PPM U DRUHÉHO DÍTĚTE PO RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ (A PPM Z OCHRANNÉ LHŮTY U DÍTĚTE PRVNÍHO)
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, zda se nemocenská v ochranné lhůtě a PPM z prvního dítěte počítá do těch 280 dnů účasti na nemocenském pojištění. Nejsem zaměstnána na dobu neurčitou, nyní jsem bez zaměstnání, nastupuji po PPM na rodičovskou dovolenou (varianta 2 roky). Ptám se kvůli možnosti těhotenství s druhým dítětem - zda budu mít nárok na PPM.
Proto, aby vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musejí být splněny podmínky, kterou jsou upraveny v § 32 a násl. zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnankyni náleží peněžitá pomoc v mateřství, pokud je účastna nemocenského pojištění, tj. trvá-li pracovněprávní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění, popřípadě také po skončení zaměstnání, jestliže jsou podmínky pro nárok na dávku splněny v tzv. ochranné lhůtě.
Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Ochranná lhůta musí trvat ještě počátkem šestého týdne před očekávaným či skutečným dnem porodu.
Pokud nejste nyní zaměstnána, nejste účastna nemocenského pojištění z titulu zaměstnání, tuto podmínku pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství tudíž nesplňujete.
Další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Do doby účasti na nemocenském pojištění se již nezapočítává doba pobírání nemocenského ani peněžité pomoci v mateřství z titulu ochranné lhůty ze skončeného pojištění.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
14.9.2010
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz