JAK ZÍSKAT DĚTI ZPĚT DO SVÉ PÉČE
Autor: odpověď - Ivana Mikulášková
DOTAZ Z PORADNY - Před 6 lety jsem se rozvedla se svým bývalým mužem, se kterým máme dva syny ve věku 10 a 13 let. Soud svěřil děti do péče mého bývalého manžela po vzájemné dohodě. K tomuto kroku jsem přistoupila, protože v té době jsem neměla bydlení (bývalý manžel mě vystěhoval z domu) a neměla jsem ani finanční zázemí.
Děti mě dle možností prvních 5 let navštěvovaly a já je.
V současné době (cca 1 rok) u mě tráví děti převážně všechny víkendy a prázdniny a chtějí se nastěhovat ke mně. Nemají rádi současnou ženu mého manžela a ani se v jejich rodině necítí dobře. Na návštěvy přijíždějí v oblečení, které není zrovna z nejčistších, vše jim peru a žehlím, nakupujeme jim nové věci a všemožně se staráme, aby neměli pocit méněcennosti oproti ostatním dětem - jsou totiž po mně poloviční Romové.
Bydlím v rodinném domě se svým přítelem, který s přistěhováním dětí souhlasí.
Bývalý manžel nás před dětmi neustále očerňuje, že je nechceme, nemáme je rádi atd. V některých případech při telefonických hovorech mě i mého přítele uráží a dle jeho vyjadřování soudím, že je pod vlivem alkoholu, což mi děti i potvrzují "že tatínek občas pije".
Prosím o radu jak postupovat, aby soud děti svěřil do mé péče.
Žádné rozhodnutí soudu o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti není konečné - v tom smyslu, že by nešlo změnit, když se změní poměry zúčastněných.
Opatrovnické řízení u soudu by mělo vždy dopadnout ve prospěch dětí.
Ke změně "výchovného prostředí" je třeba dát na soud nový návrh na úpravu výkonu rodičovské zodpovědnosti a ten odůvodnit - sdělit, co se stalo a proč by nyní měla výchova probíhat u druhého rodiče a doložit, jaké jsou pro výchovu podmínky. Soud pak o věci rozhodne novým rozsudkem a otci určí výživné.
Děti ve věku 10 a 13 let se již mohou poměrně jasně i odpovědně vyjádřit k tomu, jak je nyní výchova zajištěna a proč chtějí změnu. Mají právo být slyšeny u soudu. Je na soudu, zda děti vyslechne u jednání - mimo jednání a nebo požádá kolizního opatrovníka dětí / OSPOD/ o to, aby s dětmi promluvil a soudu sdělil jak se vyjádřily.
Doporučuji Vám vyhledat pomoc na orgánu sociálně právní ochrany dětí - podle místa trvalého pobytu dětí.
( OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz.
Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady.
OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu.
Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)
Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz