Asekol_cervene_k_965x100px__04

MANŽEL PROTI MNĚ NAVÁDÍ DĚTI - MOHU SE BRÁNIT?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Jsem přes rok rozvedená a z manželství mám 9leté holčičky - dvojčátka. Soudem byly svěřeny mně s tím, že u bývalého manžela jsou každý sudý týden. V poslední době mi dcerky říkají, že bývalý manžel a jeho maminka jim říkají, jak jsem hloupá, a obrala jsem tatínka o peníze (majetko-právní vyrovnání jsem vzdala), kolik peněz mu dlužím a jak by bylo nejlepší, kdyby mě přemluvily a byly pořád u otce a ke mně jezdily na návštěvu. Nic jim prý nekupuji a peníze, které mi bývalý manžel dává si nechávám pro sebe. Nedávno mě vezl známý z práce a už jim vykládali, že určitě s tím pánem něco mám. Bývalý manžel se kromě výživného nemíní podílet na platbě např. školy v přírodě, kina , divadla, pomůcek do školy, neboť na to dostávám to výživné. Mám ještě 17-ti letého syna. Mohu se proti těmto jejich výpadům nějak bránit, popř. požádat o omezení styku?


Z POHLEDU PRÁVNIČKY:

Chování bývalého manžela je důvodem pro omezení styku, v určitých případech by mohlo dojít i k omezení rodičovské zodpovědnosti. V případě, že byste se tuto situaci rozhodla řešit, což pochopitelně zájem dětí vyžaduje, je však nutné tyto skutečnosti prokázat. Bylo by proto dobré, abyste se před podáním návrhu na zahájení řízení, obrátila na dětského psychologa, který by s dcerkami pohovořil, věc by zhodnotil a napsal by vám zprávu. Pokud by zpráva chování otce, které popisujete, potvrzovala, měla byste určitý důkaz pro soudní řízení. Kromě dětského psychologa je možné obrátit se na sociální pracovnici OSPOD, která má také možnost s dětmi hovořit a věc posoudit, resp. napsat o tomto zprávu.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Z POHLEDU SOCIÁLNÍ PRACOVNICE:

Jednání bývalého manžela není v zájmu dětí - ty mají právo na svůj dětský svět a nemajíbýt zatěžovány problémy dospělých.
Je nutné je chránit - neotravovat je věcmi dospělých. tedy neměl by je seznamovat se záležitostmi dospělých nikdo z rodiny - ani otec, ani babička.
Zkusila bych domluvu otci, ať nedělá takové věci. Pokud to nepomůže, pak požádat o pomoc - pohovor a napomenutí otce na OSPOD.
Možné je hledat pomoc i v poradně - u psychologa, který by si promluvil s otcem a mohl by i děvčatům přiměřeně vysvětlit, co se děje a že např. maminka má právo v budoucnu najít si třeba nového přítele - partnera. Dětem můžete sama vysvětlit,  kolik peněz tatínek na ně dává a co kolik stojí a že peníze užíváte pro ně.
Jinak určené výživné by mělo zohledňovat i výdaje na školu, kino, divadlo,.... Pokud náklady stouply, lze při trvalé změně potřeb dětí požádat soud o zvýšení výživného.
Omezení styku není podle mě cestou. Jde o právo dětí na kontakt s oběma rodiči. Takové úsilí by vyznělo i u soudu jako boj s otcem, msta.....  tudy cesta nevede.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

8.6.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359