Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZAMĚSTNAVATEL V KONKURZU A ODSTUPNÉ

Autor: odpověď - JUDr. Vlasta Víghová, Wolters Kluwer ČR, a. s.

DOTAZ Z PORADNY - Zaměstnavatel je v konkurzu a já jsem dostala výpověď, která vyprší 30. 9 2010 s nárokem na tří měsíční odstupné. Jsem na rodičovské dovolené a po ukončení MD jsem žádala o vybrání řádné dovolené, která mi byla proplacena za květen 2010, od června je zaměstnavatel v platební neschopnosti, a tak jsem poslala přihlášku pohledávky za červen a červenec ke Krajskému soudu. Teď ale nevím, jak je to s tím odstupným, které by teoreticky mělo přijít až v říjnu. Podává se přihláška nebo ne? A jak se vypočítá?


Související předpisy:
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
zákon č. 182/2006 Sb., insolvenční zákon, ve znění p. p.
zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů, ve znění p. p.

Odpověď:
Nárok na odstupné vzniká dle § 67 odst. 1 zákoníku práce zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů dle § 52 písm. a) až c) zákoníku práce nebo dohodou z týchž důvodů nebo zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr dle § 56 zákoníku práce. V případě tazatelky se pravděpodobně jedná o výpověď danou dle § 52 písm. a) zákoníku práce, tj. z důvodu, že zaměstnavatel se ruší. Pouze na tuto formu výpovědi se totiž dle § 54 zákoníku práce nevztahuje zákaz výpovědi v ochranné době čerpání rodičovské dovolené.
Základní minimální výše odstupného činí trojnásobek průměrného výdělku. V pracovní smlouvě, v kolektivní smlouvě či jinak však může být zaměstnanci přiznáno i vyšší odstupné. Při výpočtu výše průměrného výdělku je třeba vycházet z ustanovení § 351 a násl. zákoníku práce. Zjednodušeně lze konstatovat, že průměrný výdělek zaměstnance se zjišťuje z hrubé mzdy zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí. Jestliže zaměstnanec neodpracoval v rozhodném období alespoň 21 dnů, použije se tzv. pravděpodobný výdělek určený dle § 355 zákoníku práce.
Pracovněprávní pohledávky zaměstnanců zaměstnavatele, který je v konkurzu (tj. zejména pohledávky mzdové, ale i např. pohledávky z titulu odstupného) se považují dle § 169 odst. 1 insolvečního zákona za pohledávky postavené na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou. V praxi to znamená, že tyto pohledávky se uspokojují v plné výši kdykoli po rozhodnutí o úpadku (pokud samozřejmě disponuje zaměstnavatel, na něhož byl konkurs prohlášen, alespoň takovým majetkem, z něhož přichází v úvahu tyto pohledávky uspokojovat). Dovozuje se, že tyto pohledávky není třeba přihlašovat u insolvenčního soudu a uplatňují se přímo
u insolvenčního správce v souladu s ustanovením § 203 odst. 1 insolvenčního zákona. V případě, že zaměstnanec neuplatní své pracovněprávní nároky v jiné výši, pokládá se jeho pohledávka za uplatněnou ve výši vyplývající v účetnictví dlužníka.
V této souvislosti je dále třeba upozornit na to, že podle zákona č. 118/2000 Sb. mají zaměstnanci za určitých podmínek zvláštní nárok na uspokojení některých svých splatných mzdových nároků vůči zaměstnavateli, který je v platební neschopnosti. Mzdové nároky uspokojuje v takovém případě úřad práce, k němuž se zaměstnanci musí ve lhůtách stanovených zákonem přihlásit. Pohledávka z titulu odstupného je dle § 3 písm. b) uvedeného zákona výslovně považována za mzdový nárok, který lze rovněž u úřadu práce tímto způsobem uplatňovat.
Dovoluji si tedy tazatelce doporučit, aby své pracovněprávní nároky (včetně nároku na vyplacení odstupného) uplatnila u insolvenčního správce a aby se současně informovala na úřadu práce, kdy, za jakých podmínek
a jakým způsobem bude moci požádat o náhradu svých pracovněprávních nároků (nebo některých z nich) podle zákona č. 118/2000 Sb.

JUDr. Vlasta Víghová, Wolters Kluwer ČR, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
29. 9. 2010

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359