Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK ČERPAT DOVOLENOU

Autor: odpověď - JUDr. Vlasta Víghová, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Před nástupem na nemocenskou mám odpracované 4 roky v Tescu jako pokladní. Na nemocenské jsem byla od 1.8.2009 do 31.3.2010, od 1.4.2010 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. K 31.12.2009 mi zbylo 1,5 dnů dovolené. Kolik se mi nárokuje dnů za rok 2010, a kdy by bylo nejvhodnější dovolenou čerpat a jak, pokud je to možné?


Související předpisy:
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.

Odpověď:
Problematika přesného výpočtu nároku na dovolenou může být v některých případech komplikovaná. Obecně se má dle § 212 odst. 1 zákoníku práce za to, že zaměstnanci vzniká nárok na celou dovolenou za kalendářní rok (nejméně 4 týdny v kalendářním roce) tehdy, pokud zaměstnanec za nepřetržitého trvání pracovního poměru konal v daném kalendářním roce u zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny. Podle § 216 odst. 3 zákoníku práce se nicméně doba čerpání mateřské dovolené (v rozsahu 28, resp. 37 týdnů) posuzuje pro účely dovolené jako výkon práce.
Pokud tedy tazatelka v souvislosti s narozením dítěte čerpala v roce 2010 mateřskou dovolenou, která se považuje pro účely dovolené za výkon práce, vznikl jí pravděpodobně v roce 2010 nárok na celou dovolenou za kalendářní rok.
Na tuto dovolenou se nicméně může vztahovat krácení dovolené podle § 223 odst. 1 zákoníku práce. Podle tohoto ustanovení platí, že zaměstnavatel krátí dovolenou zaměstnanci tehdy, pokud zaměstnanec, který splnil podmínky nároku na dovolenou za kalendářní rok dle § 212 odst. 1 zákoníku práce, nepracoval v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, z důvodů překážek v práci, které se pro účely dovolené jako výkon práce neposuzují. Jako výkon práce se pro účely dovolené dle mého názoru neposuzuje např. čerpání rodičovské dovolené zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené, ale ani doba pracovní neschopnosti, pokud pracovní neschopnost nebyla způsobena pracovním úrazem nebo nemocí z povolání (viz § 216 odst. 3 zákoníku práce). Krácení dovolené probíhá tak, že zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Podle § 223 odst. 3 zákoníku práce při krácení dovolené musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů.
Termín čerpání dovolené obecně dle § 217 odst. 1 zákoníku práce určuje zaměstnavatel. Podle § 217 odst. 4 zákoníku práce nesmí zaměstnavatel určit čerpání dovolené na dobu, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou nebo zaměstnanec rodičovskou dovolenou. Požádá-li zaměstnankyně v souladu s ustanovením § 217 odst. 5 zákoníku práce o poskytnutí dovolené tak, aby dovolená navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. To může být významné např. pro zaměstnankyně, které neplánují čerpat rodičovskou dovolenou.
Jako pravidlo platí, že zaměstnavatel by měl určit zaměstnanci čerpání dovolené v tom kalendářním roce, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo. Pokud ale zaměstnavateli v určení čerpání dovolené tímto způsobem brání překážky v práci na straně zaměstnance (tj. zejména pracovní neschopnost zaměstnance nebo čerpání mateřské či rodičovské dovolené) nebo naléhavé provozní důvody, určí zaměstnavatel čerpání dovolené tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku (viz § 218 odst. 2 zákoníku práce). Nemůže-li zaměstnavatel určit čerpání dovolené ani tímto způsobem proto, že zaměstnanec či zaměstnankyně čerpají rodičovskou dovolenou, určí dobu čerpání dovolené po skončení této rodičovské dovolené.
V rámci uvedených zákonných mantinelů se samozřejmě zaměstnavatel a zaměstnanec mohou dohodnout na takovém konkrétním termínu čerpání dovolené zaměstnancem, který bude pro obě strany optimální.

JUDr. Vlasta Víghová, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
29.9.2010


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359