Asekol_cervene_k_965x100px__04

NÁROK NA PPM PO DOHODĚ O PRACOVNÍ ČINNOSTI A ZKRÁCENÉM ÚVAZKU

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Od července 2008 jsme byla zaměstnaná do května 2009 a plat na smlouvě byl 8 000,-. Poté jsem nastoupila do zaměstnání na dohodu o pracovní činnosti, kde jsem měla psáno 15 000,-, ale do zaměstnání jsme chodila jak potřeboval zaměstnavatel - celková výše platu nepřekročila 7 000,-. Od října 2009 jsem byla vedena na uřadě práce do března 2010 a od dubna 2010 jsem nastoupila do zaměstnání na zkrácený pracovní úvazek (5000,- měsíčně). Nyní jsem těhotná a u svého posledního zaměstnavatele na nemocenské. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na PPM a tedy tříletou rodičovskou? Hodně lidí mi říká, že kvůli výši platu nemám nárok na mateřskou a budu muset mít automaticky čtyřletou rodičovskou. Dítě se narodí v prosinci tohoto roku. Můžete mi prosím sdělit na co mám a nemám narok a kolik budu pobírat?


Zjednodušeně lze říci, že základními podmínkami pro vznik účasti zaměstnance na nemocenském pojištění v České republice jsou: výkon činnosti na území České republiky, sjednaná částka započitatelného příjmu, která v roce 2010 činí částku 2 000 Kč za kalendářní měsíc a doba trvání zaměstnání alespoň v délce 15 kalendářních dnů. Pokud jsou splněny tyto podmínky, zaměstnanec je účasten nemocenského pojištění z titulu takového zaměstnání. Není přitom rozhodné, v jakém pracovním úvazku zaměstnanec pracuje. Informaci o tom, zda je zaměstnanec účasten nemocenském pojištění by měl sdělit svému zaměstnanci nejlépe jeho zaměstnavatel.
Proto, aby vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musejí být splněny podmínky, kterou jsou upraveny v § 32 a násl. zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnankyni náleží peněžitá pomoc v mateřství, pokud je účastna nemocenského pojištění, tj. trvá-li pracovněprávní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění, popřípadě také po skončení zaměstnání, jestliže jsou podmínky pro nárok na dávku splněny v tzv. ochranné lhůtě. Pokud jste nyní zaměstnána a jste účastna nemocenského pojištění z titulu tohoto zaměstnání, tuto podmínku pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství splňujete.
Další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Podotýkáme, že doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, se do doby účasti na nemocenském pojištění pro účely nároku na peněžitou pomoc v mateřství již nezapočítává. Tato doba se již nepovažuje za dobu účasti na nemocenském pojištění. Pokud byste splňovala i tuto podmínku, vznikl by Vám tak nárok na dávku.
Dále připomínáme, že nástup na peněžitou pomoc v mateřství začíná dnem, který si pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týden před očekávaným dnem porodu. Pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.
Bohužel v tomto okamžiku není z Vašich informací zcela zřejmé, zda Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství či nikoli, proto Vám doporučujeme obrátit se s Vaším dotazem o vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nejlépe přímo na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení dle sídla Vašeho zaměstnavatele.
Informaci o nároku na rodičovský příspěvek Vám poskytne příslušný úřad státní sociální podpory, jímž je úřad práce (nejlépe v místě Vašeho bydliště). ČSSZ není pro oblast dávek státní sociální podpory věcně příslušná.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

14.9.2010

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359