Asekol_cervene_k_965x100px__04

NESOUSTŘEDĚNOST 9LETÉHO DÍTĚTE

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Mám se svým synem problémy, týkající se školy. Je období, kdy se snaží, dostává ve škole jedničky i pochvaly, paní učitelka si ho chválí, že je chytrý, ale pak přijde období, kdy se nesnaží vůbec, zapomíná úkoly. Řekla jsem mu, aby si to zapisoval do speciálního sešitu, když zapomíná, ale i ten nechá ve škole v lavici. Nevím, jestli fakt zapomíná, nebo to dělá naschvál a lže mi. Snažím se si s ním hodně povídat, nejsem zastánce fyzických trestů apod., takže jen zvyšuji hlas, když něco je, ale mám pocit, že to vůbec nepomáhá. Nevnímá, co mu říkám, nesoustředí se, nemá žádné povinnosti a jediné, co ho zajímá, je televize a hry, hračky. Myslím si, že na něj má vliv i jeho otec, se kterým jsem rozvedená. Vždy, když od něj přijede, je jiný, i učitelka si toho všimla. Otec se mu třeba dva měsíce neozve, pak se mu týden ozývá a syn se pak nesnaží. Nevím, co mám dělat. Mám pocit, že když mu bylo 5 let, byl mnohem šikovnější, než teď. Už jsme byli i u psycholožky, ta nám ale nic neřekla, syn nemá žádnou poruchu, ani není žádný DYS... Poradíte mi, co dělat?


Zdá se mi, že na syna působí mnoho jevů (fantazie, vyprávění kluků atd. ...), které ho mohou nějakým způsobem zneklidňovat nebo ho nenechávat v klidu. Může to být i tak, že pokud prožije něco u tatínka, má pak hlavu plnou zážitků a nesoustředí se na to, co bylo ve škole.
Především spolu mluvte. To myslím, že děláte. Vyjádřete mu, jak vám vadí, že neví to, co má do školy a nechejte ho, ať si on sám najde způsob, jak by si to zapamatoval. Někdy třeba děláme s dětmi v poradně, že si dají na batoh speciální odrazku, kterou si sami koupí a tam je napsáno NEZAPOMEŇ. Pokud znovu zapomene, neřešte to za něj (i když to nám maminkám mnohdy nedá ...). Nechte ho, ať si od kamarádů zjistí, co měli za úkol, ať zavolá, zajde se zeptat, dostane pětku za zapomenutí. Bude to pro něj zkušenost.
Měl by vnímat a i poslechnout pravidlo - pokud nebudeš mít udělané věci do školy, nepouštěj si televizi. Měl by mít i váš příklad - vy si také nesednete k seriálu, pokud víte, že máte dělat večeři.

Určitě by měl mít syn také povinnost doma (vynášení košů, uklízení myčky ...), za kterou bude jen on odpovědný. Vy byste to tedy neměla dělat za něho, pouze pokud vás o to poprosí a vy víte, že k tomu má důvod.

Zkuste se domluvit i ve škole, zda by bylo možné, aby paní učitelka připomněla všem dětem (všem - je důležité, aby se malý necítil méněcenný), zda si zapsali do deníčku úkol.
Zkuste s ním trénovat i to, aby věci dodělal a neodběhl k druhé. Pokud např. přijde ze školy, aby si vytáhl flašku s pitím a ne aby odhodil bundu, batoh, zapnul si televizi, vzal si něco dobrého z ledničky a nechal ji otevřenou.

Držím vám palce

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz

8.6.2010

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359