Asekol_cervene_k_965x100px__04

TAJIT ROZVOD A NOVÉHO PARTNERA PŘED 12TI LETÝM DÍTĚTEM?

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Po 13 letech se chci rozvést, protože jsem přesvědčený, že další soužití (s hádkami a stresem) není pro naše děti 12 a 1,5 roku dobré. Se ženou jsme se dohodli, že to uděláme v klidu. Manželka se narychlo odstěhovala z Prahy na chatu, kde začala i dcera chodit do školy.
Řekli jsme dceři, že nemáme peníze a musíme bydlet na chatě a já zatím zůstanu v Praze a budu pracovat. Je to teprve měsíc, děti si půjčuji, ale nejezdím na tu chatu a dcera věří tomu, že až tak za rok manželka chatu přestaví, tak se tam přistěhuji a budu tam žít spolu s nimi. Použili jsme tuto lež a já nevím, zda jí lhát a čekat až to pomalu pochopí nebo jí šetrně sdělit to, že se rozvedeme, už teď ???
Syn je malý, ten pozná už rozvedený stav.
Dále je možné že nebudu já i manželka žít sám, a proto mě zajímá, zda a jak dlouho se má tajit nový partner po rozvodu před dětmi.

Tajit_rozvod_normal

Foto: archiv AZ RODINA.cz


Velmi vám doporučuji, abyste daný stav věcí dceři co nejdříve řekli. Abyste si udělali klidnou chvilku spolu s vaší ženou a domluvili se na tom, co a jak byste jí chtěli říct. Důležité je, abyste ji ujistili, že láska a vztah (pokud to tak je) vás obou se k ní nezměnil. Pokud to víte, sdělte jí, jak se budete vídat, jak a v čem si chcete vzájemně pomáhat spolu se ženou. Někdy má dítě rádo, že ví jasně, jak věci dál budou. Pokud něco nevíte, jasně jí řekněte, že nevíte. Vhodné je to dítěti sdělit před nějakým volnem, abyste pak vy nebo žena měli možnost ji pozorovat a popřípadě jí sdělit nebo jí odpovědět na to, co jí bude dál vrtat v hlavě.

Zvažte, zda by bylo vhodné informaci oznámit i u dceři ve škole, aby se učitel mohl vyznat v možném jiném chování dcery.

Velmi vám doporučuji, abyste jí to sdělili vy, dcera je jistě inteligentvní tvor a možná někde něco zaslechla, možná jí něco vrtá v hlavě ... Je důležité, aby se prvotní informaci o novém stavu u vás v rodině dozvěděla od vás - rodičů, aby u ní i nadále fungoval princip důvěry ve vás. Dcera je jistě ve fázi puberty nebo prepuberty, o to je důležitější, že jí to sdělíte vy - aby k vám neztratila vztah.

Pokud se bude dcera odvolávat na to, že jste jí lhali - přiznejte jí to. Ano, lhali jsme, nevěděli jsme, jak ti to máme sdělit, nechtěli jsme tě ranit, udělali jsme hloupost, promiň ...

Pokud si najdete vy nebo žena nového partnera a budete ho vnímat jako partnera, je opět důležité to dceři říct, pomalu ji s ním seznamovat a především jí zdůraznit, že táta a máma jsou jen jedni a to je nezměnitelný fakt.


Držím palce

Ilona Špańhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz

24.9.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.arodina.cz

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359