MATKA PO DVOULETÉ RD, POJIŠTĚNÍ A DALŠÍ RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK
Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, Mgr. Jiří Rod
DOTAZ Z PORADNY - Můj manžel je argentinské národnosti, má trvalé bydliště v ČR na základě sňatku se mnou. Já jsem do července 2010 na dvouleté rodičovské dovolené, již nejsem zaměstnaná. Manžel se od srpna 2009 stará o svou matku, musel dát výpověď v práci a v ČR si platí zdravotní pojištění sám.
1. Pokud bych s dcerou chtěla zůstat doma do 3 let, musím si pojištění platit sama?
2. Pokud bych znovu otěhotněla, mohu za této situace požádat o rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek náleží rodiči, který řádně celodenně po celý měsíc pečuje o nejmladší dítě v rodině, a to u zdravých dětí maximálně do čtyř let jejich věku. Zpravidla čerpají matky ještě před rodičovským příspěvkem peněžitou pomoc v mateřství (6-8 týdnů před porodem, v celkové délce 28 týdnů) a až poté žádají o rodičovský příspěvek, neboť dávky nemocenského pojištění (PPM) mají před rodičovským příspěvkem tzv. přednost. Z toho, co jste napsala ve svém dotazu, usuzuji, že na PPM Vám nevznikne nárok, neboť nejste nemocensky pojištěna a v současné době nejste těhotná, aby se dalo případně uvažovat o peněžité pomoci v mateřství z titulu ochranné lhůty. Pokud byste v budoucnu otěhotněla (za stávající situace), můžete si tedy ode dne narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek. Podle nyní platné právní úpravy byste byla automaticky zařazena do „čtyřleté" varianty. Co se týká zdravotního pojištění, doporučuji Vám kontaktovat svoji zdravotní pojišťovnu a s ní vyřešit, do jaké kategorie plátců pojištění a ve kterém období budete zařazena (v současné době jste pravděpodobně zařazena jako rodič pobírající rodičovský příspěvek).
Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci
Od července 2010 by za Vás mohl platit pojistné na zdravotní pojištění i nadále stát, a to jako za osobu celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku. Do této státní kategorie se musíte nahlásit na příslušném Územním pracoviště VZP ČR. Aby za Vás byl plátcem pojistného stát jako za výše uvedenou osobu pečující, nemůžete mít příjem z výdělečné činnosti (ať už zaměstnání nebo samostatná výdělečná činnost).
Není úplně patrné, z jakého důvodu zmiňujete také situaci svého manžela. Pokud však jde o osobu s trvalým pobytem v ČR, pak je pojištěncem veřejného zdravotního pojištění. Píšete, že manžel si platí pojistné sám a také, že pečuje o svou matku. Za určitých okolností by v takovém případě mohl za manžela platit pojistné stát. Vzhledem k tomu, že by musel manžel zároveň pobírat příspěvek při této péči (a o tom nic nepíšete), lze považovat za správné, že si platí pojistné na zdravotní pojištění sám.
Mgr. Jiří Rod, VZP ČR, www.vzp.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
30.6.2010