Asekol_cervene_k_965x100px__04

SYN ŠPATNĚ SNÁŠÍ STYK S OTCEM - CO DĚLAT?

Autor: odpověď - Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Se svým bývalým druhem mám syna, kterému jsou 3 roky a 5 měsíců. Skoro před rokem se jeho otec od nás odstěhoval poté, co jsme společně dostavěli rodinný dům, měsíc před kolaudací si tam nastěhoval přítelkyni se 2 malými dětmi. O svého syna se během našeho společného soužití příliš nezajímal, nikdy o něj celodenně sám nepečoval, nezná jeho zvyky ani jeho denní režim.
Domů se vracíval až pozdě v noci, kdy malý už spal. Po jeho odchodu jsem si ihned zažádala o svěření dítěte do mé péče a určení výživného. Podepsali jsme dohodu, kolik mi bude platit na syna, avšak najednou přestal všechno plnit.
Soud se táhne již skoro rok, lživě tam vypovídal on i jeho matka, i když já mám na všechno důkazy, on si zažádal do svěření dítěte do své péče, jenom proto, aby mi co nejvíce uškodil. Okresní soud rozhodl v předběžném rozhodnutí o svěření dítěte do mé péče a styku otce se synem každý lichý víkend. Syn je na mne velmi citově fixován a velice špatně snáší, když tráví noc beze mně. Od půl roku je zvyklý spávat v posteli se mnou. Je ještě maličký a vůbec nechápe, co se s ním děje, když pokaždé spává někde jinde. Jednou u jeho rodičů doma, podruhé na jejich chalupě a jindy zase pro něj v cizím domě, kde je převaha lidí, které nezná.
Neví, kam patří a chce domů.
Po každém víkendu stráveném u otce je plačtivý, smutný a neustále volá "kde je maminka"? V horším případě odmítá jíst, je apatický k okolí a zvrací. Toto mi potvrdili i ve školce, kam syn dochází a také jeho dětská lékařka. Jeho otec absolutně zanedbává svoji rodičovskou zodpovědnost. Měla jsem snahu o kultivovanou domluvu s ním, především kvůli zdraví našeho syna, ale on nikdy nedodrží to, na čem se dohodneme, i když mu to dám písemnou formou. Při jednání s dítětem dělá chyby, nedodržuje správný režim a nestanoví pevná pravidla.
Nedodržuje odpolední spánek dítěte, na který je syn zvyklý, a proto se mi vrací z návštěvy u něj nevyspalý, unavený, podrážděný a rozrušený, chce jít hned jen spát.
Soudem bylo nařízeno i znalecké dokazování, byl vypracován znalecký posudek a u otce byla zjištěna jak nezralost osobnosti, tak i významně snížené výchovné předpoklady.
Znalkyně jednoznačně doporučuje svěření dítěte do mé péče a vyvrací všechna lživá tvrzení otce. Syn má navíc diagnostikovaný hyperaktivní syndrom ADHD a potřebuje hlavně jednotné vedení, aby rodiče navzájem nesnižovali své autority. Mnohokrát jsem se obrátila i na sociální pracovníky, ale tam mi jen tvrdí stále totéž, že se musíme domluvit spolu. Jak se mám ale domlouvat s člověkem, který nic nerespektuje? Pokaždé mu dávám podepsat doklad o převzetí dítěte a upozornění na např. jeho alergii, stravovací návyky (doložím to i lékařskou zprávou ), ale pokaždé mi ho vrátí ve velice špatném stavu a nedodrží nic z toho. Už jsem si zajistila i svědka u každého předání, který to půjde dosvědčit i k soudu.
Úmluva o právech dítěte říká, že zájem dítěte musí být vždy na předním místě. Co mám ale zkušenosti s rozhodnutím soudu, spíše se tam hájí práva rodiče, než samotného dítěte. Jeho otec ani řádně nezaplatí výživné, nikdy mu nic nekoupí, ale neustále píše nesmyslné dopisy a odvolání na soud, že je jeho styk se synem nedostačující.
Jeho zájem o dítě není opravdový, pokud ho má o víkendu, většinou se o něj stará jeho matka nebo jeho přítelkyně, ke které syn odmítá chodit.
Když jsem ho žádala, aby se o syna postaral v době nemoci, protože já musím pracovat, abych mohla splácet za něj úvěry, které jsou na mé jméno a byly použity na stavbu domu, kde nemůžu bydlet, tak to odmítl. Skoro každý měsíc jsem s malým na paragrafu, protože většinou onemocní po víkendu, stráveném u otce. Pro mne je tato situace naprosto finančně likvidační.
Opravdu se nedá nic dělat s tím, aby se urychlilo soudní jednání, případně se omezil styk otce s dítětem na minimum?


Pokud jde o část dotazu, jak zařídit, aby už soud rozhodl ve věci a aby se urychlilo soudní jednání, pak si myslím, že pokud už jsou znalecké posudky hotové, pak soud jednání nařídí a rozhodne.
Matka by mohla upozornit soud na to, že je v zájmu všech, aby bylo rozhodnuto co nejdříve a soud požádat o nařízení jednání v dohledném termínu. Předpokládám, že znalec se vyjádřil v rámci posudku i k rozsahu styku dítěte s druhým rodičem.

Tím, že dochází ke styku dítěte s rodičem, který je nemá ve výchově je jednak naplňováno oprávnění rodiče ke styku, ale současně i právo dítěte na kontakt s druhým rodičem. To je třeba si uvědomit.

Oba rodiče by měli odložit svoje partnerské neshody a čistě osobní pocity zášti a bolesti, které poznamenali jeich rozchod, ale měli by zůstat rodiči. Komunikovat na úrovni rodičovské musejí až do doby, než syn dospěje.

Matka i otec - každý z nich je pro dítě důležitý a každý je jinak koncipován a jinak způsobilý k výchově a péči. Ten, kdo si připadá dokonalejší - více vhodný pro výchovu a péči, musí v zájmu dítěte přistoupit na to, že občas - v rámci styku bude výchova a péče vedena a zajištěna jinak - podle gusta toho druhého. Pokud tím dítě netrpí, není ohroženo, je to možné akceptovat.

Doporučuji stále komunikovat kolem styku a jeho pravidel a průběhu, předávat si informace a rady. Styk tak bude pro syna příjemný, i když třeba proběhne na chatě mezi lidmi, které nezná, ale kde má otce, který ho má rád a na něhož se může spolehnout. To by měla synovi vysvětlit matka v rámci přípravy na styk.

Jinak zastávám názor, že dítě ve věku nad 3 roky a více již může noc trávit s druhým rodičem - mimo matčinu postel. Nutné je ale mu všechno vysvětlit - podržet druhého rodiče, ne vést dítě dopředu k averzi - nechuti být s rodičem tam či jinde.

Myslím si, že emoce odezní, až bude v právní moci úprava výkonu rodičovské zodpovědnosti. Otec podle mě je schopen se o syna postarat třeba za pomoci širší rodiny, jinak byste ho přece nežádala, aby hlídal syna, který je nemocný - jak uvádíte.

Ivana Mikulášková, , sociální pracovnice OSPOD Blansko


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

10.6.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359