Asekol_cervene_k_965x100px__04

CO JE TŘEBA K VYŘÍZENÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU ODE DNE PORODU A KDY UKONČIT NESCHOPENKU

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Jsem od října 2009 vedena na ÚP a jsem na neschopence kvůli těhotenství (samozřejmě mi nenáleží ani nemocenská ani PPM).TP mám za měsíc, vím že mám nárok ode dne porodu pouze na rodičovský příspěvek. Na odboru sociálních dávek mi řekli že mimo dokladu o ukončení evidence na ÚP a RL dítěte ještě chtějí doklad z ČSSZ, že nemám nárok na PPM. Je toto opravdu nutné, když tato situace vyplývá již z ÚP?
Jelikož jsem na neschopence, tak mi na těchto úřadech nesdělili, k jakému datu má být neschopnost ukončena, když na mateřskou nenastupuji a náleží mi pouze rodičovský příspěvek ode dne porodu.


Potvrzení příslušné okresní správy sociálního zabezpečení popř. pražské správy sociálního zabezpečení o nároku nebo „nenároku" na peněžitou pomoc v mateřství mají zaměstnanci, kteří vykonávají agendu státní sociální podpory, právo vyžadovat, a to zejména z toho důvodu, že nejsou kompetentním orgánem, který by měl nároky na nemocenské dávky posuzovat. Navíc dávky nemocenského pojištění mají před rodičovským příspěvkem přednost, tj. napřed je potřeba vědět, zda rodiči vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství popř. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a až poté rozhodnout, od kdy je možné přiznat rodičovský příspěvek. V případě, že na tyto nemocenské dávky nevzniká nárok, je možné přiznat rodičovský příspěvek ode dne porodu. Z mých zkušeností vyplývá, že pokud je evidentní, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemohl vzniknout, tj. orgánu státní sociální podpory jsou klientem předloženy přesvědčivé důkazy (např. zápočtový list, doba evidence jako uchazeče o zaměstnání, doklad o ukončení studia apod.), ze kterých lze vypočítat, že ani z titulu ochranné lhůty nevzniká nárok na PPM, některé odbory státní sociální podpory taková potvrzení od OSSZ nevyžadují, neboť skutečnosti jsou dostatečně jasné. V mnoha případech ovšem není v silách orgánu státní sociální podpory stanovit, zda by nárok na PPM vznikl nebo nevznikl, typicky se jedná o případy, kdy nejsou k dispozici veškeré údaje, nebo „výpočet dnů ochranné lhůty" je tzv. na hraně, tj. pohybuje se právě kolem těch 180 dnů ode dne zániku pojištění. Proto je v těchto případech lepší mít potvrzení kompetentního úřadu, už také z důvodu případného vzniku přeplatku na rodičovském příspěvku. Co se týká druhé části Vašeho dotazu, není mi moc jasné, proč Vám lékař vystavil „neschopenku", když nemáte nárok na nemocenské. „Neschopenka" by totiž neměla sloužit jako pouhá omluvenka pro úřad práce, protože slouží k jiným účelům. Pokud tedy nepobíráte nemocenské, pro úřad práce není informace o ukončení pracovní neschopnosti důležitou informací (jako „omluvenka" postačuje např. potvrzení lékaře, že zdravotní stav pacienta nedovoluje v době od-do plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání). Úřad práce Vás ani za situace, kdy nenastupujete mateřskou dovolenou a nepobíráte peněžitou pomoc v mateřství popř. nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, a budete rodit, nemůže z důvodu mateřství vyřadit z evidence uchazečů o zaměstnání. Je ale otázkou, zda, když budete pečovat o miminko, se budete zároveň ucházet o zaměstnání. Není to obvyklé, nicméně ne nemožné. V každém případě Vám doporučuji nahlásit úřadu práce, že se Vám narodilo dítě. V případě, že usoudíte, že se budete naplno věnovat dítěti a nebudete se aktivně ucházet o zaměstnání, můžete po narození miminka svoji evidenci na úřadu práce jako uchazečky o zaměstnání na vlastní žádost ukončit.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

26.5.2010


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359