ZMĚNY VE VYPLÁCENÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU RODIČŮM, ŽIJÍCÍM V ZAHRANIČÍ
Autor: odpověď - JUDr. Šárka Weberová, MPSV
DOTAZ Z PORADNY - Slyšela jsem, že došlo od 1.5.2010 k nějakým změnám ve vyplácení rodičovského příspěvku rodičům, žijícím v zahraničí a některým přestal být vyplácen. Prosím o vysvětlení.
Pro určení státu, ve kterém vzniká nárok na rodinné dávky u osob, na které se vztahují předpisy ES o koordinaci sociálního zabezpečení (nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení ve znění č. 988/2009 a nařízení č. 987/2009, kterým se stanoví prováděcí pravidla v oblasti sociálního zabezpečení osob migrujících v rámci EU, je v prvé řadě rozhodující místo výkonu zaměstnání (závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti, včetně situací, které jsou těmto činnostem postaveny na roveň). Pokud daná osoba nevykonává výdělečnou činnost, je příslušným stát, ze kterého je jí vyplácen důchod (starobní, invalidní, pozůstalostní). Jestliže osoba nevykonává výdělečnou činnost ani nepobírá důchod, pak je rozhodujícím místo bydliště (ve smyslu střediska zájmů rodiny).
V souvislosti s místem bydliště je třeba zdůraznit, že ČR byla upozorněna Evropskou komisí na nutnost rozlišovat mezi bydlištěm a trvalým pobytem. Proto od 1.5.2010 platí, že samotný trvalý pobyt, resp. samotné hlášení k trvalému pobytu na území ČR, není důkazem bydliště v ČR, a proto k založení nároku na rodinné dávky nestačí. Proto v nesprávné praxi, kdy se v ČR před 1. 5. 2010 rodinné dávky přiznávaly a vyplácely jen na základě hlášení k trvalému pobytu, již nelze pokračovat. Byl-li nárok na rodinnou dávku založen a dávka přiznána pouze z důvodu hlášeného trvalého pobytu v ČR, aniž by osoba měla v ČR bydliště, jedná se o dávku vyplacenou neprávem. Protože však takto vzniklý přeplatek na dávce byl zaviněn nesprávnou aplikací koordinačních předpisů, nebudou úřady práce tento přeplatek vymáhat.
Od 1.5. 2010 tedy např. platí, že pokud jsou členové rodiny občané ČR, kde mají hlášený trvalý pobyt, ale žijí v SRN, kde je střed zájmu rodiny, což např. znamená, že otec zde pracuje, matka pečuje o dítě, pak výhradně kompetentní k výplatě rodinných dávek je SRN, nikoli ČR. Matky se často ptají, jak je možné, že jim byl v ČR odebrán RP od 1. 5.2010, zatímco jiné matce, která je podle jejich mínění v obdobné situaci, nikoli. Každý případ je však nutné posuzovat individuálně. Zdánlivě podobné případy se mohou lišit, význam má např. ta skutečnost, zda matka má uzavřenou pracovní smlouvu, přičemž pracovní činnost přerušila z důvodu péče o dítě, nebo v kterém státě bydlí dítě, když jeho rodiče pracují v různých státech EU atd.
V případě nejasností konkrétní podmínky pro přiznání rodinných dávek vysvětlí příslušní pracovníci úřadů práce, dle místa trvalého pobytu žadatele o rodinnou dávku.
Informace lze také získat na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí
http://portal.mpsv.cz/ssp/local.
Formuláře příslušných žádostí naleznete na http://forms.mpsv.cz/sspforms/
Pokud jde o konkrétní rodinné dávky v zemích EU, je nutné se obrátit na příslušné orgány v těchto jednotlivých zemích, dále lze informace získat na adrese: http://ec.europa.eu/employment_social/missoc/db/public/compareTables.do
JUDr. Šárka Weberová, oddělení metodiky dávkových systémů MPSV, www.mpsv.cz
2.9.2010
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz