Asekol_cervene_k_965x100px__04

VÝŽIVNÉ NA NEROZVEDENOU MANŽELKU (JAK POSTUPOVAT)

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - V listopadu loňského roku jsem s pomocí sociálního odboru podala návrh na výživné našich dvou dětí, syn 8 a dcera 4 roky. Byla jsem k tomuto kroku donucena poté, co mi manžel od května stejného roku zamezil přístup ke společnému peněžnímu účtu, kam chodily i rodičovské dávky (do května to bylo 7,800,- Kč). Svoje jednání odůvodnil neopodstatněným tvrzením, že bych utrácela za "výlety" se svým přítelem, ačkoliv nikdy k žádnému nadužívání našich společných zdrojů ani v rámci toho co patřilo osobně mně nedošlo. Založila jsem si vlastní účet, kam mi byly zasílány dávky ve výši 3,800,- Kč snížené tou dobou dosažením věku tří let dcerky. S tímto rozpočtem jsem hospodařila přes prázdniny, s tím že manžel jednou za dva týdny nakoupil základní potraviny pro celou rodinu ze svých zdrojů. V listopadu jsem nastoupila na poloviční úvazek do zaměstnání s platem necelých pěti tisíc a k tomu jsem od manžela dostala dva tisíce na děti měsíčně. V prosinci se manžel odstěhoval, ale nepřestal platit státní půjčku na pořízení domku ve výši 1,500,-Kč, zálohu na elektřinu 1270,-Kč a stavební spoření 1000,-Kč. Zálohy na plyn 890,- Kč platím od ledna já. Také jídlo, pomůcky do školy, cestovné, potřeby do kroužku, oblečení, obuv, stravné, školkovné, nový nábytek do dětského pokoje, výlety s dětmi, kino s dětmi, poplatky v knihovně, hračky, časopisy pro děti, knížky..
V březnu proběhlo soudní jednání ve věci určení výživného a péče o děti, které bylo odročeno na neurčito. Manžel trvá na střídavé péči, ačkoliv děti by musely měnit školu, školku a volný čas by trávily převážně s prarodiči, z nichž dědeček je polodementní osobou léčenou opakovaně z alkoholové závislosti.
Nyní v květnu mi skončil nárok na rodičovský příspěvek, proto jsem manžela požádala, aby přenechal placení všech položek na mně, aby už nebyl osobou společně posuzovanou a já mohla dosáhnout na příspěvky sociálních dávek. Odmítnul to, že kdybych souhlasila se střídavou péčí, nemusela bych od něj nic potřebovat. Vysvětlila jsem mu, že v takovém případě jsem nucena požádat o určení výživného i na svou osobu.
Chci se tedy zeptat, jak řešit svou situaci, protože příští měsíc je mým příjmem pouze plat cca 4800,-Kč a od července již vím, že moje místo v zaměstnání v rámci úspor končí, tudíž jsem nezaměstnaná. Jelikož manželův oficiální příjem je 17.500,-, nemám momentálně nárok dosáhnout na jakoukoliv sociální dávku.
Musím požádat o výživné na nerozvedenou manželku, ale chtěla bych poprosit o radu, kam přesně s touto žádostí jít, co by zhruba měla obsahovat, jaké důkazní materiály přinést a jak požádat o předběžné opatření, abych měla s dětmi z čeho vyžít. ( jak dlouho na rozhodnutí o předběžném opatření od podání žádosti můžu čekat?)


Žalobu podáváte u soudu podle místa bydliště vašeho manžela, v žalobě uvedete okolnosti, proč se domníváte, že by vám manžel měl poskytovat výživné, jaké máte výdaje, potřeby, jaké jsou vaše příjmy a z jakého důvodu nemáte možnost si své příjmy zvýšit. Dále uvedete, jaké jsou příjmy a životní úroveň manžela. Dále navrhnete, jakou výši výživného vám má soud přiznat a od jaké doby, přičemž výživné lze přiznat nejdříve ode dne podání žaloby. O předběžném opatření rozhoduje soud do jednoho týdne, návrh na předběžné opatření může být součástí žaloby. Pokud je váš příjem takový, jak uvádíte, pokuste se požádat u soudu o přidělení advokáta ex offo, který by vás zastupoval v řízení bezplatně a pomohl by vám i se sepsáním žaloby.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

23.6.2010

Azrodina_portal_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359