Asekol_cervene_k_965x100px__04

RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK A DOCHÁZKA DO ŠKOLKY PRVNÍHO DÍTĚTE PO NAROZENÍ DRUHÉHO

Autor: odpověď - Ing. Pavlína Hedererová, KM SSP Olomouc

DOTAZ Z PORADNY - Syn narozený 20.5.2008 začal od 1.9.2010 navštěvovat mateřskou školku zatím na zvykání na 4h denně 5 dní v měsíci. V lednu čekáme narození druhého dítěte. Zajímá mě, jak to bude s navštěvováním školky 1.syna, když už budu na rodičovské s druhým dítětem. Bude moci chodit do školky už naplno nebo je to omezeno i tak věkem 3 roky a bude tedy moci školku až do 3 let navštěvovat jen 5 dní v měsíci?


Ve svém dotazu bohužel neuvádíte, jakou délku čerpání rodičovského příspěvku jste si zvolila a zda budete nastupovat na mateřskou dovolenou, během které byste měla pobírat peněžitou pomoc v mateřství, což je dávka nemocenského pojištění. Tyto skutečnosti totiž s Vaší situací souvisí.

Obecně platí, že dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, může do tří let věku navštěvovat předškolní zařízení pouze 5 dnů v měsíci bez ohledu na délku trvání návštěvy v jednom dni. Pokud Vám v souvislosti s očekávaným narozením miminka vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem (nejpozději 6 týdnů před plánovaným termínem porodu), a tato nemocenská dávka bude vyšší než činí výše rodičovského příspěvku, nárok na výplatu rodičovského příspěvku zaniká. Pokud by peněžitá pomoc v mateřství činila menší částku než je Vámi pobíraný rodičovský příspěvek, náležel by Vám rodičovský příspěvek pouze ve výši rozdílu mezi těmito dávkami. Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vystavuje ošetřující ženský lékař a maminky ji předávají svému zaměstnavateli popř. příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSVČ). Skutečnost, že Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte oznámit úřadu práce, který Vám vyplácí rodičovský příspěvek, neboť plný souběh těchto dávek není možný. Podle potvrzení okresní (pražské) správy sociálního zabezpečení o délce nároku a denní výši peněžité pomoci v mateřství potom úřad práce přehodnotí nárok na rodičovský příspěvek, který nyní pobíráte. Pokud bude PPM vyšší než rodičovský příspěvek, úřad práce Vám rodičovský příspěvek odejme, tím pádem Váš syn nebude již dítětem, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a může poté navštěvovat školku v neomezeném rozsahu. Je potřeba si ale pohlídat celý kalendářní měsíc, neboť zcela jednoduše může nastat situace, že nárok na PPM vznikne např. uprostřed měsíce a její výše bude menší než rodičovský příspěvek, takže rodičovský příspěvek bude náležet ve výši rozdílu tj. budete jej pobírat. Od prvního dne dalšího kalendářního měsíce již bude náležet PPM v plné výši (vyšší než rodičovský příspěvek), takže nárok na rodičovský příspěvek zanikne. Po ukončení čerpání peněžité pomoci v mateřství si můžete požádat znovu o rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je možné přiznat pouze na nejmladší dítě v rodině, to znamená, že další rodičovský příspěvek budete pobírat na očekávané miminko. Pokud Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikne, tj. lidově řečeno budete rovnou přecházet z jednoho rodičovského příspěvku na druhý, platí zákonná úprava, že rodičovský příspěvek na starší dítě je nutné odejmout k poslednímu dni kalendářního měsíce, který předchází měsíci, ve kterém se narodilo nové dítě. Ve Vašem případě (pokud by se miminko narodilo v lednu) by bylo nutné „zrušit" rodičovský příspěvek na syna k 31.12. a od ledna přiznat rodičovský příspěvek na nově narozené dítě. Od 1.1. by tedy syn mohl navštěvovat školku v neomezeném rozsahu, neboť by již nebyl dítětem zakládajícím nárok na rodičovský příspěvek.

Ing. Pavlína Hedererová
vedoucí odboru státní sociální podpory
Úřad práce v Olomouci

8.9.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359