ZMĚNA NÁROKU NA RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK PRO RODIČE ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ
Autor: odpověď - KM SSP Praha 6
DOTAZ Z PORADNY - Jsem Češka, s trvalým pobytem a trvajícím pracovním poměrem v ČR, manžel je Slovák, s trvalým pobytem a pracovním poměrem v SR, syn má Český i Slovenský rodný list, stejně tak i dva trvalé pobyty (ČR, SR) a je v systému veřejného zdravotního pojištění v SR. Po porodu jsme odjeli na Slovensko, kde se momentálně (po dobu rodičovské dovolené) zdržujeme a manžel zde pobírá na syna přídavek na dítě, já mám od 17.5. vyřízeno pojištění formou formuláře E106. Do teď jsem dostávala rodičovský příspěvek z ČR, nebylo na mě ze zákona pohlíženo jako na migrujícího občana (nemám v SR přechodný ani jiný druh pobytu), ale v květnu 2010 mi bylo, bez předchozí informace, pozastaveno vyplácení rodičovského příspěvku z ČR (nedorazili již peníze za duben 2010). Telefonicky mi na SSP sdělili, že podle nového nařízení mám zažádat od května 2010 o rodičovský příspěvek ze SR a ČR mi bude doplácet rozdíl (mám dvouletou variantu, tedy do 11 400,-) a že mi poštou budou posílat další informace...
18.5. jsem se tedy informovala na Slovensku, na ÚPSVR, kde mi bylo řečeno že mám nárok na vyplácení rodičovského příspěvku pouze v případě že si zřídím přechodný pobyt (což nemám v úmyslu, když tu trávím /rodičovskou/ dovolenou), ale v takovém případě je prý pravděpodobné že nebudu mít nárok na dorovnání do výšky rodičovského příspěvku z ČR. Informovali mě také, že je možnost využít "přechodného" období, které by mělo platit do roku 2012, kdy by se vyplácení rodičovského příspěvku řídilo předchozím zákonem, tedy celý RP by mi byl vyplácen z ČR, na český účet, jak tomu bylo doposud (rodičovská dovolená mi končí v dubnu 2011). Znovu jsem se spojila se SSP a paní mi řekla že bych v takovém případě asi opravdu neměla nárok na dorovnání do současné výšky rodičovského příspěvku, tedy 11 400,-, a že podle jejího výkladu nemohu zažádat ani o "přechodné" období... Jak mohu postupovat dále, abych o rodičovský příspěvek z Čech (který je v opravdu jiné výšce než na Slovensku), kde jsem splnila veškeré zákonem uložené podmínky pro vyplácení, nepřišla?
Česká strana má pravdu. Pravidlo přednosti je třeba použít vždy v situaci, kdy existuje více států , které dané rodině mají poskytnout rodinné dávky (přídavek na dítě, rodičovský příspěvek a opakující se dávky pěstounské péče). Základní rozlišení, které je třeba provést, je, zda dávky v dotčených státech náleží ze stejného či jiného důvodu. Stejnost či rozdílnost je podle toho, z jakého důvodu jsou dotčené státy kompetentní ve smyslu nařízení, tedy zda je to kvůli výdělečné činnosti nebo kvůli bydlišti.
Bydliště rodiny ve státě A, jeden z rodičů zde pracuje, druhý rodič pracuje ve státě B. Stát A i B je kompetentní z důvodu výdělečné činnosti. Jde tedy o situaci, kdy jsou dávky poskytovány ze stejných důvodů. U rodinných dávek poskytovaných více než jedním členským státem ze stejného důvodu (čl. 68 odst. 1 písm b) výše uvedených Nařízení, poskytne dávky prioritně stát bydliště dětí; jako druhý stát v pořadí poskytne doplatek druhý stát zaměstnání (čl. 68 odst. 1 písm. b)i).
Bydlištěm (čl. 11 prováděcího nařízení) se rozumí obvyklé (faktické) bydliště osoby (to se ne vždy shoduje s trvalým pobytem). Bydlištěm je místo, kde se soustředí její zájmy (škola, školka, lékař, pojištění apod.).
K výplatě je prioritní Slovensko, ČR bude doplácet rozdíl.
KM SSP Praha 6
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
21.6.2010