NÁROK NA PPM PO DOHODĚ O PRACOVNÍ ČINNOSTI A ZKRÁCENÉM ÚVAZKU
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Od července 2008 jsme byla zaměstnaná do května 2009 a plat na smlouvě byl 8 000,-. Poté jsem nastoupila do zaměstnání na dohodu o pracovní činnosti, kde jsem měla psáno 15 000,-, ale do zaměstnání jsme chodila jak potřeboval zaměstnavatel - celková výše platu nepřekročila 7 000,-. Od října 2009 jsem byla vedena na uřadě práce do března 2010 a od dubna 2010 jsem nastoupila do zaměstnání na zkrácený pracovní úvazek (5000,- měsíčně). Nyní jsem těhotná a u svého posledního zaměstnavatele na nemocenské. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na PPM a tedy tříletou rodičovskou? Hodně lidí mi říká, že kvůli výši platu nemám nárok na mateřskou a budu muset mít automaticky čtyřletou rodičovskou. Dítě se narodí v prosinci tohoto roku. Můžete mi prosím sdělit na co mám a nemám narok a kolik budu pobírat?
Zjednodušeně lze říci, že základními podmínkami pro vznik účasti zaměstnance na nemocenském pojištění v České republice jsou: výkon činnosti na území České republiky, sjednaná částka započitatelného příjmu, která v roce 2010 činí částku 2 000 Kč za kalendářní měsíc a doba trvání zaměstnání alespoň v délce 15 kalendářních dnů. Pokud jsou splněny tyto podmínky, zaměstnanec je účasten nemocenského pojištění z titulu takového zaměstnání. Není přitom rozhodné, v jakém pracovním úvazku zaměstnanec pracuje. Informaci o tom, zda je zaměstnanec účasten nemocenském pojištění by měl sdělit svému zaměstnanci nejlépe jeho zaměstnavatel.
Proto, aby vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musejí být splněny podmínky, kterou jsou upraveny v § 32 a násl. zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnankyni náleží peněžitá pomoc v mateřství, pokud je účastna nemocenského pojištění, tj. trvá-li pracovněprávní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění, popřípadě také po skončení zaměstnání, jestliže jsou podmínky pro nárok na dávku splněny v tzv. ochranné lhůtě. Pokud jste nyní zaměstnána a jste účastna nemocenského pojištění z titulu tohoto zaměstnání, tuto podmínku pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství splňujete.
Další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Podotýkáme, že doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, se do doby účasti na nemocenském pojištění pro účely nároku na peněžitou pomoc v mateřství již nezapočítává. Tato doba se již nepovažuje za dobu účasti na nemocenském pojištění. Pokud byste splňovala i tuto podmínku, vznikl by Vám tak nárok na dávku.
Dále připomínáme, že nástup na peněžitou pomoc v mateřství začíná dnem, který si pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týden před očekávaným dnem porodu. Pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.
Bohužel v tomto okamžiku není z Vašich informací zcela zřejmé, zda Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství či nikoli, proto Vám doporučujeme obrátit se s Vaším dotazem o vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nejlépe přímo na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení dle sídla Vašeho zaměstnavatele.
Informaci o nároku na rodičovský příspěvek Vám poskytne příslušný úřad státní sociální podpory, jímž je úřad práce (nejlépe v místě Vašeho bydliště). ČSSZ není pro oblast dávek státní sociální podpory věcně příslušná.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
14.9.2010