Asekol_cervene_k_965x100px__04

NESCHOPENKA V TĚHOTENSTVÍ A ZPŮSOBILOST K PRÁVNÍM ÚKONŮM

Autor: odpověď - Mgr. Kateřina Vítová

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat na neschopenku v těhotenství. V neschopnosti jsem od března z důvodu práce na ARO jako anesteziologická sestra, v květnu jsem se vdávala. Dnes jsem si byla pro lístek na peníze (nemocenskou) a chtěla jsem ho vypsat už na nové jméno. Sestřička v těhotenské poradně mě ale zarazila tím, že když jsem v neschopnosti, tak jsem prý nesvéprávná k právním úkonům a nesměla bych se správně vdávat, jinak může být sňatek anulován, nebo že bych nesměla ani řídit auto, atd. Tím, že mám neschopenku vystavenou z důvodu práce na ARO, mohou být veškeré mé právní úkony napadnutelné. Ještě bych to chápala u neschopenky bez vycházek nebo s omezenou dobou vycházek. Přijde mi to divné, ještě jsem o tom nikde neslyšela.


Informace podaná zdravotní sestřičkou není pravdivá. K otázce způsobilosti k právním úkonům: Fyzická osoba nabývá způsobilosti k právním úkonům v podstatě tím jak s věkem postupně rozumově a volně vyspívá. V plném rozsahu nabývá fyzická osoba způsobilosti k právním úkonům dosažením zletilosti. Zletilosti nabývá fyzická osoba obvykle dosažením věku 18 let. Zletilosti ale může v některých případech dosáhnout i osoba mladší 18 a starší 16 let uzavřením manželství, a to i neplatného. Takto nabyté zletilosti se zánikem manželství dotčená fyzická osoba nepozbývá  -tedy uzavřel -li někdo manželství např.v 16 ti letech a následně se v 17 ti letech rozvedl, pak rozvod nemá v tomto případě vliv na již dosaženou zletilost osoby a tedy ani na plnou způsobilost dané osoby k právním úkonům. Dlužno dodat, že osoba starší 16 ti let a mladší 18ti let může platně uzavřít manželství jen s přivolením soudu. Způsobilost k právním úkonům lze definovat jako možnost vlastními úkony nabývat práv a zavazovat se k právním povinnostem. Tedy osoba plně způsobilá k právním úkonům může např. uzavírat smlouvy, řídit auto, uzavírat manželství, disponovat samostatně se svým majetkem atp.
Osoby, které byly způsobilosti k právním úkonům zbaveny či jejich způsobilost k právním úkonům byla omezena, mohou právní úkony konat prostřednictvím či se svolením opatrovníka či v některých případech s přivolením soudu. Omezení či zbavení způsobilosti k právním úkonům má svoje úskalí i v oblasti práva rodinného:
Dle zákona o rodině může být nositelem rodičovské zodpovědnosti jen osoba s plnou způsobilostí k právním úkonům....

Pro omezení způsobilosti k právním úkonům platí, že zbavit osobu způsobilosti k právním úkonům, či této osobě způsobilost k právním úkonům omezit, může jen soud. Soud tak činí v rámcí řízení o způsobilosti k právním úkonům a toto řízení se zahajuje na návrh, celé toto řízení je poměrně složité, musí se soudu předložit například znalecké posudky, lékařské zprávy atd. Zkrátka musí být nepochybné, že duševní stav osoby, o jejíž způsobilosti k právním úkonům se jedná, je takový, že dané osobě neumožňuje konat právní úkony buď vůbec, anebo není schopná činit právní úkony po přechodnou dobu, anebo je schopná činit jen některé právní úkony. Jen v takových případech lze osobu zbavit (omezit) způsobilosti k právním úkonům. Píši to zjednodušeně, ale i tak by mělo být jasné, že Vy rozhodně způsobilosti k právním úkonům zbavena nejste. Jste pouze těhotná, jste pouze v pracovní neschopnosti. Kdyby měl být každý člověk s nástupem do pracovní neschopnosti zbaven způsobilosti k právním úkonům, nastal by chaos, předně by se zhroutilo už tak zahlcené české soudnictví. A za chřipkové epidemie by patrně musel přestat fungovat celý stát .... Nyní vážně -Váš sňatek je platný, můžete řídit auto,  můžete konat veškeré právní úkony, jste plně způsobilá k právním úkonům.
Požádejte prosím napříště sestřičku v ordinaci, aby nepodávala těhotným zavádějící a mylné informace.

S pozdravem

Mgr. Kateřina Vítová

9.8.2010


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359