Věnuj mobil, pomůžeš přírodě i dětem
Mobilní telefony patří co do počtu mezi nejrychleji rostoucí předměty běžné spotřeby na světě. Většina z nás má doma nepoužívaný nebo nefunkční mobilní telefon, který leží někde v šuplíku, ale správně by měl být odevzdán k recyklaci. Proto ASEKOL spustil projekt Věnuj mobil, jehož cílem je upozornit na zbytečné plýtvání nerostným bohatstvím a současně informovat o možnostech opětovného využití mobilních telefonů. Nepoužívané funkční mobily navíc pomohou dětem z dětských domovů.
Penetrace trhu přesahuje hranici 100 % - na deset obyvatel připadá přibližně třináct mobilů. To znamená, že mnozí z nás mají dva a více telefonů.
Ačkoli životnost mobilního telefonu je několik let, odhaduje se, že v Česku slouží telefon maximálně tři roky, průměrná doba používání ve světě se dokonce pohybuje jen mezi 12 a 18 měsíci. Důvodem pořízení nového přístroje tedy nebývá nefunkčnost toho stávajícího, ale touha po novějším, modernějším modelu. I když se uživatel už k původnímu přístroji nikdy nevrátí, schová si jej do šuplíku.
V českých zásuvkách takto odpočívá kolem 8 milionů nepoužívaných mobilů, tedy okolo 870 tun odpadu, který by mohl být recyklován.
Úspornější a levnější recyklace
Zpětně využít lze až 80 % mobilního telefonu. „Zatímco zejména drahé kovy pro použití v telefonech se musí náročně těžit, recyklací se dají získat mnohem levněji a k přírodě šetrněji. Například těžba jednoho gramu zlata generuje téměř tři tuny odpadu, přičemž stejné množství lze získat recyklací pouhých devětadvaceti mobilů," vysvětluje Jan Vrba, jednatel kolektivního systému ASEKOL.
Kdyby všichni čeští majitelé nepoužívaných mobilních telefonů vrátili přístroje, o něž už nemají zájem, k recyklaci, nemuselo by se například zbytečně vytěžit 2700 kg stříbra, 300 kg zlata, 152 kg palladia a 8 kg platiny. Recyklace navíc ochrání přírodu před jedovatými látkami jako olovo, arzen nebo šestimocný chrom.
Nebezpečné toxické látky
I když mobilní telefon patří k nejmenším elektrozařízením (jeden váží průměrně 100 gramů), jeho pohození do popelnice může způsobit velkou škodu.
Když se dostane na skládku, začnou se z něj vlivem mechanického porušení i vlivem počasí postupně uvolňovat toxické látky, například nikl z baterií, rtuť z osvětlovacích trubic pod displejem a bromové zpomalovače hoření. Tyto látky pak mohou jednoduše prosáknout do spodních vod. Jeden jediný mobilní telefon přitom dokáže kontaminovat, a tím zcela znehodnotit až 132 tisíc litrů pitné vody!
Kontaminovaná voda se pak může dostat do půdy, na níž pěstujeme zemědělské plodiny, nebo ji vypijí zvířata, která budou následně trápit různá onemocnění nebo přímo za velkých bolestí zemřou.
Na savce totiž působí toxické látky obdobně jako na člověka.
Obálky míří do regionů
Aby to bylo ještě jednodušší, přišel ASEKOL s dalším způsobem, jak dostat nevyužité přístroje na recyklační linku. V rámci projektu Věnuj mobil začala předplacené obálky na vysloužilé mobily distribuovat přímo do domácností. Prvních 88 000 obálek putovalo v roce 2008 do domácností v Kladně, Berouně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně, Kutné Hoře, Mělníku, Čáslavi, Mnichově Hradišti a Lysé nad Labem. Středočeši odeslali 3458 nevyužívaných mobilních telefonů, z toho zhruba 150 jich bylo funkčních. Ty ASEKOL bezplatně nabídl Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých (SONS).
Projekt pokračoval i v roce 2009, kdy se do něj zapojily Magistrát města Brna, časopisy Extra PC a Mobility, strakonický radniční Zpravodaj, město Písek a Jizerský zpravodaj. Obálky byly přidány i k prvnímu letošnímu číslu Zpětného odběru. Aby byli držitelé starých mobilů ještě více motivováni k jejich odeslání, mohli se po vyplnění anketního lístku zapojit do soutěže o zajímavé ceny. Od zahájení projektu se zatím podařilo vybrat téměř 11 000 nevyužitých mobilů. „Výsledný počet sebraných telefonů ale pro nás není hlavní prioritou. Chceme především občany informovat o tom, že třídění mobilů a potažmo elektroodpadu by
se mělo stát běžnou součástí jejich životů," zdůrazňuje Jan Vrba.
Mobily do dětských domovů
Sběrová kampaň získala i sociální rozměr. Funkční vrácené telefony jsou renovovány a věnovány dětem z dětských domovů. „Řada dětských domovů se potýká s nedostatkem financí, přičemž prioritou je zajistit dětem základní péči a vzdělání a připravit je na plnohodnotný život ve společnosti. Nadstandardní vybavení se prostřednictvím sponzorských darů podaří sehnat jen těm šťastnějším," vysvětluje pohnutky pomoci Lucie Faktorová z občanského sdružení Život dětem, které se na kampaních podílí.
„Mobilní telefon je dnes zcela běžným vybavením téměř každého člověka, zejména pak mladší generace. Bohužel však musíme z rozpočtu preferovat zásadnější věci. Jsem proto rád, že se naše děti díky daru organizátorů sběrové akce budou ve škole zase o něco více cítit jako plnohodnotná součást kolektivu," říká ředitel dětského domova ve Frýdlantu Tomáš Kahan, který převzal sedm renovovaných přístrojů. „Pro nás je také důležité, že dětem budeme moci snadněji pomoci s problémy, které po opuštění domova řeší," doplňuje jej Mojmír Hojač, ředitel dětského domova v Semilech, kde se budou děti moci radovat rovněž ze sedmi mobilů. Díky podpoře společnosti T-Mobile dostanou dětské domovy ke každému mobilnímu telefonu získanému v rámci kampaně Věnuj mobil zdarma také SIM kartu a třistakorunový dobíjecí kupon.
Pokračujeme i letos
T-Mobile se v návaznosti na obor svého podnikání rozhodl podpořit projekt Věnuj mobil i mezi svými zaměstnanci. V rámci akce ke Dni Země, který se celosvětově slaví 22. dubna, odstartoval interní kampaň podporující zpětný odběr a recyklaci mobilů. V sídle společnosti v Praze-Roztylech byly do konce května umístěny sběrné kontejnery, do nichž mohli zaměstnanci vhodit nepoužívané mobilní telefony. Význam recyklace pak osvětlily tři informační panely.
Ve spolupráci se státní správou jsou naplánovány ještě dvě velké sběrové kampaně. V květnu byla vyhlášena soutěž mezi krajskými úřady, které do svých prostor umístily sběrné nádoby. V září budou obálky distribuovány do všech domácností v kraji Vysočina.
Chcete se také zapojit?
Do projektu se může nezávisle na probíhajících akcích zapojit každý zájemce. Stačí si jen na stránkách www.venujmobil.cz zdarma objednat obálku a v ní pak poslat telefon nazpět k recyklaci.
Jak připravit mobilní telefon k odeslání
- vyjměte SIM kartu a paměťovou kartu
- baterii ponechte v telefonu
Jak odeslat mobilní telefon
- vložte mobilní telefon do doručené předplacené obálky
- vyplňte anketní lístek a vložte jej do obálky s mobilním telefonem, tím se zapojíte do soutěže o zajímavé ceny
- obálku bezplatně odešlete společnosti ASEKOL
Projekt Věnuj mobil v číslech
- doposud bylo osloveno přes 850 000 občanů
- bylo získáno téměř 11 000 mobilů
- funkčních mobilů bylo zhruba 10 %
- Drahé kovy vytěžené z mobilů prostřednictvím kampaně Věnuj mobil, které byly použité jako druhotné suroviny:
Měď - 158 kg
Stříbro 3,5 kg
Zlato 300 gramů
Palladium - 148 gramů
Platina - 4 gramy
- Z přístrojů jsou nejprve opatrně vyjmuty baterie, s nimiž se zachází jako s nebezpečným odpadem. Ukládají se do označených uzavíratelných kontejnerů a jejich odvoz a další zpracování zajišťují akreditované firmy, které dokážou garantovat, že tyto složky budou zlikvidovány bezpečně pro lidské zdraví i šetrně ve vztahu k životnímu prostředí.
- Další demontáž probíhá ručně, odděleny jsou postupně plastové a kovové součásti. Jednotlivé demontované komponenty následně putují do drtiče a dále pak na separátory, na kterých se oddělují drobné kusy plastů a kovů. Rozdrcené a separované plasty je poté možné rovnou použít jako druhotnou surovinu. Kovy se musejí ještě dále zpracovat hutní nebo chemickou separací.
Co obsahuje mobil
- Mobilní telefon je hmotnostně složen z 56 % plastů, 13 % mědi, 5 % železa, 2 % hliníku. Mobil obsahuje i drahé kovy - 0,35 % tvoří stříbro, 0,034 % zlato a 0,013 % palladium.
Zdroj: Magazín Asekol Zpětný odběr 2/2010, www.asekol.cz
26 let se Projekt Šance snaží pomáhat „dětem ulice“ – jsou to mladí lidé, kteří po ukončení pobytu v dětském domově nebo po rozvratu vztahu jejich rodičů skončili v Praze úplně sami, na ulici.
Na úplném počátku jim zakladatel Projektu Šance László Sümegh začal pomáhat tak, že jim s igelitkou v ruce roznášel základní věci pro přežití a také empaticky naslouchal jejich drsným životním příběhům… Založit sdružení Projekt Šance a další jeho centra pro tyto zanedbané a zapomenuté lidi už byly jen logické kroky, jak se jim ještě více přiblížit a účinně pomáhat.
Vánoce, a Štědrý večer speciálně, bývají každoročně tím nejtěžším a nejsmutnějším časem, kdy nejvíc bolí rány na duši, které „děti ulice“ musí nést. Projekt Šance se jim snaží rodinu nahradit.
Postel by měla představovat čisté a komfortní místo, kam se všichni na konci dne rádi vracíme. Svůj podíl na tom má bezesporu i přikrývka, protože ta je základem kvalitního spánku. V tomto článku se dozvíte, čím se řídit při výběru peřin a jak o ně pečovat, aby vám vydržely co nejdéle.
Zaměstnanci společnosti Canon nezapomínají na druhé ani v době koronaviru a již po několikáté ukázali, jak je možné společnými silami přispět na charitativní účely a zároveň chránit přírodu. Společnost Canon darovala celkem 37 vysloužilých mobilních telefonů na projekt Remobil, jehož hlavním partnerem je kolektivní systém ASEKOL.
Kdo v Jihomoravském kraji třídí nejlépe?
Již od svého vzniku v roce 2005 spolupracuje neziskově hospodařící společnost ASEKOL v rámci zpětného odběru elektrozařízení velmi intenzivně s obcemi, městy a jednotlivými kraji. Ty nejaktivnější z nich se letos opět rozhodla ocenit, neboť právě spolupráce s územní samosprávou je pro zajištění zpětného odběru klíčová. Vyhlášení ocenění proběhlo během společenského galavečera, který se konal 26. listopadu v Žižkovském divadle Járy Cimrmana pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR, Asociace krajů ČR, Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a Svazu měst a obcí ČR.
Nejlepší města a obce ve Zlínském kraji získaly ceny a finanční odměny v rámci třináctého ročníku tradiční soutěže ve třídění odpadů „O keramickou popelnici“.
Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil nadále pomáhá nejen k ekologické likvidaci vysloužilých mobilních telefonů, ale i organizacím, které se jí účastní. Přerovská obecně prospěšná společnost Jsme tady díky odevzdání více než tisícovky starých mobilů získala příspěvek ve výši 15 000 korun na nové vybavení pro svůj stacionář.
Někdy se výplata zpozdí nebo přijdou nečekané výdaje, ale s nebankovním úvěrem nejde o problém.
Neziskově hospodařící společnost ASEKOL, která v České republice zajišťuje zpětný odběr elektroodpadu pomocí sítě stacionárních kontejnerů červené barvy, spustila v únoru letošního roku osvětovou kampaň.
Také vám přijde, že se v poslední době všechno kolem nás rapidním tempem zdražuje? Ať už se jedná o nábytek, oblečení, kosmetiku, jídlo nebo cokoliv jiného, určitě už většina z vás zaznamenala, že ceny oproti předešlým rokům výrazně vzrostly. Pro mnoho z nás se pak běžné nákupy stávají skutečně náročným úkonem, který dokáže v rodinném rozpočtu nadělat skutečnou paseku. Existují však způsoby, jak můžete při nákupech ušetřit, stačí se k věci postavit poněkud chytřeji.
K výročí desetileté spolupráce s kraji se kolektivní systém ASEKOL rozhodl ocenit uplynulou spolupráci a vyhodnotit nejaktivnější kraje v oblasti zpětného odběru elektrozařízení v soutěži AKTIVNÍ KRAJ 2008–2018. Vyhlášení proběhlo během galavečera, který se konal 4. prosince 2018 v pražském Studiu Ypsilon pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR. Kromě oceněných krajů byl vyhlášen i absolutní vítěz letošního ročníku AKTIVNÍ OBEC, kterým se stala obec Ždírec nad Doubravou.
Během letních prázdnin probíhal ve městě Jičíně sběr starých mobilních telefonů s myšlenkou podpořit tím místní charitativní organizaci. A výsledek akce Věnuj mobil je skvělý, podařilo se shromáždit 106 telefonů. Což znamená, že vyhlašovatel akce, kolektivní systém Asekol, Jičínu daroval nový chytrý telefon. A Jičín jej prostřednictvím starosty JUDr. Jana Malého předal Bc. Jitce Králové, ředitelce stacionáře Apropo Jičín, aby posloužil jeho klientům.
Praha, 10. října 2018 - Mezinárodní sdružení kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum vyhlásilo 13. říjen Mezinárodním dnem elektroodpadu. K výzvě se přidalo 20 zemí včetně České republiky. Hlavní myšlenkou je podpora recyklace a osvěta mezi širokou veřejností.
Karlovarský kraj na zámku v Sokolově vyhlásil začátkem června výsledky soutěže obcí ve sběru drobného elektra s názvem EZ – Liga za rok 2017. Do soutěže byly zahrnuty všechny obce, které měly uzavřenou smlouvu s neziskově hospodařící společností ASEKOL.
Nejlepší města a obce Moravskoslezského kraje byly oceněny za třídění elektroodpadu. V soutěži O keramické sluchátko, kterou pořádá nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, je hodnocena výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Vítězství v kategorii do 1500 obyvatel, obhájila obec Tvrdkov. V kategorii nad 1 500, dominovala mezi nejlepšími obec Těrlicko a občané Frýdlantu nad Ostravicí, v kategorii obcí s rozšířenou působností, obhájili své vítězství již popáté.
Pardubický kraj spolu s kolektivním systémem ASEKOL vyhlásil soutěže ve sběru vysloužilého elektrozařízení. Cena Pardubického kraje a kolektivního systému ASEKOL je udělována za nejvyšší dosaženou výtěžnost sběru drobného elektra, například malých domácích spotřebičů, spotřební elektrotechniky, lékařských přístrojů či hraček.
V rámci 12. ročníku soutěže Čistá obec ocenil ASEKOL v Královéhradeckého kraji obce za sběr vysloužilého elektrozařízení.
Nejlepší města a obce ve Zlínském kraji získaly ceny a finanční odměny v rámci dvanáctého ročníku tradiční soutěže ve třídění odpadů O keramickou popelnici. Certifikáty a šeky předaly vítězům v kategoriích třídění vysloužilých elektrozařízení za účasti radní pro životní prostředí a zemědělství Zlínského kraje, paní Margity Balaštíkové (ANO), a zástupci společnosti ASEKOL Michal Mazal, provozní ředitel, a Daniel Hladilín, regionální manažer pro Zlínský kraj.
Poslední průzkumy jasně ukazují, že bez půjčky se dnes neobejde stále více rodin. Nemusí být tedy nic divného, že i ta vaše ji bude potřebovat. Jelikož její výběr nemusí být jednoduchý, podíváme se společně na to, na co se při volbě půjčky zaměřit, stejně jako na to, na co si dát pozor. Díky tomu je vysoká šance, že vyberete správně.
Podpisem smlouvy o prodeji 100% podílu ve společnosti RETELA, s.r.o. mezi Elektrotechnickou asociací České republiky (ElA) a společností ASEKOL a.s. byl dne 27.4.2018 úspěšně završen proces výběru nejvhodnějšího kandidáta ze zájemců o převzetí všech činností a povinností souvisejících s provozováním kolektivního systému RETELA. EIA byla vlastníkem společnosti RETELA od jejího založení v roce 2005.
S příchodem jara dochází nejen k obměně šatníku, ale nastává ten správný čas pro velký úklid domácnosti. Mezi nejméně oblíbené aktivity přitom patří vytřídění starých a nepotřebných věcí, které se v domácnosti za ta léta nahromadily. Starého oblečení se můžete zbavit tak, že ho darujete svým známým, prodáte na internetu nebo věnujete na charitu. Taktéž snadné to je se starými časopisy, dokumenty nebo novinami – patří do kontejneru na papír. Jak se ale vypořádat se starými elektrospotřebiči, které buď již dávno nefungují anebo jste je před časem vyměnili za nové?
Novinka v podání nočního světélka s motivem včelky Máji je ideální řešením pro děti, které trápí bezesné noci.
Máte rodinu, spoustu pravidelných i nepravidelných výdajů, mnoho potřeb, ale jen dvě, případně pouze jednu výplatu. Několik dní před výplatou už se díváte na nulové konto na účtu a také u vás občas zakotví půjčka před výplatou, protože věci se zásadně kazí v době, kdy peníze zrovna došly. A už vás tento kolotoč od nuly k nule nebaví? Tak se pojďme podívat, co se s tím dá udělat!
V roce 2017, téměř shodně jako v předloňském roce, bylo společností ASEKOL v České republice zpětně odebráno 19 185 tun vysloužilých elektrozařízení. Ve středních Čechách bylo vysbíráno nejvíce v celkovém objemu, přepočtem na jednoho obyvatele však vítězí Pardubický kraj.
Společnost ProSpánek SE nabízí kvalitní matrace, postele, rošty, polštáře, lůžkoviny a další sortiment pro zdravý a příjemný spánek každého svého klienta. I v dnešní moderní a uspěchané době zůstává postel místem, kde člověk stráví až 24 let života. Proto je výběr matrace a dalších produktů v ložnici velmi důležitý a neměli bychom jej zanedbávat. ProSpánek navíc nabízí vstřícné a profesionální poradenství přímo na prodejnách, které můžeme naleznout po celé České republice. Jejich motto je jednoduché Naučíme Vás spát... a to si také kladou za svůj cíl.
Nový mobilní zdroj Varta nejen, že nabije většinu telefonů na 80 % (iPhone 5S na 100 %), ať jste už kdekoli, ale nabízí i další funkce. Hlavní je bezesporu integrovaný alarm.
Lednice patří mezi nejvíce vytížené spotřebiče v každé domácnosti. Je proto důležité, aby plnila svou funkci na sto procent, měla ideální spotřebu energie a zároveň udržovala potraviny zdravé a plné vitamínů. Vývoj jde v oblasti spotřebičů rychle dopředu a nové technologie tak výrazně zlepšují funkce starších typů lednic. Jak však poznat, že vaši lednici je třeba bez váhání vyměnit?
Především v přízemí bývají okna jednou z častých cest, jak se zloděj snaží dostat do bytu či do domu. Za pomoci různých vychytávek je přitom možné výrazně zlepšit zabezpečení oken, a to bez stavebních úprav či výměny oken. Seznamte se s pěti způsoby, jak zlepšit bezpečnost svého bydlení!
Přemýšlíte nad rekonstrukcí kuchyně a hledáte ten pravý styl, který rozzáří váš interiér a bude také příjemný, praktický a elegantní? Inspirujte se v našem článku, kde vám přinášíme čtyři tipy na barevné a stylové ladění vaší kuchyně. Samotný výběr kuchyně pak bude hračka.
OC Park Hostivař a MOBILOMAT společnosti ASEKOL mají za sebou další dva měsíce spolupráce od prvního předání šeku a opět si mohou gratulovat. Díky lidem, kteří v průběhu dvou měsíců vhazovali své staré mobilní telefony do MOBILOMATu, se splní přání dalším dětem, které si to opravdu zaslouží. Děti z Dětského domova Nechanice byly zařazeny v projektu neziskové organizace DEJME DĚTEM ŠANCI „Přála(a) bych si…“ a nyní se splní jejich dětské přání jet na letní dětský tábor. Předání šeku v hodnotě deset tisíc korun bude slavnostně předán 10. července 2016 při příležitosti premiéry filmu Doba ledová 5. Za získaných deset tisíc korun si Kristýnka 15 let, Miluška 10 let a Roman 9 let užijí spoustu legrace, zábavy a poznání na dětském táboře. Šek v hodnotě deset tisíc korun si přijede do OC Park Hostivař přebrat zástupce neziskové organizace DEJME DĚTEM ŠANCI a koordinátorka projektu „Přála(a) bych si…“.
Funkce mobilních telefonů přibývají, ale výdrž baterie nikoli.
Trápí vás příliš suchý vzduch nebo máte potíže s respiračními chorobami? Pomohou vám profesionální zvlhčovače a inhalátory. Trh je plný nabídek inhalátorů, ale zdravotní technika by měla být vždy nakupována u odborníků, nejlépe přímo u dovozce či přímého distributora. Mezi nejvýznamnější importéry v ČR patří plzeňská společnost KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o., jejíž kompletní nabídku naleznete v e-shopu www.szo.cz.
Kurz thajské kuchyně pro mě byl krokem do neznáma. Lákalo mě zkusit něco nového, ale thajskou kuchyni jsem nikdy nevařila, vlastně ani neochutnala a jediné, co jsem o ní věděla bylo, že je pikantní.
Přes zimu trávíme doma nejvíce času. Pravidelný úklid je zejména v této době důležitý, aby v našich domovech vládla harmonie a my se zde cítili dobře. A stejně jako stále více dbáme na kvalitu své stravy, měli bychom také vědět, jaké látky pouštíme do našich domovů spolu s čisticími prostředky. Přinášíme vám proto několik tipů na šetrný úklid za použití běžných kuchyňských surovin i moderních ekologických výrobků.
Energetické nároky dnešních zařízení není snadné pokrýt. Ať už mobilní telefony, GPS navigace nebo tablety dnes nabízí stále více funkcí, ale kapacita baterií bohužel zůstává stejná. Dříve či později každý majitel chytrého zařízení narazí na problém, kdy se stav baterie blíží 0 % a el. zásuvka není po ruce. Tento problém má ale jednoduché řešení v podobě mobilního zdroje Varta Indestructible, který přináší možnost dobíjení kdekoli pro váš mobilní telefon, navigaci nebo např. tablet.
Rodiče z Prahy 6, kteří nastupují po rodičovské dovolené zpátky do práce, začínají podnikat a mají doma malé děti, nebo uvažují o pomoci s hlídáním a programem pro své děti, se od konce října mohou obrátit na vyškolené profesionální chůvy, které získaly rekvalifikační kurs a složily zkoušky profesní kvalifikace Chůva pro děti do začátku školní docházky. Odborné vzdělání mají díky účasti v projektu „Práce v Praze je i po padesátce", který realizovala nezisková organizace Prostor pro rodinu, o. s. díky finanční podpoře v Operačním programu Praha - Adaptabilita.
Stáří bývá bráno jako ta méně aktivní část lidského života. Přesto právě i ona může být spojena s příjemnými věcmi, naplněným životem a hezkými zážitky. Je jen potřeba vytvořit si pro sebe nebo své blízké ideální podmínky, aktuálně k probíhajícím změnám v životě tak, abychom si tento takzvaný podzim života užili stejně jako předchozí etapy. Právě možnost strávit stáří v krásném a kompletně uzpůsobeném prostředí nabízí nově otevřený komplex bytových apartmánů Rezidence V Parku v Dobříši. Rezidence připravila pro veřejnost Den otevřených dveří, který se koná 22. října od 12:30, kde se zájemci seznámí s prostory, personálem a fungováním tohoto resortu. Rezidence V Parku umožní klientům žít samostatným životem, přičemž je vždy respektováno přání a soukromí každého.
Recyklací elektrozařízení občané České republiky v loňském roce ušetřili 219 tisíc MWh elektrické energie, tedy množství, které zimní stadion spotřebuje během šesti mistrovství světa. Loni Češi vytřídili 11 396 tun vysloužilých televizorů a PC monitorů a 5 583 tun drobných elektrozařízení, zlepšili se tak o více než 8 % oproti roku 2013. Nejnovější přepočty úspor vyplývají z environmentálního vyúčtování neziskové společnosti ASEKOL, která se již deset let zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů.
Se začátkem března startuje projekt KORUNA ZA KILO – společná aktivita kolektivního systému pro zpětný odběr elektroodpadu ASEKOL a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP). Za každý kilogram starého elektra, které lidé od 1. března až do konce roku 2015 vhodí do červených kontejnerů, obdrží nadační fond Rovná šance, který spadá pod NRZP, jednu korunu. Projekt si klade za cíl podpořit hendikepované občany při získávání pracovních příležitostí.
Blíží se Vánoce a tak většina lidí nakupuje dárky. Mnoho chovatelů nezapomíná ani na svoje čtyřnohé miláčky a pořizuje jim dárkové balíčky. V e-shopu www.pytelgranuli.cz můžete vybírat ze širokého sortimentu pochoutek a hraček pro psy. Každému mazlíčkovi sice chutná něco jiného, většinou ale dárkové balíčky pro psy obsahují:
Nekonečný souboj se skvrnami od jídla, trávy a jiných podobných nehod má konečně svého vítěze. Maminky se mohou nyní spolehnout na novinku Bupi BABY mýdlo na skvrny a na praní, které odstraní i ty nehorší skvrny z dětského ale i rodičovského oblečení. Účinný a levný pomocník přichází na český trh právě nyní.
Celkem 1 291 starých počítačů odevzdali Pražané ve sběrové soutěži Praha plná počítačů. Obyvatelé hlavního města tak podpořili dobrou věc, zbavili se nepoužívaných počítačů a ještě pomohli své městské části vyhrát věcné ceny pro vybrané nemocnice a dětské domovy. Standardně se na sběrných dvorech vytřídí během 5 dnů okolo 80 počítačů, díky tomuto projektu se ale podařilo tento počet více než patnáctkrát zvýšit. Soutěž probíhala od 1. do 5. dubna a pořádala ji nezisková organizace ASEKOL ve spolupráci s Hlavním městem Prahou.
Pokud chcete opravdu kvalitní matraci, příliš se nevyplatí na ní šetřit. To ostatně platí téměř o každém zboží. Na druhou stranu určitě není pravda, že se při nákupu dobré matrace ušetřit nedá. Přečtěte si tipy, jak koupit dobrou matraci výhodně .
Podívejte se na nabídku ložního povlečení v internetovém obchodě www.domacipohoda.cz. Většina zboží je zde skladem a nabídka povlečení opravdu pestrá.
DOTACI MOHOU ZÍSKAT PROJEKTY ZAMĚŘENÉ
NA RECYKLACI A SBĚR ELEKTRA. Nezisková organizace ASEKOL vyhlásila již sedmý ročník grantového řízení Fondu ASEKOL. I letos v něm mohou obce, kraje, nevládní neziskové organizace a provozovatelé sběrných dvorů požádat o finanční příspěvek pro projekty zaměřené na zlepšení efektivity sběru elektrozařízení, a to do 31. března 2014. Rozdělovat se budou dotace v celkové hodnotě 2 milionů korun. Od roku 2008 Fond ASEKOL podpořil téměř 250 projektů, mezi něž rozdal skoro 15 milionů korun.
Občané i právnické subjekty mohou podpořit svou městskou část v ekologické soutěži.
Počítač nebo notebook má dnes doma snad každý, leckdo skladuje i ty staré. Nezisková organizace ASEKOL proto ve spolupráci s hl. m. Prahou uspořádá sběrovou soutěž starých počítačů pro všech 57 městských částí s názvem Praha plná počítačů.
Ti, kterým záleží nejen na svém zdraví a zdraví své rodiny, ale také na ochraně životního prostředí, již vědí, že praním svého prádla a čištěním své domácnosti nemusí zamořovat vody ve svém okolí. Podle hesla, že méně znamená více, perou a čistí podle skutečných potřeb domácnosti, nikoliv podle návodů univerzálních prostředků jejich zpravidla ještě univerzálnějších producentů. Nikdo Vám ve třetím tisíciletí nezačne tvrdit, že nejlepší by bylo vrátit se k valše a neckám, stačí jen porozhlédnout se po ekologicky šetrných alternativách, které jsou přátelské nejen k přírodě a Vašemu zdraví, ale také k Vašemu prádlu, Vaší domácnosti a v nemnoha případech také k Vaší peněžence.
Mobilní telefony patří co do počtu mezi nejrychleji rostoucí předměty běžné spotřeby na světě. Většina z nás má doma nepoužívaný nebo nefunkční mobilní telefon, který leží někde v šuplíku, ale správně by měl být odevzdán k recyklaci. Proto ASEKOL spustil projekt Věnuj mobil, jehož cílem je upozornit na zbytečné plýtvání nerostným bohatstvím a současně informovat o možnostech opětovného využití mobilních telefonů. Nepoužívané funkční mobily navíc pomohou dětem z dětských domovů.
Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?