Asekol_cervene_k_965x100px__04

OBRANA PROTI ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Žiji s manželem ve společné domácnosti. V současné době očekáváme narození potomka a s námi žijí i mé dvě děti z předchozího manželství. Manžel má z dřívějšího vztahu syna, na kterého mu bylo v roce 2006 vyměřeno výživné ve výši 5000,- Kč měsíčně. Toto bylo zasíláno vždy řádně a navíc s námi syn jezdí na všechny dovolené, výlety, tráví s námi mnoho dní o letních prázdninách a téměř všechny prázdniny ostatní. Na synovi jsme se nikdy nesnažili ušetřit a dokud to bylo finančně možné, platil mu můj manžel i stavební spoření. Dárky k narozeninám, svátkům, Vánocům a jiné nákupy nám přišly samozřejmé. Nyní si matka manželova syna požádala o zvýšení alimentů na 10 000,- Kč měsíčně - i zpětně. Soud mému manželovi určil zaplatit 42 000,- a výživné nadále zvýšil na 7000,- Kč měsíčně. Z celé situace jsme velmi zoufalí, protože nebudeme schopni takovou finanční zátěž unést.
Na celé situaci je nejvíce zarážející skutečnost, že soud nepřihlédl k žádnému faktu, který se týká mého manžela - např. že čekáme dítě a mnoho dalších ( např. výdaje na dojíždění do zaměstnání měsíčně). O syna pečujeme řádně a svědomitě a manžel nikdy neměl žádné výhrady k výši výživného, byť na tak malé dítě bylo nadstandartní. Příjem manžela činí cca 32 000,- Kč měsíčně. Výdaje jako jsou hypotéka, nájem, pojistné, výživné a jiné činí cca 28000,- Kč měsíčně. Já mám rizikové těhotenství a pobírám tedy pouze nemocenské dávky.
Matka syna má příjmy cca 20 000,- Kč měsíčně + výživné 5000,- Kč (doposud) - výdaje minimální.
Syn má nyní 10 let a ze zákona je dáno, že soud výživné zvýší za předpokladu, že došlo k odůvodněným zvýšeným potřebám na straně dítěte a také s přihlédnutím k možnostem a schopnostem OBOU rodičů...
U syna se od doby posledního rozhodování nic zásadního nezměnilo. Naopak jeho matce se značně zvýšila životní úroveň a i její plat je mnohem vyšší. Syn žádné závažné zdravotní komplikace nemá (jeho stav jsme řešili s ošetřující lékařkou). Nemá ani koníčky či záliby, které by byly spojeny s vysokými výdaji. Na tábory poskytuje můj manžel synovi příspěvek od svého zaměstnavatele, takže ani zde nemá jeho matka velké výdaje.
Mám za to, že narození našeho společného dítěte je dosti závažnou změnou na straně povinného rodiče - tedy mého manžela, a soud by toto měl vzít v potaz.
Určitě využijeme odvolání, ale moje otázky v této situaci zní:
Je možné se dovolat či odvolat ještě jinam, kdyby odvolací soud potvrdil rozsudek soudu l. instance? Kdy by bylo případně možné zažádat si o snížení tohoto výživného?
Jsme si jisti, že výživné ve výši 7000,- Kč měsíčně nebude spotřebováno pouze ve prospěch syna, ale především ve prospěch matky. 


Pokud je situace taková, jak popisujete, pak je určitě důvodné, abyste se proti rozhodnutí odvolali, resp. váš manžel. V rámci odvolání je nutné vycházet z odůvodnění písemného vyhotovení rozsudku, zde zjistíte, z jakých skutečností soud při rozhodování vycházel. Zvažte také možnost obrátit se na advokáta, který by vám odvolání zpracoval, případně by vás mohl zastupovat i v odvolacím řízení. V rámci odvolání se zaměřte kromě budoucího výživného také na nedoplatek za minulé období. Pokud jste synovi manžela platili nad rámec výživného dovolené, spoření, koníčky apod., tak by tyto výdaje měly být zohledněny při stanovení nedoplatku za toto minulé období. Pokud jde o výši výživného, pak by měly být zohledněny odůvodněné výdaje vašeho manžela, které jsou spojené se zaměstnáním, jako jsou výdaje za dojíždění apod. V odvolání je tedy nutné poukázat na to, že soud prvního stupně k těmto skutečnostem nepřihlédl. Pokud jde o vaše těhotenství a narození dítěte - v souvislosti s těhotenstvím je možné poukazovat na zvýšené výdaje, pokud je máte, podstatnou změnou poměrů je pak samotné narození dítěte. Pokud tato skutečnost nebude při stanovení tohoto výživného pro syna manžela zohledněna, pak je rozhodně důvodem pro podání návrhu na snížení výživného. Pokud jde o další možnosti řešení případu, existuje sice v určitých případech možnost podání dovolání a ústavní stížnosti, jedná se však o mimořádné opravné prostředky, pro jejichž podání jsou již vcelku přísné právní podmínky, proto doporučuji zaměřit se spíše na důkladné zpracování odvolání a event. podání návrhu na snížení výživného po narození vašeho dítěte.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

8.6.2010

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359