Asekol_cervene_k_965x100px__04

MATKA PO DVOULETÉ RD, POJIŠTĚNÍ A DALŠÍ RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, Mgr. Jiří Rod

DOTAZ Z PORADNY - Můj manžel je argentinské národnosti, má trvalé bydliště v ČR na základě sňatku se mnou. Já jsem do července 2010 na dvouleté rodičovské dovolené, již nejsem zaměstnaná. Manžel se od srpna 2009 stará o svou matku, musel dát výpověď v práci a v ČR si platí zdravotní pojištění sám.
1. Pokud bych s dcerou chtěla zůstat doma do 3 let, musím si pojištění platit sama?
2. Pokud bych znovu otěhotněla, mohu za této situace požádat o rodičovský příspěvek?


Rodičovský příspěvek náleží rodiči, který řádně celodenně po celý měsíc pečuje o nejmladší dítě v rodině, a to u zdravých dětí maximálně do čtyř let jejich věku. Zpravidla čerpají matky ještě před rodičovským příspěvkem peněžitou pomoc v mateřství (6-8 týdnů před porodem, v celkové délce 28 týdnů) a až poté žádají o rodičovský příspěvek, neboť dávky nemocenského pojištění (PPM) mají před rodičovským příspěvkem tzv. přednost. Z toho, co jste napsala ve svém dotazu, usuzuji, že na PPM Vám nevznikne nárok, neboť nejste nemocensky pojištěna a v současné době nejste těhotná, aby se dalo případně uvažovat o peněžité pomoci v mateřství z titulu ochranné lhůty. Pokud byste v budoucnu otěhotněla (za stávající situace), můžete si tedy ode dne narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek. Podle nyní platné právní úpravy byste byla automaticky zařazena do „čtyřleté" varianty. Co se týká zdravotního pojištění, doporučuji Vám kontaktovat svoji zdravotní pojišťovnu a s ní vyřešit, do jaké kategorie plátců pojištění a ve kterém období budete zařazena (v současné době jste pravděpodobně zařazena jako rodič pobírající rodičovský příspěvek).

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci


Od července 2010 by za Vás mohl platit pojistné na zdravotní pojištění i nadále stát, a to jako za osobu celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku. Do této státní kategorie se musíte nahlásit na příslušném Územním pracoviště VZP ČR. Aby za Vás byl plátcem pojistného stát jako za výše uvedenou osobu pečující, nemůžete mít příjem z výdělečné činnosti (ať už zaměstnání nebo samostatná výdělečná činnost).

Není úplně patrné, z jakého důvodu zmiňujete také situaci svého manžela. Pokud však jde o osobu s trvalým pobytem v ČR, pak je pojištěncem veřejného zdravotního pojištění. Píšete, že manžel si platí pojistné sám a také, že pečuje o svou matku. Za určitých okolností by v takovém případě mohl za manžela platit pojistné stát. Vzhledem k tomu, že by musel manžel zároveň pobírat příspěvek při této péči (a o tom nic nepíšete), lze považovat za správné, že si platí pojistné na zdravotní pojištění sám.

Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

30.6.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359