SYN ŠPATNĚ SNÁŠÍ STYK S OTCEM - CO DĚLAT?
Autor: odpověď - Ivana Mikulášková
DOTAZ Z PORADNY - Se svým bývalým druhem mám syna, kterému jsou 3 roky a 5 měsíců. Skoro před rokem se jeho otec od nás odstěhoval poté, co jsme společně dostavěli rodinný dům, měsíc před kolaudací si tam nastěhoval přítelkyni se 2 malými dětmi. O svého syna se během našeho společného soužití příliš nezajímal, nikdy o něj celodenně sám nepečoval, nezná jeho zvyky ani jeho denní režim.
Domů se vracíval až pozdě v noci, kdy malý už spal. Po jeho odchodu jsem si ihned zažádala o svěření dítěte do mé péče a určení výživného. Podepsali jsme dohodu, kolik mi bude platit na syna, avšak najednou přestal všechno plnit.
Soud se táhne již skoro rok, lživě tam vypovídal on i jeho matka, i když já mám na všechno důkazy, on si zažádal do svěření dítěte do své péče, jenom proto, aby mi co nejvíce uškodil. Okresní soud rozhodl v předběžném rozhodnutí o svěření dítěte do mé péče a styku otce se synem každý lichý víkend. Syn je na mne velmi citově fixován a velice špatně snáší, když tráví noc beze mně. Od půl roku je zvyklý spávat v posteli se mnou. Je ještě maličký a vůbec nechápe, co se s ním děje, když pokaždé spává někde jinde. Jednou u jeho rodičů doma, podruhé na jejich chalupě a jindy zase pro něj v cizím domě, kde je převaha lidí, které nezná.
Neví, kam patří a chce domů.
Po každém víkendu stráveném u otce je plačtivý, smutný a neustále volá "kde je maminka"? V horším případě odmítá jíst, je apatický k okolí a zvrací. Toto mi potvrdili i ve školce, kam syn dochází a také jeho dětská lékařka. Jeho otec absolutně zanedbává svoji rodičovskou zodpovědnost. Měla jsem snahu o kultivovanou domluvu s ním, především kvůli zdraví našeho syna, ale on nikdy nedodrží to, na čem se dohodneme, i když mu to dám písemnou formou. Při jednání s dítětem dělá chyby, nedodržuje správný režim a nestanoví pevná pravidla.
Nedodržuje odpolední spánek dítěte, na který je syn zvyklý, a proto se mi vrací z návštěvy u něj nevyspalý, unavený, podrážděný a rozrušený, chce jít hned jen spát.
Soudem bylo nařízeno i znalecké dokazování, byl vypracován znalecký posudek a u otce byla zjištěna jak nezralost osobnosti, tak i významně snížené výchovné předpoklady.
Znalkyně jednoznačně doporučuje svěření dítěte do mé péče a vyvrací všechna lživá tvrzení otce. Syn má navíc diagnostikovaný hyperaktivní syndrom ADHD a potřebuje hlavně jednotné vedení, aby rodiče navzájem nesnižovali své autority. Mnohokrát jsem se obrátila i na sociální pracovníky, ale tam mi jen tvrdí stále totéž, že se musíme domluvit spolu. Jak se mám ale domlouvat s člověkem, který nic nerespektuje? Pokaždé mu dávám podepsat doklad o převzetí dítěte a upozornění na např. jeho alergii, stravovací návyky (doložím to i lékařskou zprávou ), ale pokaždé mi ho vrátí ve velice špatném stavu a nedodrží nic z toho. Už jsem si zajistila i svědka u každého předání, který to půjde dosvědčit i k soudu.
Úmluva o právech dítěte říká, že zájem dítěte musí být vždy na předním místě. Co mám ale zkušenosti s rozhodnutím soudu, spíše se tam hájí práva rodiče, než samotného dítěte. Jeho otec ani řádně nezaplatí výživné, nikdy mu nic nekoupí, ale neustále píše nesmyslné dopisy a odvolání na soud, že je jeho styk se synem nedostačující.
Jeho zájem o dítě není opravdový, pokud ho má o víkendu, většinou se o něj stará jeho matka nebo jeho přítelkyně, ke které syn odmítá chodit.
Když jsem ho žádala, aby se o syna postaral v době nemoci, protože já musím pracovat, abych mohla splácet za něj úvěry, které jsou na mé jméno a byly použity na stavbu domu, kde nemůžu bydlet, tak to odmítl. Skoro každý měsíc jsem s malým na paragrafu, protože většinou onemocní po víkendu, stráveném u otce. Pro mne je tato situace naprosto finančně likvidační.
Opravdu se nedá nic dělat s tím, aby se urychlilo soudní jednání, případně se omezil styk otce s dítětem na minimum?
Pokud jde o část dotazu, jak zařídit, aby už soud rozhodl ve věci a aby se urychlilo soudní jednání, pak si myslím, že pokud už jsou znalecké posudky hotové, pak soud jednání nařídí a rozhodne.
Matka by mohla upozornit soud na to, že je v zájmu všech, aby bylo rozhodnuto co nejdříve a soud požádat o nařízení jednání v dohledném termínu. Předpokládám, že znalec se vyjádřil v rámci posudku i k rozsahu styku dítěte s druhým rodičem.
Tím, že dochází ke styku dítěte s rodičem, který je nemá ve výchově je jednak naplňováno oprávnění rodiče ke styku, ale současně i právo dítěte na kontakt s druhým rodičem. To je třeba si uvědomit.
Oba rodiče by měli odložit svoje partnerské neshody a čistě osobní pocity zášti a bolesti, které poznamenali jeich rozchod, ale měli by zůstat rodiči. Komunikovat na úrovni rodičovské musejí až do doby, než syn dospěje.
Matka i otec - každý z nich je pro dítě důležitý a každý je jinak koncipován a jinak způsobilý k výchově a péči. Ten, kdo si připadá dokonalejší - více vhodný pro výchovu a péči, musí v zájmu dítěte přistoupit na to, že občas - v rámci styku bude výchova a péče vedena a zajištěna jinak - podle gusta toho druhého. Pokud tím dítě netrpí, není ohroženo, je to možné akceptovat.
Doporučuji stále komunikovat kolem styku a jeho pravidel a průběhu, předávat si informace a rady. Styk tak bude pro syna příjemný, i když třeba proběhne na chatě mezi lidmi, které nezná, ale kde má otce, který ho má rád a na něhož se může spolehnout. To by měla synovi vysvětlit matka v rámci přípravy na styk.
Jinak zastávám názor, že dítě ve věku nad 3 roky a více již může noc trávit s druhým rodičem - mimo matčinu postel. Nutné je ale mu všechno vysvětlit - podržet druhého rodiče, ne vést dítě dopředu k averzi - nechuti být s rodičem tam či jinde.
Myslím si, že emoce odezní, až bude v právní moci úprava výkonu rodičovské zodpovědnosti. Otec podle mě je schopen se o syna postarat třeba za pomoci širší rodiny, jinak byste ho přece nežádala, aby hlídal syna, který je nemocný - jak uvádíte.
Ivana Mikulášková, , sociální pracovnice OSPOD Blansko
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
10.6.2010