MATKA NA RD VE ŠPANĚLSKU A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ, PÉČE A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK PŘI DALŠÍM TĚHOTENSTVÍ
Autor: odpověď - KM SSP Praha 6 a Mgr. Jiří Rod, VZP ČR
DOTAZ Z PORADNY - Žiji s manželem ve Španělsku. Manžel zde začal podnikat a od května 2010 je zde OSVČ a má zde také trvalý pobyt. Já jsem na 2leté rodičovské dovolené do července 2010 s trvalým pobytem v ČR a stále přihlášena u VZP. Pokud bych se rozhodla s dcerou zůstat doma do 4 let (zaměstnaná nejsem, před otěhotněním jsem měla smlouvu pouze na dobu určitou), musím si sama platit pojištění nebo i v takové situaci za mě platí pojištění stát? Pokud bych znovu otěhotněla, ráda bych porodila v ČR, mohla bych v tomto případě žádat o rodičovský příspěvek? Jak by to bylo se zdravotní péčí, pokud pobývám střídavě ve Španělsku a v ČR. Mám v případě těhotenství nárok na identickou lékařskou péči ve Španělsku i v ČR?
Ad RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK:
Rodičovský příspěvek byste pobírat nemohla. Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení ve znění Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 988/2009 ze dne 16. září 2009, kterým se mění nařízení (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a kterým se stanovuje obsah jeho příloh (základní nařízení) a Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení č. 883/2004 (prováděcí nařízení) v oblasti sociálního zabezpečení osob migrujících v rámci Evropské unie.
U osob, které spadají do osobního rozsahu koordinačních nařízení, při aplikaci těchto nařízení nelze nárok na rodinnou dávku založit na trvalém pobytu. Od 1.5.2010 při aplikaci koordinačních nařízení na osoby kryté nařízením, nelze nárok na rodinnou dávku založit na trvalém pobytu. Nařízení pojem "trvalý pobyt" nezná, používá se pojem bydliště a pobyt. Pro nás to např. znamená, že osoba s trvalým pobytem v ČR, která žije na území jiného členského státu např. s manželem, který zde pracuje nebo je občanem tohoto státu, nebude mít u nás nárok na rodinné dávky a to i v případě, že v členském státě , kde žije , jí na rodinné dávky nevznikl nárok nebo takové dávky neexistují. Typickým příkladem je rodičovský příspěvek vyplácený matce s trvalým pobytem v ČR, která žije se svým manželem ve Velké Británii. Po 1.5.2010 nebude mít nárok, protože i když je krytá nařízením, její "střed zájmu" a všichni členové rodiny zde skuteční bydlí, je ve Velké Británii. České předpisy nejsou podle článku 11 základního nařízení příslušné, a to ani k poskytnutí doplatku.
KM SSP Praha 6
Ad ZDRAVOTNÍ PÉČE:
Vzhledem k tomu, že v České republice již nejste výdělečně činná, stáváte se podle platných evropských nařízení nezaopatřeným rodinným příslušníkem manžela a měla byste podléhat španělským právním předpisům. Vaší povinností je oznámit tuto skutečnost příslušné české zdravotní pojišťovně a vrátit český průkaz zdravotního pojištění. Nic na tom nemění ani skutečnost, že vám zůstalo v ČR trvalé bydliště. Protože faktické bydliště máte nyní ve Španělsku, nárok na plnou zdravotní péči budete mít tam. V České republice pak budete mít na základě evropského průkazu zdravotního pojištění vydaného kompetentní španělskou institucí nárok pouze na nezbytnou zdravotní péči. Pokud při vašem přechodném pobytu v České republice nastane potřeba zdravotní péče spojené s těhotenstvím a porodem, je tato považována rovněž za nezbytnou.
Mgr. Jiří Rod, VZP, www.vzp.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
27.5.2010