Hrd22_pohoda_965x100

KDYŽ SE CHCE, TAK TO JDE - AMBULANTNÍ POROD V PODOLÍ

Autor: Hana L.

Myslíte si, že sepisovat "porodní plán" je nesmysl? Slyšela jste, že porodit v ČR přirozeně a ambulantně je téměř nemožné? Následující příběh vás přesvědčí, že tomu tak není. Při troše štěstí vás někteří zdravotníci dokonce i podpoří.

 

Miluju_mamku_normal

Foto: archiv Hany L.


Do Podolí jsme přijeli něco po šesté večer, byl červen roku 2008. Na příjmu jsem sestru upozornila, že bychom možná mohly administrativu přeskočit, protože jsem otevřená a radši bych šla na sál. To, že jsem otevřená, jsem věděla díky mé porodní asistentce, ke které jsem chodila celé těhotenství, a která mě v průběhu první doby porodní několikrát kontrolovala.

Chtěla jsem jet do porodnice co možná nejpozději (pokud vůbec) a minimalizovat tak možnost nechtěných zásahů.  Nakonec jsem rodila velmi dlouho, a proto jsem byla opravdu moc ráda, že jsem měla „svojí" porodní asistentku, protože jako prvorodička bych nevydržela a do porodnice odjela už dávno.

Sestra se na mě podívala sice poněkud skepticky, nicméně zavolala doktora. Mladý lékař po zjištění, že jsem opravdu otevřená, jen rozverně poznamenal, že takhle se má chodit k porodu.

Rozvernost ho po přečtení našeho porodního plánu bohužel trošku přešla. Mě však potěšilo už jenom to, že si porodní plán přečetl, a že se jím hodlal zabývat. Prošli jsme společně body, se kterými měl nějaký problém (zejména nástřih - chtěl střihat preventivně a nečekat, poloha při porodu - chtěl polohu na zádech, porod placenty - chtěl čekat jen chvilku a popohánět, stříhání pupeční šňůry - tady uznávám, že jsem měla nestandardní požadavek - stříhat pupeční šňůru až po porodu placenty) a domluvili jsme se na průběhu porodu, pokud vše půjde dobře. Přestože se mu některé moje požadavky nelíbily, nakonec moje přání respektoval, i když mi svou nelibost dal jasně najevo.

Porodní plán si přečetl i neonatolog, protože tam byl oddíl týkající se dítěte. Také za mnou přišel pohovořit si o mých představách. Pokud šlo o miminko, přála jsem si, aby bylo ihned po vykouknutí u mě na břiše, a aby se ode mě nehnulo ani na krok :-), dále aby bylo ušetřeno jakýchkoli zásahů (samozřejmě pokud bude vše tak, jak má být). Neonatolog byl velmi milý a v zásadě s tímto postupem neměl vůbec žádný problém. Tohle vše jsme probírali mezi v té době mírnými kontrakcemi s dlouhými intervaly, takže mi řešení detailů porodu naštěstí nečinilo větší potíže.

Pomalu jsme spěli k závěrečné fázi porodu. Zvolila jsem si nakonec porodní křeslo, u něhož jsem si opěradlo zvedla, takže jsem rodila jakoby v sedě, nakonec mi tahle poloha vyhovovala nejvíc. Přála jsem si, aby se při tlačení čekalo na kontrakce, a aby miminko nebylo nijak vytahováno, zkrátka aby se tomu dal čas. Pan doktor odolal pokušení tomu „pomoci" dokonce i tehdy, když koukala skoro polovina hlavičky a skončila kontrakce, takže se muselo počkat na další. Po další kontrakci byla venku hlavička a na další ramínka a zbytek tělíčka. Těsně po osmé hodině mi byl syn jedním plavným pohybem položen na břicho, neutřený, krásný. Manžel ho přikryl námi přinesenou červenou osuškou. Chlapeček vůbec nezaplakal, jenom na mě tak udiveně široce otevřenýma očima koukal a já se euforicky dívala na něj.

Až později po porodu mi manžel řekl, že v této fázi na něj z dálky kouknul neonatolog.  Já vůbec nevěděla, že tam je. Byla jsem v úplně jiném světě, povídala jsem si s miminkem, přiložila jsem ho k prsu, on mě krásně pokakal smolkou :-) a přišlo mi, že tak za deset minut jsem porodila placentu. Manžel mě po porodu vyvedl z mého omylu, prý to bylo za třičtvrtě hodiny. Po porodu placenty jsme si ji díky úžasné porodní asistentce pořádně prohlédli a poté manžel přestřihnul pupeční šňůru.

Asi po další půlhodině vzal manžel syna a šli ho se sestrou na pultík vedle otřít od smolky a zvážit. Měla jsem je stále na očích (syna jsme nechtěli měrit, neonatolog na mě jen tak spiklenecky mrknul a řekl „ to je jasnejch padesát centimetrů" a údaj zapsal do příslušné kolonky:-). Hned poté byl syn zase zpět u mě. Mezitím porodník zkontroloval poporodní zranění, hráz byla bez natržení, malé poranění mimo hráz bylo, ale nic vážného.

Zhruba po dvou hodinách si přišla sestra pro syna, aby ho převezla na novorozenecké oddělení, takže přišel čas oznámit, že jdeme domů. Následovala menší diskuze s porodníkem, poté příjemný rozhovor s neonatologem. Oba se odebrali sepisovat reversy.

Já jsem se mezitím s pomocí porodní asistentky došla osprchovat, obléct a po podepsání všech potřebných papírů jsme něco před půl jedenáctou večer odjeli z porodnice domů, cesta nám trvala tak deset minut.

Doma jsme si vlezli všichni do postele, zavolali manželovým a mým rodičům, kteří celí nadšení přijeli 100 km podívat se na vnoučka a po ani ne půlhodině odjeli těch 100 km zpět.

Mně bylo krásně, asi díky hormonální euforické bouři jsem i po skoro dvoudenním porodu nemohla nadšením usnout a byla jsem plná energie. Syna jsem přikládala k prsu tak, jak si řekl a i když jsem měla techniku kojení nastudovanou jen teoreticky z různých informačních zdrojů, šlo to v pohodě.

Druhý den dopoledne se na nás přijela podívat naše porodní asistentka, zkontrolovala, jak kojíme, prohlédla miminko, popovídaly jsme. Takhle přijela asi ještě jednou nebo dvakrát. Také se u nás na chvilku zastavila naše pediatrička.

No a to je vše - pak už jen běžný život prvomatky s čerstvým miminkem.

Doteď vzpomínám na svůj porod často a ráda. A opakovaně mi při poslouchání popisu porodů některých kamarádek dochází, že to není úplně běžný průběh a že jsem moc ráda, že jsem si svůj porod dokázala uhájit.

Je pravda, že v některých okamžicích to nebylo lehké a doktor byl velmi nepříjemný, ale porodní asistentka a neonatolog byli naopak vstřícní, citliví a milí.

Hana L.


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

22.7.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359