NESCHOPENKA V TĚHOTENSTVÍ A ZPŮSOBILOST K PRÁVNÍM ÚKONŮM
Autor: odpověď - Mgr. Kateřina Vítová
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat na neschopenku v těhotenství. V neschopnosti jsem od března z důvodu práce na ARO jako anesteziologická sestra, v květnu jsem se vdávala. Dnes jsem si byla pro lístek na peníze (nemocenskou) a chtěla jsem ho vypsat už na nové jméno. Sestřička v těhotenské poradně mě ale zarazila tím, že když jsem v neschopnosti, tak jsem prý nesvéprávná k právním úkonům a nesměla bych se správně vdávat, jinak může být sňatek anulován, nebo že bych nesměla ani řídit auto, atd. Tím, že mám neschopenku vystavenou z důvodu práce na ARO, mohou být veškeré mé právní úkony napadnutelné. Ještě bych to chápala u neschopenky bez vycházek nebo s omezenou dobou vycházek. Přijde mi to divné, ještě jsem o tom nikde neslyšela.
Informace podaná zdravotní sestřičkou není pravdivá. K otázce způsobilosti k právním úkonům: Fyzická osoba nabývá způsobilosti k právním úkonům v podstatě tím jak s věkem postupně rozumově a volně vyspívá. V plném rozsahu nabývá fyzická osoba způsobilosti k právním úkonům dosažením zletilosti. Zletilosti nabývá fyzická osoba obvykle dosažením věku 18 let. Zletilosti ale může v některých případech dosáhnout i osoba mladší 18 a starší 16 let uzavřením manželství, a to i neplatného. Takto nabyté zletilosti se zánikem manželství dotčená fyzická osoba nepozbývá -tedy uzavřel -li někdo manželství např.v 16 ti letech a následně se v 17 ti letech rozvedl, pak rozvod nemá v tomto případě vliv na již dosaženou zletilost osoby a tedy ani na plnou způsobilost dané osoby k právním úkonům. Dlužno dodat, že osoba starší 16 ti let a mladší 18ti let může platně uzavřít manželství jen s přivolením soudu. Způsobilost k právním úkonům lze definovat jako možnost vlastními úkony nabývat práv a zavazovat se k právním povinnostem. Tedy osoba plně způsobilá k právním úkonům může např. uzavírat smlouvy, řídit auto, uzavírat manželství, disponovat samostatně se svým majetkem atp.
Osoby, které byly způsobilosti k právním úkonům zbaveny či jejich způsobilost k právním úkonům byla omezena, mohou právní úkony konat prostřednictvím či se svolením opatrovníka či v některých případech s přivolením soudu. Omezení či zbavení způsobilosti k právním úkonům má svoje úskalí i v oblasti práva rodinného:
Dle zákona o rodině může být nositelem rodičovské zodpovědnosti jen osoba s plnou způsobilostí k právním úkonům....
Pro omezení způsobilosti k právním úkonům platí, že zbavit osobu způsobilosti k právním úkonům, či této osobě způsobilost k právním úkonům omezit, může jen soud. Soud tak činí v rámcí řízení o způsobilosti k právním úkonům a toto řízení se zahajuje na návrh, celé toto řízení je poměrně složité, musí se soudu předložit například znalecké posudky, lékařské zprávy atd. Zkrátka musí být nepochybné, že duševní stav osoby, o jejíž způsobilosti k právním úkonům se jedná, je takový, že dané osobě neumožňuje konat právní úkony buď vůbec, anebo není schopná činit právní úkony po přechodnou dobu, anebo je schopná činit jen některé právní úkony. Jen v takových případech lze osobu zbavit (omezit) způsobilosti k právním úkonům. Píši to zjednodušeně, ale i tak by mělo být jasné, že Vy rozhodně způsobilosti k právním úkonům zbavena nejste. Jste pouze těhotná, jste pouze v pracovní neschopnosti. Kdyby měl být každý člověk s nástupem do pracovní neschopnosti zbaven způsobilosti k právním úkonům, nastal by chaos, předně by se zhroutilo už tak zahlcené české soudnictví. A za chřipkové epidemie by patrně musel přestat fungovat celý stát .... Nyní vážně -Váš sňatek je platný, můžete řídit auto, můžete konat veškeré právní úkony, jste plně způsobilá k právním úkonům.
Požádejte prosím napříště sestřičku v ordinaci, aby nepodávala těhotným zavádějící a mylné informace.
S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová
9.8.2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz