Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK ŘEŠIT SITUACI, KDYŽ MATKA DÍTĚTE PIJE

Autor: odpověď - Ivana Mikulášková

DOTAZ Z PORADNY - Má partnerka je alkoholička. Máme spolu 3,5 letého syna, jsem zapsaný v RL, a nikdy jsme nežili ve společné domácnosti. Ale byli jsme v každodenním kontaktu, jezdili jsme spolu na dovolené a já jsem fungoval jako plnohodnotný otec. Situace se ale pokazila a rozešli jsme se. Přestal jsem svou bývalou partnerku živit a platím jí jen alimenty a synovi co je potřeba. Bývalá partnerka na to zareagovala tím, že mi brání v kontaktu se synem a dokonce se vyjádřila, že to není můj syn. Otcovstvím jsem si, ale (téměř) jistý a nerad bych marnil prostředky na testy DNA. Tedy vedlejší otázka: když zažádá o testy DNA u soudu matka na mateřské, má nějakou možnost být osvobozena od poplatků za testy? Nebo jak se bránit takovým negativním výrokům? Ale hlavní má otázka zní: Matka mého syna je kvartální alkoholička a recidiva se u ní za posledních 8 měsíců opakuje každý měsíc, (dříve jednou za 2 - 3 měsíce..) s tím že trvá den, jelikož pak hned přijedu já a zastavím to.. (Jinak to trvá 4 - 5 dní do úplného bezvědomí.) Ovšem letos v srpnu jsem byl na týden pryč a nemohl jsem zasáhnout a matka mého syna propila celý týden a o syna se starala 11ti letá sestra. Já jsem nic nevěděl, jelikož mě drželi stranou a sestra mého syna matku kryla.. Ovšem jen do té doby, než se matka zřídila tak, že ohrožovala své okolí i sama sebe. Až tehdy mi zavolala a já okamžitě přijel a postaral se o děti a situaci dal do pořádku.. Prosím tedy: co mohu teď dělat, jaké mám možnosti, abych věděl v jakém stavu má bývalá partnerka je, když už nejsme spolu a já nemám možnost zjistit, jak na tom je a jsou-li děti v pořádku? Existuje nějaký institut, třeba že by musela každý den chodit k Apolináři dýchnout? Sociální pracovnice chodí na kontrolu jen jednou za půl roku a to je bez efektu.. Na léčbě byla 3 měsíce, ale bez výsledku. Co se týče svěření syna do mé péče, tak o to zatím neusiluji, neboť jsem přesvědčen, že takhle malé dítě má být ještě s matkou a nerad bych mému synovi matku vzdálil. Proto hledám nějakou úpravu, abych mohl syna vidět denně, tak jak tomu bývalo dosud. Tím i vlastně zjistím, zda-li je matka střízlivá. Naše sociálka je z nepochopitelných důvodů na straně matky a její selhávání bagatelizuje..


Východisko z obtížné situace je opravdu složité a naděje na úspěšné zvládnutí je vždy nejistá. Záležíé na mnoha okolnostech.

Prvotně je důležité zajistit, aby se matka léčila - tedy odbornou pomoc matce. V tomto případě předpokládám, že už je v evidenci lékaře - psychiatra, který se zabývá léčbou alkoholiků a toho by měli členové rodiny navštívit a požádat o pomoc. Ideální by bylo, aby matka našla sílu a šla k lékaři sama a podstoupila léčbu - buď ambulantní nebo se nechala hospitalizovat. Ambulantní léčba by naplnila představu otce dítěte, že by byl nad matkou rozor a dohled, jaký je její stav a zda se podrobuje léčení.

Jiný dohled - sledování denně, nemůže zajistit sociálka - tedy zde má asi otec na mysli orgán sociálně-právní ochrany dětí. Přesto může otec písemně upozornit OSPOD ( orgán sociálně právní ochrany dětí -  příslušný je ten, kde má dítě trvalé bydliště) na to,  jak se matka chová a že je třeba s ní projednat, jaké by mohlo mít následky její selhání v roli matky pod vlivem konzumace alkoholu ve vyšší míře (když ohrožuje sebe i děti). To by matku mělo motivovat např. k léčení.

Pokud má otec za to, že matka nevykonává rodičovskou zodpovědnost řádně, pak je na řadě s aktivnějším přístupem k výkonu rodičovské zodpovědnosti on - otec. Může matku motivovat, sledovat - přiměřeně situaci, že už spolu nežijí, v jakém je stavu a krajní případ z pohledu tohoto otce je i převzetí dítěte do vlastní výchovy a péče (svěření soudem do výchovy).
Myslím si z praxe, že dítě je sice malé, ale už v tomto věku pro něho není matka alkoholička vhodný výchovný vzor. Hůře je na tom v tomto ohledu starší sestra chlapečka (nevím, zda je to také dítě stejného otce).

Ke konstatování otce, že sociální pracovnice chodí k matce jednou za půl rok  sděluji, že návštěvy matky nejsou asi v tomto případě dosti četné a nepostačují k tomu, aby matku motivovaly k léčení a nebo odhalily, jak na tom matka je. Zde musí dohlížet na matku rodina a lidé blízcí matce nebo dětem - to je i otec dítěte. Nařízení dohledu nad výchovou - soudem nebo OSPODem není řešením - je to jen prventivní opatření, doprovodné - v rámci soustředěného tlaku na matku.

Po zvládnutí prvotního úkolu - nastartování léčby matky, lze podle výsledku uvážit, jak a zda je třeba řešit kvalitu výkonu rodičovské zodpovědnosti - tedy výchovu a péči o syna i další děti v rodině.

Ivana Mikulášková, sociální pracovnice OSPOD Blansko

8.9.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359