Asekol_cervene_k_965x100px__04

ČEŠKA - POBYT, PRÁCE V ČR, POROD NA SLOVENSKU. JAK JE TO SE ZDRAVOTNÍ PÉČÍ A DÁVKAMI?

Autor: odpověď - Mgr. Jiří Rod, kolektiv autorů ČSSZ a KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Jsem Češka pracující v ČR, trvalý pobyt v ČR, zároveň trvalý pobyt pro cizince v SK, manžel Slovák, trvalý pobyt v SK. Plánujeme miminko, a rádi bychom, aby se narodilo v SK, kde chceme oba bydlet. Jak je to se zdravotní péčí, když si platím zdravotní pojištění v ČR, ale chceme, aby se miminko narodilo v SK. Je možné už během těhotenství navštěvovat lékaře v SK? Jak poté postupovat v případě žádostí o dávky - u PPM v ČR, pokud můj pracovní poměr bude stále trvat? A u rodičovského příspěvku?


AD ZDRAVOTNÍ PÉČE:

Pokud budete nadále výdělečně činná v České republice a bydlet budete na Slovensku, požádejte si u své české zdravotní pojišťovny o vystavení evropského formuláře S1 (E 106). Tento formulář předložte u některé slovenské zdravotní pojišťovny, která vás výpomocně zaregistruje a úhrady za vaši zdravotní péči na Slovensku bude přeúčtovávat kompetentní české zdravotní pojišťovně. Výše zmíněný formulář vám tak zajistí nárok na čerpání plné zdravotní péče ve státě bydliště, tj. na Slovensku.

Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz

AD PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ:

Dle § 109 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, se dávky nemocenského pojištění, tj. ve Vašem případě peněžitá pomoc v mateřství, vyplácí na základě písemné žádosti podepsané fyzickou osobou, která uplatňuje nárok na dávku a její výplatu. Žádost o výplatu se podává prostřednictvím zaměstnavatele, jde-li o zaměstnanou osobu, (popř. také u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, jde-li o osobu samostatně výdělečně činnou, nebo se jedná o nárok z ochranné lhůty při zániku zaměstnavatele).
Nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství uplatňuje žena potvrzením ošetřujícího lékaře o očekávaném nebo skutečném dni porodu na předepsaném tiskopise: „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství".
Pokud bude nadále trvat Váš pracovní poměr v ČR, ze kterého budete uplatňovat nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete postupovat dle shora uvedeného, tj. podáte žádost o peněžitou pomoc v mateřství u svého zaměstnavatele. Zaměstnavatel k žádosti o dávku doloží potřebné údaje (zejména o příjmu za rozhodné období) a předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení ke zpracování a výplatě.
Okresní správy sociálního zabezpečení vyplácejí dávky na účet pojištěnce u peněžního ústavu v České republice nebo se vyplácejí v hotovosti prostřednictvím České pošty. Pojištěnec je povinen v žádosti o výplatu dávky uvést, kterým z uvedených způsobů má být dávka vyplacena.
Na žádost pojištěnce může být dávka vyplácena do ciziny a to jen na účet pojištěnce u banky a za úhradu nákladů této výplaty.
Porod a pobyt v době po porodu v jiném státě (ve Vašem případě na Slovensku) za trvání nemocenského pojištění v ČR (zaměstnání, která zakládá účast na nemocenském pojištění), nemá z hlediska nároku na dávku a její výplatu žádný významný dopad.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz

AD RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK:

Při souběhu dávek se uplatňuje pořadí přednosti:
u rodiných dávek poskytovaných více než jedním členským státem ze stejného důvodu (zaměstnání) (čl. 68 odst. 1 písm b) - dávky poskytne prioritně stát bydliště dětí, pokud je v něm zároveň vykonávána výdělečná činnost; jako druhý v pořadí poskytne doplatek druhý stát zaměstnání (čl. 68 odst. 1 písm. b) i),
Takže prioritně budete o rodičovský příspěvek žádat na Slovensku.

KM SSP Praha 6


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

8.6.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359