Asekol_cervene_k_965x100px__04

DOCHÁZKA DO ŠKOLKY V SOUVISLOSTI S RODIČOVSKÝM PŘÍSPĚVKEM

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová

DOTAZ Z PORADNY - Můj syn se narodil 5.9.2005 a 1.9.2008 začal navštěvovat mateřskou školku (dále jen MŠ). Tudíž od 1. do 5.9., kdy mu nebyly 3 roky, navštívil MŠ 5x na dobu 4h denně. 6.9. a dále během měsíce září ještě navštívil MŠ 10x na 4 h denně. Moje manželka takto umístila syna po dohodě s ředitelkou MŠ od 1.9.2008, protože začala pracovat na poloviční úvazek a pobírala rodičovský příspěvek, o který nechtěla přijít, což je dle zákona dnes možné.
Po 2 letech manželce přišlo oznámení o zahájení řízení o přeplatku z Úřadu práce v Lounech - odbor státní sociální podpory, že náš syn navštěvoval v měsíci září 2008 MŠ v nepovoleném rozsahu a tudíž jí nenáleží rodičovský příspěvek za měsíc září. Tento institut udělal kontrolu v této MŠ a vypsal nám docházku našeho syna, kterou uvádím výše v tomto dotazu.
Dle diskusních článků na Vašich stránkách jsem již podobný případ našel, tak se chci zeptat, jestli náš problém je totožný a poradit jak mám v tomto případě postupovat.


Váš problém je podobný, ale ne úplně totožný. Důležitou informací, kterou je potřeba znát, a kterou ve svém dotazu bohužel neuvádíte, je informace, zda Vaše manželka pobírala rodičovský příspěvek do tří nebo do čtyř let věku dítěte. V případě, že Vaše paní měla požádáno o tzv. tříletou variantu, rodičovský příspěvek skončil 5.9.2008, kdy Vašemu synovi byly tři roky. Do tří let věku dítěte může dítě navštěvovat předškolní zařízení pouze pět dnů v měsíci, tzn. že ve vašem případě není rozhodné, zda do 5. září 2008 byl Váš syn ve školce čtyři hodiny nebo déle. Vzhledem k uvedenému by tedy bylo všechno v pořádku, neboť tzv. pět dnů v měsíci nelze do pátého v měsíci ani fakticky překročit. Od dalšího dne, který následuje po narozeninách dítěte, se žádné podmínky nároku nezkoumají, tzn., jestli Vaše manželka měla požádáno o „tříletý" rodičovský příspěvek, vše se zkoumá do 5.9.2008, od 6.9.2008 dávka končí a není tedy možné dále „zkoumat".
V případě, že Vaše paní čerpala rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte, je situace malinko komplikovanější. Obecně platí zákonná úprava, o které byla řeč již výše, tj. do tří let věku může dítě navštěvovat předškolní zařízení v rozsahu 5 dnů v kalendářním měsíci (bez ohledu na délku návštěvy v jednotlivých dnech), mezi třetím a čtvrtým rokem může dítě navštěvovat předškolní zařízení buď pět dnů v měsíci nebo výše jak pět dnů, ale v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně. Problémy činí zpravidla „přelomový" měsíc, kdy dítě dovrší tří let svého věku (problém odpadá u dětí narozených prvního v měsíci). Úřady práce v tomto směru postupují v souladu s metodikou Ministerstva práce a sociálních věcí, která říká, že v těchto měsících není kombinace obou způsobů možná, tj. rodič by si v tomto měsíci měl vybrat, zda dítě umístí ve školce na pět dnů v měsíci nebo na čtyři hodiny denně (ode dne, který následuje po třetích narozeninách dítěte). Ve vašem případě by to u „čtyřleté" varianty rodičovského příspěvku mělo vypadat tak, že v září 2008 by Váš syn mohl navštívit školku 5 dnů v měsíci, což se fakticky stalo, a dále by pro zachování nároku na tuto dávku nesměl mateřskou školu navštívit, nebo byla nasnadě možnost dát dítě až do 6.9.2008 do školky na čtyři hodiny denně. Je pravda, že s tímto výkladem mnoho rodičů nesouhlasí, nakonec i odpověď v odkazu, který uvádíte, je jiného charakteru. V každém případě máte možnost se proti rozhodnutí úřadu bránit. Vaše paní může proti rozhodnutí o přeplatku na rodičovském příspěvku podat odvolání, o kterém rozhodne příslušný krajský úřad. Pokud by nebyla spokojena ani s rozhodnutím krajského úřadu, může použít mimořádný opravný prostředek, a to podat podnět k přezkoumání rozhodnutí. O „přezkumu" rozhoduje komise ministra práce a sociálních věcí. Také je možné proti pravomocnému rozhodnutí podat žalobu u místně příslušného krajského soudu.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

17.6.2010

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359