresní správy sociálního zabezpečení popř. pražské správy sociálního zabezpečení o nároku nebo „nenároku" na peněžitou pomoc v mateřství mají zaměstnanci, kteří vykonávají agendu státní sociální podpory, právo vyžadovat, a to zejména z toho důvodu, že nejsou kompetentním orgánem, který by měl nároky na nemocenské dávky posuzovat. Navíc dávky nemocenského pojištění mají před rodičovským příspěvkem přednost, tj. napřed je potřeba vědět, zda rodiči vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství popř. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a až poté rozhodnout, od kdy je možné přiznat rodičovský příspěvek. V případě, že na tyto nemocenské dávky nevzniká nárok, je možné přiznat rodičovský příspěvek ode dne porodu. Z mých zkušeností vyplývá, že pokud je evidentní, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemohl vzniknout, tj. orgánu státní sociální podpory jsou klientem předloženy přesvědčivé důkazy (např. zápočtový list, doba evidence jako uchazeče o zaměstnání, doklad o ukončení studia apod.), ze kterých lze vypočítat, že ani z titulu ochranné lhůty nevzniká nárok na PPM, některé odbory státní sociální podpory taková potvrzení od OSSZ nevyžadují, neboť skutečnosti jsou dostatečně jasné. V mnoha případech ovšem není v silách orgánu státní sociální podpory stanovit, zda by nárok na PPM vznikl nebo nevznikl, typicky se jedná o případy, kdy nejsou k dispozici veškeré údaje, nebo „výpočet dnů ochranné lhůty" je tzv. na hraně, tj. pohybuje se právě kolem těch 180 dnů ode dne zániku pojištění. Proto je v těchto případech lepší mít potvrzení kompetentního úřadu, už také z důvodu případného vzniku přeplatku na rodičovském příspěvku. Co se týká druhé části Vašeho dotazu, není mi moc jasné, proč Vám lékař vystavil „neschopenku", když nemáte nárok na nemocenské. „Neschopenka" by totiž neměla sloužit jako pouhá omluvenka pro úřad práce, protože slouží k jiným účelům. Pokud tedy nepobíráte nemocenské, pro úřad práce není informace o ukončení pracovní neschopnosti důležitou informací (jako „omluvenka" postačuje např. potvrzení lékaře, že zdravotní stav pacienta nedovoluje v době od-do plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání). Úřad práce Vás ani za situace, kdy nenastupujete mateřskou dovolenou a nepobíráte peněžitou pomoc v mateřství popř. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a budete rodit, nemůže z důvodu mateřství vyřadit z evidence uchazečů o zaměstnání. Je ale otázkou, zda, když budete pečovat o miminko, se budete zároveň ucházet o zaměstnání. Není to obvyklé, nicméně ne nemožné. V každém případě Vám doporučuji nahlásit úřadu práce, že se Vám narodilo dítě. V případě, že usoudíte, že se budete naplno věnovat dítěti a nebudete se aktivně ucházet o zaměstnání, můžete po narození miminka svoji evidenci na úřadu práce jako uchazečky o zaměstnání na vlastní žádost ukončit.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

26.5.2010


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Fast_sencor_250x250_prosinec2016

Jak ušetřit - praktické tipy pro snížení nákladů na vodu a energie

Platby za energie tvoří významnou část nákladů každé domácnosti. Pokud potřebujete ušetřit, je na místě se na tyto položky zaměřit a připomenout si, co vše vám může pomoct na energiích ušetřit. Další významnou položkou bývá platba za vodu. Jaké jsou možnosti úspor?

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny. Do 3.7. se navíc nákupem vybraných telefonů zapojíte do soutěže o 100 jízdních kol!

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

HLEDÁTE ZAJÍMAVÝ DÁREK PRO PŘÍTELE, MANŽELA NEBO KOLEGU?

Ať už potřebujete originální a nevšední dárek pro muže k narozeninám, životnímu jubileu či dárek pro obchodního partnera, nechte se inspirovat nabídkou na: http://eshop.dobrydarek.cz/.

VSTUPTE DO NOVÉ DIMENZE ŽENSTVÍ

V naší společnosti existuje mnoho mýtů a zkreslených představ o ženách. Ženy žijí v mužském světě a používají mužské kvality. Také si někdy říkáte toto? „Musím vyhovět ostatním, aby mě měli rádi" „Když chci být úspěšná, musím velmi tvrdě pracovat" „Když projevím své emoce, jsem slabá a ztrapním se"

V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359