Asekol_cervene_k_965x100px__04

ČERPÁNÍ NEBO PROPLACENÍ DOVOLENÉ PO DRUHÉ MATEŘSKÉ

Autor: odpověď - JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Jsem na RD, rodičovský příspěvek mám na 3 roky. Když synovi bude 2,5 roku, má se nám narodit další dítě. Mezi první mateřskou a rodičovskou dovolenou mi zaměstnavatel proplatil dovolenou. Teď mi zaměstnavatel oznámil, že po druhé mateřské dovolené již proplatit nejde, že ji lze jen vyčerpat. K čemu mi bude ale čerpání dovolené v mém případě dobré?


Související předpisy:
§ 217, 218, 222 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.

Odpověď:
Vzhledem k tomu, že dotaz neobsahuje žádné konkrétní údaje o tom, do kdy byla čerpána mateřská dovolená a do kdy rodičovská dovolená a ani údaje o nové mateřské a rodičovské dovolené, mohu poskytnout jen obecnou informaci. Čerpání dovolené upravuje § 217 zákona č. 262/2006 sb., zákoník práce (dále jen „ZP"). Úprava vychází ze zásady, že čerpání dovolení určuje vždy zaměstnavatel. Současně jsou uvedeny případy, kdy zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené a také případy, kdy je naopak na žádost zaměstnance čerpání dovolené povinen určit. Případy, kdy zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené, jsou uvedeny v odstavci 4. Mimo jiné nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy je zaměstnankyně na mateřské a rodičovské dovolené. Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel podle § 217 odst. 5 ZP povinen její žádosti vyhovět.
Zaměstnavatel vám v žádném případě nemohl, jak uvádíte "mezi první mateřskou a rodičovskou dovolenou proplatit". Mohl vám ji pouze poskytnout na základě výše uvedené žádosti a následně pak proplatit náhradu mzdy za vyčerpanou dovolenou. Podle § 222 ZP totiž zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za 4 týdny nevyčerpané dovolené pouze v případě skončení pracovního poměru. Postup při čerpání dovolené v souvislosti s překážkami v práci, mezi které patří i mateřská a rodičovská dovolená, upravuje § 218 ZP. Zaměstnavatel je obecně povinen určit zaměstnanci čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené překážky v práci uvedené v § 217 odst. 4, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku. Pokud zaměstnavatel nemůže určit čerpání dovolené ani do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
Zaměstnavatel měl pouze dvě možnosti - určit vám na vaši žádost čerpání dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené nebo vám určit dobu čerpání dovolené po skončení rodičovské dovolené. Stejný postup musí být zachován i v případě druhé mateřské a rodičovské dovolené.
Poskytování náhrady mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou vychází z principu, že dovolená má být vzhledem ke svému účelu zásadně čerpána, nikoliv proplácena. Proto se náhrada mzdy za 4 týdny nevyčerpané dovolené poskytuje jen v případě skončení pracovního poměru. Pokud má zaměstnanec právo na dovolenou delší než 4 týdny, náhrada mzdy za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje 4 týdny, přísluší i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat do konce příštího kalendářního roku.

JUDr. Marcela Smutná, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

30.6.2010

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359