Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZMĚNA NÁROKU NA RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK PRO RODIČE ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ

Autor: odpověď - KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Jsem Češka, s trvalým pobytem a trvajícím pracovním poměrem v ČR, manžel je Slovák, s trvalým pobytem a pracovním poměrem v SR, syn má Český i Slovenský rodný list, stejně tak i dva trvalé pobyty (ČR, SR) a je v systému veřejného zdravotního pojištění v SR. Po porodu jsme odjeli na Slovensko, kde se momentálně (po dobu rodičovské dovolené) zdržujeme a manžel zde pobírá na syna přídavek na dítě, já mám od 17.5. vyřízeno pojištění formou formuláře E106. Do teď jsem dostávala rodičovský příspěvek z ČR, nebylo na mě ze zákona pohlíženo jako na migrujícího občana (nemám v SR přechodný ani jiný druh pobytu), ale v květnu 2010 mi bylo, bez předchozí informace, pozastaveno vyplácení rodičovského příspěvku z ČR (nedorazili již peníze za duben 2010). Telefonicky mi na SSP sdělili, že podle nového nařízení mám zažádat od května 2010 o rodičovský příspěvek ze SR a ČR mi bude doplácet rozdíl (mám dvouletou variantu, tedy do 11 400,-) a že mi poštou budou posílat další informace...
18.5. jsem se tedy informovala na Slovensku, na ÚPSVR, kde mi bylo řečeno že mám nárok na vyplácení rodičovského příspěvku pouze v případě že si zřídím přechodný pobyt (což nemám v úmyslu, když tu trávím /rodičovskou/ dovolenou), ale v takovém případě je prý pravděpodobné že nebudu mít nárok na dorovnání do výšky rodičovského příspěvku z ČR. Informovali mě také, že je možnost využít "přechodného" období, které by mělo platit do roku 2012, kdy by se vyplácení rodičovského příspěvku řídilo předchozím zákonem, tedy celý RP by mi byl vyplácen z ČR, na český účet, jak tomu bylo doposud (rodičovská dovolená mi končí v dubnu 2011). Znovu jsem se spojila se SSP a paní mi řekla že bych v takovém případě asi opravdu neměla nárok na dorovnání do současné výšky rodičovského příspěvku, tedy 11 400,-, a že podle jejího výkladu nemohu zažádat ani o "přechodné" období... Jak mohu postupovat dále, abych o rodičovský příspěvek z Čech (který je v opravdu jiné výšce než na Slovensku), kde jsem splnila veškeré zákonem uložené podmínky pro vyplácení, nepřišla?


Česká strana má pravdu. Pravidlo přednosti je třeba použít vždy v situaci, kdy existuje více států , které dané rodině mají poskytnout rodinné dávky (přídavek na dítě, rodičovský příspěvek a opakující se dávky pěstounské péče). Základní rozlišení, které je třeba provést, je, zda dávky v dotčených státech náleží ze stejného či jiného důvodu. Stejnost či rozdílnost je podle toho, z jakého důvodu jsou dotčené státy kompetentní ve smyslu nařízení, tedy zda je to kvůli výdělečné činnosti nebo kvůli bydlišti.
Bydliště rodiny ve státě A, jeden z rodičů zde pracuje, druhý rodič pracuje ve státě B. Stát A i B je kompetentní z důvodu výdělečné činnosti. Jde tedy o situaci, kdy jsou dávky poskytovány ze stejných důvodů. U rodinných dávek poskytovaných více než jedním členským státem ze stejného důvodu (čl. 68 odst. 1 písm b) výše uvedených Nařízení, poskytne dávky prioritně stát bydliště dětí; jako druhý stát v pořadí poskytne doplatek druhý stát zaměstnání (čl. 68 odst. 1 písm. b)i).
Bydlištěm (čl. 11 prováděcího nařízení) se rozumí obvyklé (faktické) bydliště osoby (to se ne vždy shoduje s trvalým pobytem). Bydlištěm je místo, kde se soustředí její zájmy (škola, školka, lékař, pojištění apod.).
K výplatě je prioritní Slovensko, ČR bude doplácet rozdíl.

KM SSP Praha 6


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

21.6.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359