11724124

VYPADÁVÁNÍ VLASŮ A JINÉ PROBLÉMY S VLASY

Autor: Jorg Zittlau

Problémy s vlasy mohou mít četné formy. Nejčastější je padání vlasů, mastné a křehké vlasy, lupy a rozštěpenost. Co vlasům škodí a co jim pomáhá? Jednoduché recepty z přírodních surovin.

Problemy_s_vlasy_normal

Co vašim vlasům škodí

Fyzické zatížení

Vlasy reagují velice citlivě na mechanickou zátěž jako nošení helmy, nadměrné vysušování ručníky, ale také na teplotní zátěž dlouhodobým fénováním. Stejně škodlivé pro vaše vlasy je nadměrné sluneční ozařování a studený vítr.

Špatná péče o vlasy

Kdo pečuje o zplstnatělé vlasy tím, že je češe drátěným kartáčem, ten se nesmí divit, pokud mu vlasové kořínky slábnou a mazové žlázy začnou produkovat více mazu. Naproti tomu se vlasy každodenním mytím nepoškodí, protože moderní šampony jsou opravdu jemné.


Tip! Toužíte po hustých dlouhých vlasech a ony vám ne a ne narůst? Zkuste Clip In vlasy. Aplikace je jednoduchá, vypadají přirozeně (jde o pravé lidské vlasy) a Vy tak můžete mít krásné dlouhé vlasy, kdykoliv budete mít chuť a náladu. Více na: http://www.hotstyle.cz/ 


Co vašim vlasům pomáhá


Bílkoviny a B-vitaminy

Vlas se skládá z 97 % keratinu, bílkovinné látky, která se tvoří ve vlasovém kořínku z bílkoviny, přiváděné potravou, a vyrůstá především ve dne. Je jasné, že tento proces funguje tím lépe, čím lépe je tělo zásobeno bílkovinami. Ostatně, nejen obsah proteinu v naší stravě určuje, jestli je náš organismus dostatečně zásoben bílkovinami, ale také naše schopnost potravní proteiny zhodnotit. A zde mají právě vitaminy hlavní úkol.


Železo

Nedostatek železa patří k nejčastějším původcům padání vlasů, především u žen. Preparáty, které obsahují železo, pomáhají jen podmíněně a často jsou špatně zhodnoceny. Lepší jsou přirozené zdroje železa, jako je kefír a jogurt. K největším zlodějům železa patří různá zahušovadla, algináty a mouka ze svatojánského chleba v pudingových prášcích, pomazánky na chléb, hotové omáčky, instantní polévky, zmrzlina a nízkokalorické potravinové výrobky smetanové konzistence. Léky tišící bolest jako acylpyrin a indometacin (již téměř nepoužívaný), nebo prostředek proti pálení žáhy Anacid, vedou ke ztrátě železa také.


Zinek

Zajišťuje zásobování výživnými látkami přes vlasový kořínek a patří také k esenciálním součástem vlasové substance. Chlapci mají většinou nižší hodnoty zinku ve vlasech než děvčata, černé vlasy mají zinku více než hnědé a ty mají zase více než světlé vlasy. Zinkové tablety nepodporují růst vlasů bezpodmínečně. V extrémním množství blokuje stopový prvek příjem mědi, která je rovněž důležitá pro růst vlasů. Zvláš vysoký obsah zinku je v sýru, ústřicích, pivovarských kvasnicích, pšeničných klíčcích, sezamu a máku. Fytáty z cereálií, jako jsou cornflakes, ovesné vločky a müsli, brzdí příjem zinku a jejich příjem byste měli snížit. Myslete také na to, že léky jako penicilín, tetracyklín (antibiotika) a diuretika snižují hladinu zinku v organismu.


Jód

Nedostatek jodu může vést k vypadávání vlasů během těhotenství. Proto by měly právě v tomto období přicházet na stůl pravidelně mořské ryby.


Vitamin A

Lupům a mastným vlasům se dá předejít dostatečným množstvím vitaminu A, protože tato látka zabraňuje zániku tkáně u vlasových kořínků a blokuje přebytečnou produkci mazových žláz.


Medový zábal na lámavé vlasy

Přísady:
2 polévkové lžíce oleje z pšeničných klíčků, 1lžíce medu, 1 lžíce vinného octa.

Použití:
všechny přísady smíchejte, vmasírujte do předem navlhčených vlasů. Přikryjte hliníkovou nebo plastikovou fólií, nechejte asi 30 minut působit, pak vlasy vypláchněte vlažnou vodou. Povrch vlasů bude vyhlazený, vlasy dostanou krásný lesk.


Smetanová kúra na poničené vlasy

Přísady:
2 polévkové lžíce sladké smetany, 1 čajová lžička potravinového oleje, 1 čajová lžička citrónové šávy.

Použití:
všechny přísady důkladně promíchejte a vmasírujte do předem navlhčených vlasů. Přikryjte plastikovou fólií a nechejte 15 min. působit. Nakonec hodně opláchněte vlažnou vodou.


Křen proti lupům

Přísady:
1 kořen křenu.

Použití:
celý kořen nakrájejte na kousky a nechejte vařit 30 minut na středním ohni. Potom přeceďte a vývar uschovejte v čisté láhvi. Každé dva dny masírujte vývarem pokožku hlavy. Křen obsahuje sloučeniny síry, které podporují růst buněk a usmrcují škodlivé bakterie.


Vejce a pivo - obklad pro lesk a hedvábnost vlasů

Přísady:
1 vejce, 50 ml piva.

Použití:
vejce s pivem důkladně rozšlehejte, navlhčete vlasy vodou, pak na ně rozetřete vejce s pivem, vlasy přikryjte plastikovou fólií a hlavu zaviňte ručníkem. Nechejte 30 minut působit a pak důkladně umyjte vlažnou vodou.


Octová koupel pro lesklé vlasy

Přísady:
2 polévkové lžíce sušeného lopuchového listu, 250 ml vody a 1 litr jablečného octa.

Použití:
lopuchový list vařte 30 minut ve vodě, přeceďte, vývar smíchejte s octem. Tato lázeň by se měla nechat 5 minut působit po každém mytí vlasů.


Petrželový zábal pro zdravé vlasy

Přísady:
svazek petržele, 4 polévkové lžíce vody.

Příprava:
petržel rozmixujte s vodou, kaši pečlivě naneste na suché vlasy a kůži na hlavě. Přikryjte plastikovou fólií, pak oviňte ručník kolem hlavy a nechejte asi 30 minut působit. Nakonec vymyjte vlažnou vodou.


Octová lázeň proti vypadávání vlasů

Přísady:
100 ml vinného octa, 1 polévková lžíce kopřiv, 1 polévková lžíce březového listí.

Příprava:
všechny přísady smíchejte a nechejte v uzavřené nádobě při pokojové teplotě luhovat. Potom dobře přeceďte. Oplachujte si tímto vlasy po každém mytí.


Ocet a med - zpevňovač vlasů

Přísady:
1 polévková lžíce medu, 250 ml vody, 1 polévková lžíce ovocného octa.

Příprava:
med ohřejte ve vodě, potom vmíchejte ocet. Tuto směs si naneste před tvořením účesu na vlasy, vlasy budou poddajné.


Zajímavosti

Padání vlasů při stresu může souviset i se zátěžovou situací, když jsou některé minerály vypotřebované. Zvláště často je to chudokrevnost ve spojení s vypadáváním vlasů u výkonnostních sportovců (nedostatek železa), vypadávání vlasů během těhotenství (nedostatek jodu), vypadávání vlasů během psychické zátěže (nedostatek křemíku).

Pro vznik a růst našich vlasů je potřeba velmi mnoho substancí. Jeden jediný vlas se prodlouží za den jen o 0,35 mm, ale při počtu 100 000 vlasů na hlavě to činí 35 m za den. Při tak obrovské produkci musí hrát nutně výživa velkou roli.

Během kvašení zelí se v něm vyvíjejí důležité biologické látky pro růst vlasů.

Nedostatek železa patří k nejčastějším příčinám padání vlasů. Pozor! Ke ztrátám železa dochází často kvůli skrytým infekcím a zánětům. V těchto případech padání vlasů zmizí až tehdy, až se záněty nebo infekce kompletně vyléčí.


NAŠE RADY:

  • Ke snídani chléb se sýrem místo müsli
  • Jezte více zeleniny. Optimální množství látek potřebných pro vlasy má hrášek, 100g suchého hrachu obsahuje asi 30% nezbytné denní potřeby zinku a poloviny denní potřeby železa a mědi. Kromě toho sestává hrách asi ze čtvrtiny z vysokohodnotného proteinu, který naše tělo také potřebuje na tvorbu vlasové substance. Opravdová vitaminová bomba pro naše vlasy je kyselé zelí. Obsahuje mnoho vitaminu C pro krvní cévy u vlasového folikulu, kromě toho obsahuje četné vitaminy skupiny B, důležité pro barvu vlasů. Zvlášť důležitý je jeho vysoký obsah enzymů, jimiž se vylepšuje náš metabolismus bílkovin. Zahradní salát obsahuje mnoho beta-karotenu, který umí naše tělo preměnit ve vitamin A.
  • Vyvarujte se hotových jídel, polévek v sáčcích, a všech slazených limonád. Abyste měli dostatek jodu, jezte hodně ryb.

Zdroj:

Kniha JAK SE LÉČIT VHODNOU STRAVOU, vydal Computer Press, a.s. v roce 2009

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 28.7.2010, aktualizace 20.9.2017

Banner_125x125_002_babynositka_brezen_2013
Banner_effective_6_2014_250x250_azrodina

Intenzivní omlazení pleti s COLLAGEN+

Stres, mimika nebo nervozita se často projeví i na stavu pokožky, kde způsobuje vznik vrásek, kterých se lze jenom těžce zbavit. První pomoc při náznacích stárnutí pleti může poskytnout speciálně vyvinutá řada COLLAGEN+ od značky Dermacol.

Co skutečně zabírá na redukci vrásek?

Proces stárnutí se dotýká nás všech. Co můžete sami ovlivnit a s čím při tvorbě vrásek jednoduše nehnete? A existuje vůbec něco, co vám pomůže zpomalit neúprosný čas?

JAK RYCHLE ZÍSKAT DLOUHÉ HUSTÉ VLASY

Kvalitní a husté dlouhé vlasy si přeje mít snad každá žena. Bohužel ne každé z nás dlouhé vlasy narostou nebo jich nemáme tolik, kolik bychom si představovaly. Co tedy dělat, když vám příroda nenadělila zrovna bujné kadeře? Nebo když jste se unáhlila, nechala si vlasy zkrátit a teď nemáte trpělivost čekat dlouhé měsíce či roky, až vám zase narostou do potřebné délky? Máme pro vás velmi jednoduché řešení.

Jaké rehabilitační přístroje vám pomohou být zase fit?

Máme pro vás několik zajímavých tipů na moderní rehabilitační procedury a přístroje. Samozřejmě, že rozhodnutí o tom, jaká rehabilitace je pro vás ideální, spadá do kompetence vašeho ošetřujícího lékaře. Následující řádky vám pomohou získat přehled o možnostech moderní rehabilitační péče.

Jak dostat vlasy zase do kondice?

Vysušené, zplihlé, bez energie. A ke všemu ještě padají. Klasické povzdechy žen nad kvalitou svých vlasů po zimě a zároveň aktuální téma hovorů v kadeřnických salonech a v lékárnách. Jak vlasy nejlépe zregenerovat? Dbejte na správnou životosprávu a kvalitní vlasovou péči. Proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu můžete vyzkoušet i speciální vlasové tonikum švýcarské značky Revalid.

JAK SE ZBAVIT POPRASKANÝCH PAT?

Nošení zimních bot a popraskané paty k sobě tak trochu patří a u mnohých to je letitý a nepříjemný evergreen. Kůže na patách má tendenci se hromadit, rohovatět a v důsledku zvýšené mechanické zátěže, kterou na ně dnes a denně vyvíjíme nakonec i bolestivě praskat. Jak podobným nepříjemnostem předejít?

NOVINKA - Omládněte se Zázračným vyplňovačem vrásek

Jak by se vám líbilo, kdybyste mohla své vrásky skrýt a vyplnit? Chtěla byste vypadat o pár let mladší? Dodat zase pleti elasticitu a energii mládí? Myslíte si, že to bez invazivní medicíny není možné? Ještě než se pustíte do svého prvního botoxu nebo jiného zákroku, zkuste nejprve kosmetickou novinku na našem trhu.

JAK NA PIGMENTOVÉ SKVRNY

Za pigmentové skvrny, vyskytující se na naší pokožce, může celá řada vlivů. UV záření bude tím prvním, co nás nejspíš ihned napadne, ale sluníčko rozhodně není jediným faktorem, který způsobuje vznik pigmentových skvrn. Svoji nepopiratelnou roli hraje také genetika, hormonální výkyvy, například v průběhu těhotenství, menopauzy, nebo užívání hormonů a hormonální antikoncepce.

Dejte pleti napít! Máte po létě suchou, mdlou, popraskanou pokožku bez života?

Letošní letní intenzivní teploty dosáhly na několika místech rekordních hodnot, které se nesmazatelně zapsaly do naší paměti i do historie. Co udělat pro to, abychom si letošní léto nepamatovali jako to, které nám způsobilo kožní problémy, prohloubilo vrásky, a přineslo pigmentové skvrny...Jak se toho vyvarovat?

EKZÉMY A LUPÉNKA NA KRÁSE NEPŘIDAJÍ

Někdo má to štěstí, že se mu ekzém v životě vyhne, jiného trápí celé dětství a jsou i tací, kteří s ním bojují i v dospělosti. Kromě toho, že projevy ekzému i lupénky nevypadají hezky, provází je také urputné svědění, zarudlá kůže, škrábání, modřiny a mokvající či naopak suché olupující se kousky kůže.

Pomerančová válka začíná - účinné anticelulitidní trio. Novinka na trhu: kosmetika s obsahem minerálů z Mrtvého moře Minus 417.

Nejen blížící se plavková sezona, ale také rozverný čas minisukní může už nyní dělat vrásky na čele nejedné ženě. A důvod? Na vině jsou nevzhledné ďolíčky na stehnech a zadečku. Jedním slovem: celulitida! Vyděsí se nejspíš nejedna z nás při bedlivějším pohledu do zrcadla a začne jednat. Přečte řadu tipů, článků a rad, jak s ní zatočit. Pro ty, které preferují kosmetiku na přírodním základě, a s výtažky z Mrtvého moře přinášíme několik žhavých novinek! Než začnete kupovat spousty kelímků, zkuste přípravky, které se osvědčily u řady uživatelek - kosmetiku značky Minus 417.

CHCETE ZHUBNOUT A VYPADAT MLADĚ? NEZAPOMEŇTE NA KOLAGEN!

Kolagen je pro naše tělo velmi důležitý. Je významnou součástí cesty k dlouhému mládí. Přesto v rámci zdravého stravování nebo snahy o zhubnutí často největší zdroje kolagenu vyřadíme z jídelníčku, a pak jsme nepříjemně překvapeni projevy jeho nedostatku. Chybějící kolagen může působit problémy i vegetariánům, zvláštní pozornost by mu měly věnovat těhotné vegetariánky a veganky. Pokud si kolagenu dopřejeme dostatek, zůstane naše pokožka vypnutá i po ztrátě kil a navíc bude lépe připravena také na zimu. Prospějeme navíc i dalším částem svého těla.

Za odkazem Aztéků

NOVINKA: Tekuté mýdlo zn. Voux Aloe Vera Aloe Vera je pro vysoký obsah blahodárných látek velmi oblíbenou sukulentní rostlinou s širokým využitím. Její pozitivní vliv na pokožku byl znám již ve starém Egyptě, kde ji ženy s oblibou využívaly ke zkrášlení pleti. Indiáni ze severní Ameriky s její pomocí léčili popáleniny a ošetřovali si s ní puchýře, znali ji v Persii a neobešli se bez ní ani šamani dávných Aztéků.

ZAJÍMAVÁ MOŽNOST V PÉČI O TĚLO - DOPŘEJTE SI KOLAGEN!

Na trhu se objevil velmi zajímavý pomocník v péči o tělo, se kterým se můžete setkat pod názvem kolagenárium, kolárium nebo u firmy Ergoline "Beauty Angel". Aplikace kolagenové kúry je velmi podobně příjemná a relaxační jako návštěva solária, účinky jsou ale zcela jiné.

INTIMNÍ PROBLÉMY ŠETRNĚ ŘEŠÍ PŘÍPRAVKY AROMEDICA

Vaginální výtoky, mykóza, zápach z úst - to je jen krátký výčet problémů, od kterých vám mohou pomoci přípravky značky Aromedica. Ať už jste batole nebo kmet, potřebujete doplnit energii, zregenerovat, posílit imunitu, zlepšit koncentraci , zabojovat s celulitidou a vyčerpáním nebo pomoci v oblasti intimní hygieny, kvalitní česká přírodní farmaceutická kosmetika je tu pro vás.

JAK DOPŘÁT SVÝM ZUBŮM TO NEJLEPŠÍ?

Chcete zdravé a krásné zuby a už vás nebaví bloudit po obchodech a ztrácet čas hledáním kvalitních produktů pro ústní hygienu? E-shop nazuby.cz se na oblast ústní hygieny specializuje a nabízí veškerý sortiment z této oblasti na jednom místě.

Ocean Rainwear představuje kolekci dětských bund z nového materiálu Tech Shell

Dánská společnost Ocean Rainwear, výrobce kvalitního nepromokavého oblečení přichází v červnu na český trh s kolekcí dětských bund z materiálu Tech Shell. Tento materiál nové generace představuje vylepšenou verzi již známého softshellu. Je nejen velmi pružný a super lehký, díky čemuž se velmi dobře vytvaruje podle dětské postavy, ale také prodyšný (5000 mvp) a větru a vodě odolný s vodním sloupcem 8000 mm. Nové bundy jsou k dispozici ve velikostech 1- 12 let ve čtyřech barevných provedeních – červená, tmavě modrá, fialová a hnědá. V České republice jsou výrobky značky Ocean Rainwear mimo jiné k dispozici v e-shopu výhradního dovozce na www.nepromokneme.cz.