Občanské sdružení ZRNKA

Projekt BABYKLOKÁNCI občanského sdružení ZRNKA vznikl v roce 2009 a starají se o něj maminky nedonošeňátek, jejich příbuzní, ale i ostatní lidé, kteří chtějí pomoci, jedná se o svépomocnou samofinancující se skupinu podporující děti narozené brzy nebo nemocné.
Vzniku tohoto projektu předcházela internetová diskuse, kde se scházely maminky čerstvých nedonošeňátek s těmi odrostlejšími i dalšími maminkami, které je na této těžké cestě doprovázely. Za vznikem projektu byla touha umožnit tuto podporu co největšímu množství maminek, rodičů i ostatních.

Klokancimodrasrdcew_normal

Stěžejní činnost projektu je rozdělena do tří částí, tzv. ZRNíčeK:

Materiální ZRNíčKA - zajišťování šití, pletení, sbírek čepiček, ponožek, polohovátek, přehozů, prostěradel do inkubátorů a dalších potřebností.

Za rok působení projektu BabyKlokánci již bylo dodáno přes 3000 čepiček a ponožtiček i dalších věcí do nemocnic pro miminka v inkubátoru. A vzhledem k tomu, že se ročně u nás narodí kolem 100 tisíc dětí, z toho kolem 7.000 nedonošených, jsou i nadále potřeba... Dokonce čepičky „od nás" používají například v brněnské porodnici i pro donošená čerstvě narozená miminka, pro zajištění pocitu bezpečí i termoregulaci.

Finanční ZRNíčKA - pořádání veřejné sbírky směřované na č.ú. 378 935 4052/5500. (účet je plně transparentní a slouží k nákupům potřebných věcí do nemocnic, můžete sami sledovat pohyby na účtu na internetu). Pomoci můžete i zakoupením charitativních předmětů a poukázáním peněz na náš účet.

Do každého ze všech 12-ti perinatologických center u nás jsme pořídili (zatím) jeden pár rukou Zaky (viz obr. vpravo dole). Je to univerzální stimulačně-polohovací pomůcka, díky které se děti cítí jako v děloze nebo v náručí rodičů, a která může být nasycena vůní rodičů. Ruce Zaky mají jedinečný povrch - teplostálý a hebký. Zatím na ně máme velmi pozitivní ohlasy jak ze strany zdravotníků, tak od rodičů, kteří sami pořizují do nemocnic další ruce ZAKY.
V nemocnici v Českých Budějovicích již slouží „naše" nemocniční odsávačka mateřského mléka Medela Symphony. Momentálně probíhá sbírka na tutéž nemocniční odsávačku pro nemocnice ve do Zlíně a v Brně.

Emoční ZRNíčKA - sdílení životních příběhů, zkušeností s miminkem, které mělo po narození problémy.

Naším nejopečovávanějším „dítkem" je brožurka „Nečekaná pouť", která je k dispozici ve formátu pdf volně ke stažení na internetu, v tištěné podobě ji dodáváme do nemocnic. Je to brožurka plná nejrůznějších příběhů, doplněných obrázky. Příběhů o tom, jak se s příchodem miminka na svět o něco dřív vyrovnávali různí lidé. Kdo to jak přijal, kdo se s tím jak vyrovnal. Pro nové rodiče se může stát skutečně velkým pomocníkem na jejich nelehké cestě při narození miminka dříve nebo s problémy. V brožurce je také příběh sestřičky z Podolí, která pracovala na oddělení neonatologie ve čtyřicátých letech, kdy vznikalo. A i teď pomáhá a plete čepičky pro ty nejmenší.
Víme, jak předčasně narozené miminko dokáže nejenom rodiče, ale i všechny příbuzné zaskočit. Víme, jaký strach zažívají a jak jsou vyděšení. Proto jsme rodiče oslovili, aby s námi sdíleli své pocity. Aby pomohli ostatním tuto cestu projít. A my jim za jejich odvahu a ochotu pomoci moc děkujeme.
A k tomu neslouží jenom brožurka, ale i „letáčky" - příběhy vyjádřené ne slovy, ale obrazem, které jsou volně k dispozici na internetu, dodáváme je i do nemocnic.
Jsme přesvědčení, že sdílení těchto prožitků pomáhá. I proto organizujeme podpůrné skupiny, kde se setkávají maminky nedonošeňátek i odborníci. Zatím fungují v Českých Budějovicích, ve Zlíně a v Mostě. Věříme, že časem se nám podaří podobné skupiny zorganizovat i při ostatních centrech.

Projekt BabyKlokánci je součástí evropské organizace EFCNI (Evropská nadace pro péči o novorozence).

V rámci různých veřejných akcí pořádáme prezentace, kde se snažíme seznámit veřejnost s tím, jak moc je těžké, když nemůže maminka po porodu přitisknout své miminko na svá prsa a musí si na první pochování počkat i několik týdnů.

Naším cílem je pomoc a podpora rodičům v těžké chvíli, kdy jsou zaskočení novou skutečností a tím, co se děje. Seznámit je s tím, co je možné, co jim hrozí, co je čeká. Pomoci jim prožít toto těžké období v co nejlepší možné psychické pohodě. Pomoci jim domluvit se se zdravotníky na tom, co je potřeba. Co jejich děťátku pomůže. Zprostředkovat jim spojení na další odborníky. Pomoci tam, kde to je potřeba.

Budeme rádi za každou nabídnutou pomoc, nápad, inspiraci.

Podpořit nás můžete také fanouškovstvím na Facebooku.

Měla jsem štěstí, že se mi dostalo podpory na „mé" diskusi na Baby-cafe a byla bych ráda, kdyby nové maminky nemusely trpět víc než je to nutné, kdyby si dokázaly najít pro sebe tu správnou podporu. Vždyť pro šťastný život člověka je tak důležité, co dostane v dětství.

Pokud chcete nějak pomoci nebo pomoc potřebujete, napište nám na email babyklokanci@gmail.com.

Děkujeme!

Další informace na:

www.babyklokanci.blogspot.com

 

 

 

www.zrnka.cz

První_klokánkování_14_dní_thumb Zaky_thumb
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

KŘÍDLA A KOŘENY

Síť mateřských center (Síť MC) vyhlašuje celoroční kampaň jako příspěvek k 20. výročí Mezinárodního roku rodiny vyhlášeného OSN.

www.kridla-koreny.cz
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359