ZÁNIK FIRMY V DOBĚ PRVNÍ RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ A NÁSLEDNÁ PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Pobírám rodičovský příspěvek a jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Chtěla bych otěhotnět během rodičovského příspěvku a vypadá to, že firma zanikne dřív, než budu mít nárok na mateřskou. Kdo a v jaké výši potom bude vyplácet mateřskou?
Nárok na dávky nemocenského pojištění, tj. ve Vašem případě na peněžitou pomoc v mateřství, má osoba, která je účastna nemocenského pojištění, tj. trvá-li pracovněprávní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění, popř. také po skončení zaměstnání v tzv. ochranné lhůtě.
Ochranná lhůta činí u ženy, které zaniklo pojištění v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud však pojištění (zaměstnání) trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.
Nemocenské pojištění je určeno pro ekonomicky aktivní osoby a je vázáno vždy na výkonu určité pracovní nebo obdobné činnosti.
Pokud zanikne Vaše zaměstnání v době Vašeho těhotenství, vznikne Vám při splnění stanovených podmínek nárok na peněžitou pomoc v mateřství z titulu ochranné lhůty.
Dle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, se za denní vyměřovací základ pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí PPM, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další PPM. Pokud byste tedy nastoupila na další PPM ještě za trvání Vašeho zaměstnání, použil by se pro výpočet další PPM ten DVZ, ze kterého se vycházelo při první PPM.
Pro výpočet peněžité pomoci v mateřství se bude brát v úvahu denní vyměřovací základ určený tak, že se vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení (tj. započitatelný příjem) zjištěný z rozhodného období (zpravidla 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství) vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, který se sníží o tzv. vyloučené dny (§ 18 odst. 8 zákona o nemocenském pojištění).
Připomínáme, že od 1. 1. 2009 vyplácejí dávky nemocenského pojištění pouze okresní správy sociálního zabezpečení. V případě zániku Vašeho zaměstnavatele se tak můžete se svou žádostí o peněžitou pomoc v mateřství obrátit přímo na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení dle sídla či místa mzdové účtárny Vašeho zaniklého zaměstnavatele, která prováděla nemocenské pojištění. Při stanovení nároku na dávku bude okresní správa sociálního zabezpečení vycházet z údajů ve svých evidencích. Doklady, kterými lze prokázat vyměřovací základ pro výpočet dávky, jsou mimo jiné např. i výplatní pásky.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
27.5.2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz