Banner-760x100_20130510_i-iii

CO JE TŘEBA K VYŘÍZENÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU ODE DNE PORODU A KDY UKONČIT NESCHOPENKU

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Jsem od října 2009 vedena na ÚP a jsem na neschopence kvůli těhotenství (samozřejmě mi nenáleží ani nemocenská ani PPM).TP mám za měsíc, vím že mám nárok ode dne porodu pouze na rodičovský příspěvek. Na odboru sociálních dávek mi řekli že mimo dokladu o ukončení evidence na ÚP a RL dítěte ještě chtějí doklad z ČSSZ, že nemám nárok na PPM. Je toto opravdu nutné, když tato situace vyplývá již z ÚP?
Jelikož jsem na neschopence, tak mi na těchto úřadech nesdělili, k jakému datu má být neschopnost ukončena, když na mateřskou nenastupuji a náleží mi pouze rodičovský příspěvek ode dne porodu.


Potvrzení příslušné okresní správy sociálního zabezpečení popř. pražské správy sociálního zabezpečení o nároku nebo „nenároku" na peněžitou pomoc v mateřství mají zaměstnanci, kteří vykonávají agendu státní sociální podpory, právo vyžadovat, a to zejména z toho důvodu, že nejsou kompetentním orgánem, který by měl nároky na nemocenské dávky posuzovat. Navíc dávky nemocenského pojištění mají před rodičovským příspěvkem přednost, tj. napřed je potřeba vědět, zda rodiči vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství popř. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a až poté rozhodnout, od kdy je možné přiznat rodičovský příspěvek. V případě, že na tyto nemocenské dávky nevzniká nárok, je možné přiznat rodičovský příspěvek ode dne porodu. Z mých zkušeností vyplývá, že pokud je evidentní, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemohl vzniknout, tj. orgánu státní sociální podpory jsou klientem předloženy přesvědčivé důkazy (např. zápočtový list, doba evidence jako uchazeče o zaměstnání, doklad o ukončení studia apod.), ze kterých lze vypočítat, že ani z titulu ochranné lhůty nevzniká nárok na PPM, některé odbory státní sociální podpory taková potvrzení od OSSZ nevyžadují, neboť skutečnosti jsou dostatečně jasné. V mnoha případech ovšem není v silách orgánu státní sociální podpory stanovit, zda by nárok na PPM vznikl nebo nevznikl, typicky se jedná o případy, kdy nejsou k dispozici veškeré údaje, nebo „výpočet dnů ochranné lhůty" je tzv. na hraně, tj. pohybuje se právě kolem těch 180 dnů ode dne zániku pojištění. Proto je v těchto případech lepší mít potvrzení kompetentního úřadu, už také z důvodu případného vzniku přeplatku na rodičovském příspěvku. Co se týká druhé části Vašeho dotazu, není mi moc jasné, proč Vám lékař vystavil „neschopenku", když nemáte nárok na nemocenské. „Neschopenka" by totiž neměla sloužit jako pouhá omluvenka pro úřad práce, protože slouží k jiným účelům. Pokud tedy nepobíráte nemocenské, pro úřad práce není informace o ukončení pracovní neschopnosti důležitou informací (jako „omluvenka" postačuje např. potvrzení lékaře, že zdravotní stav pacienta nedovoluje v době od-do plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání). Úřad práce Vás ani za situace, kdy nenastupujete mateřskou dovolenou a nepobíráte peněžitou pomoc v mateřství popř. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a budete rodit, nemůže z důvodu mateřství vyřadit z evidence uchazečů o zaměstnání. Je ale otázkou, zda, když budete pečovat o miminko, se budete zároveň ucházet o zaměstnání. Není to obvyklé, nicméně ne nemožné. V každém případě Vám doporučuji nahlásit úřadu práce, že se Vám narodilo dítě. V případě, že usoudíte, že se budete naplno věnovat dítěti a nebudete se aktivně ucházet o zaměstnání, můžete po narození miminka svoji evidenci na úřadu práce jako uchazečky o zaměstnání na vlastní žádost ukončit.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

26.5.2010


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Retro_saty
Odraz_v_ocich_250

HLEDÁTE ZAJÍMAVÝ DÁREK PRO PŘÍTELE, MANŽELA NEBO KOLEGU?

Ať už potřebujete originální a nevšední dárek pro muže k narozeninám, životnímu jubileu či dárek pro obchodního partnera, nechte se inspirovat nabídkou na: http://eshop.dobrydarek.cz/.

BEZPLATNÁ PRÁVNÍ POMOC PŘI VYMÁHÁNÍ DLUŽNÉHO VÝŽIVNÉHO!

Dluží Vám otec nebo matka Vašich dětí výživné? Máte možnost využít právní pomoc. O bezplatnou právní konzultaci a pomoc při vymáhání dluhu na výživném se můžete obrátit na advokátku JUDr. Romanu Lužnou na speciální e-mailové adrese vyzivne@advokatka.net.

www.advokatka.net

VSTUPTE DO NOVÉ DIMENZE ŽENSTVÍ

V naší společnosti existuje mnoho mýtů a zkreslených představ o ženách. Ženy žijí v mužském světě a používají mužské kvality. Také si někdy říkáte toto? „Musím vyhovět ostatním, aby mě měli rádi" „Když chci být úspěšná, musím velmi tvrdě pracovat" „Když projevím své emoce, jsem slabá a ztrapním se"

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství, včetně zpracování smluv, žalob a zastupování v soudních sporech v oboru práva rodinného, občanského, obchodního, zejména zastupování v rozvodovém řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, včetně mezi manžely, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství, převody nemovitostí, nájemní vztahy, vymáhání dluhů, zastupování v dědickém a exekučním řízení.

Domestav_banner_450
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359